12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Editorial

Flamuri shqiptar n’mes stadiumit ne ndeshjen mes Realit dhe Mançesterit (3:1) VIDEO

Madrid, 4 maj -E pabesueshme çfarë ndodh në “Bernabeu”, tifozi hyn në fushë me flamurin shqiptar. Ne ndeshjen e sontmr Real Madrid dhe Manchester (3:1)...

Nje shqiptar zgjedhet deputet në Parlamentin e Kantonit të Bernës

Berne, 4 maj -Korab Rashiti nga Kosova është zgjedhur deputet i Parlamentit të Kantonit të Bernës, njifton gazeta zvicerane Le Canton27.ch Ai arriti ta zë...

Ne Stuttgart te Gjermanise u mbajt Konferenca e XII evropiane e AMFE: Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë po zgjerohet, drejt një institucioni ndërkombëtar

Stuttgard, 29-30 Prill -Në Stuttgart të Gjermanisë u mbajt Konferenca e XII shkencore e Federates se Mjekëve Shqiptare në Evropë, meqë rast u themelua edhe...

Imami Mustafa Memeti ne Berne uron festen e Bajramit komunitetit shqiptar në Zvicer

Berne, 2 maj -Imami Mustafa Memeti ne kryeqytetin helvetik uron komunitetin shqiptare ne Zvicer Fitër Bajramit. « Zoti kabull agjërimin dhe të gjitha lutjet gjatë muajt...

Nefail Maliqi ne konferencen evropiane e FMSHE ne Stuttgard: Pandemia mori jeten e 14 mije shqiptareve, po aq sa shefi i krimineleve Miloshevic vrau...

Stuttgart, 30 prill -Ne Stuttgart te Gjermanise eshte mbajtur Konferenca e XII Evropiane e Federates se Mjekeve Shqiptare ne Evrope (29-30 prill 2022), ku...

Biznesmeni shqiptar ne forumin evropian ne Sofie «BE takon Ballkanin». Lajcaku takon Destanin

Berne, 27 prill -Forumi i sivjetëm "BE takon Ballkanin" u mbajt dje në Sofje të Bullgarisë. Kjo ngjarje e rëndësishme në kryeqytetin bullgar, ku...

Gazeta Zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ja shkurton tavolinën e diktatorit Putin me shefin OKB, me një mesazh: Dialogu e as paqja nuk bëhen...

Bernë, 27 prill -Shefi i OKB-së Guterres nga takimi me diktaroin rus Vladimir Putin këmbëngul për një zgjidhje paqësore. Por, shtoehet pyetja si  te...

Kosova “shkolle” per ukrainaset. Ato po mesojne pastrimin e minave ruse

Berne, 25 prill -Gratë ukrainase të strehuara ne Kosove po mësojnë se si të pastrojnë minat. Disa gra ukrainase ndjekin trajnimin për pastrimin e...

Kështu lëviz e dashura e Putinit në Zvicër. Fillimisht ajo jetoi në Ticino, më pas banoi në Gjeneve

Berne, 25 prill -Alina Kabaeva thuhet se është e dashura e Vladimir Putin. Ajo jetonte në Zvicër me fëmijët e krerëve të Kremlinit. Tani...

Shqiperimit me Mercedes ne Zvicer i doli problem me shtyllat dhe policine

Berne, 25 prill -Mercedez Shqiprim B. (24) ka përplasur dy gra. Ai donte të testonte makinën e tij dhe bëri një aksident, duke goditur...

Dernier articles

Gazetat e Prishtines dhe Tiranës: Samiti Botëror në Davos, historik për shqiptarët! Flet gazetari i vetëm shqiptar që po ndjekë nga afër këtë konference...

Në mesin e 2.500 liderëve botëror nga politika, biznesi, shoqëria civile, këtë eveniment ndërkombëtar e ndoqën edhe mbi 300 gazetarë të mediave të njohur...

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...