15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Editorial

NJE LAJM I MIRE nga Zvicra: Zyrtarët nga EBU në Gjenevë: EUROVIZIONI i sivjem i fundit pa Kosovën!

Gjenevë, 11 maj -Nën sloganin “të bashkuar nga muzika”, nis këtë të martë në Liverpul festivali europian i këngës “Eurovision”. Skena dhe artistët janë...

Nje delegacion nga Prishtina ne Bernë. Zhvillohen konsultime politike mes Zvicres dhe Kosovës

Bernë, 9 maj -Zv.ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Kreshnik Ahmeti sot ka takuar Sekretarja e Shtetit e Departamentit...

Gjeneva me 4 deputetë shqiptar dhe 7 ministra të rinj: Kast (Policine), Maudet (shëndetësine), Apothéloz (socialen) etj..

Pas zgjedhjeve te reja kantonale (30 prill) Qeveria e Repulikes se Gjeneves me fytar te reja.. Gjenevë, 10 maj (Nefail Maliqi) -Këshilltaret e rinje te...

Hej burra attention: Nga 1 qershori në Gjenevë «kollen» grate… Qeveria e kantonale per pese vitet e ardhshme do jete ne duart ketyre femrave…

Gjenevë, 7 maj (Nefail Maliqi) -Gjeneva nga zgjdhjet kantonale te 30 prillit për Keshilltar te Shtetit (ministia) zgjodhi një qeveri me shumicë femra. Katër...

Dreke pune e DFAE me gazetaret e huaj (APES) në Zvicër: Liria e shprehjes, motori dhe barometer i demokracise së një shteti. Po cili...

Nicolas Bideau, kreu i komunikimit në DFAE: Është thelbësore të jemi të vetëdijshëm për rolin qendror të lirisë së shtypit dhe medias në realizimin...

Histori prekese: Mirela (26) një vajzë shqiptare që jeton ne France, kërkon ndihmë për të gjetur prinderit e saj biologjik në Shqiperi

Mirela B...(5 mai 1997 në Pukë) pas moshes dy vjecare, qe 26 vite jeton larg vendilndjes dhe prinderve te saj, jeton sot ne France...

Gjenevë, ICRC pershëndet marrëveshjen e Brukselit për të zhdukurit ne Kosovë

Gjenevë, 4 maj -Marrëveshja e fundit ne Bruksel, sidomos me draftin për te zhdukurit eshte mirëpitur nga organizatat boterore ne Gjenevë. Keshtu zyrtaret e...

Reporter pa kufij: Ne nuk e kemi thene « Shqipëria dhe Kosova ne mesin e vendeve problematike » ?!

Bruksel, 4 maj --Dita Nderkobëtare e fjales se lirë 3 Maji është Dita Botërore e Lirisë së Shtypit që nga viti 1993 nga Asambleja...

Zvicerani Dick Marty akuzon Serbine dhe Shqiperinë qe ja pergatiten vrasjen, disa duke paguar njerëz, e disa duke prodhuar nxitje dhe urrejtje

Bernë, 3 maj - Sot serish mediat zvicerane jane marrur me tentim varsjen e ish-Këshilltarit te Shteteve të Ticino-s dhe hetuesi special i Këshillit...

Astranauti zviceran me dy ëndrra: Ta vizitoj Kosovën dhe hënën. Te parën e ka realizuar, i ka mbetur edhe njera, drejtë gjithësisë…

Një zviceran i ri në hapësirë? Marco Sieber, Astronaut i Karrierës ESA, Zvicër Marco Sieber, i lindur në Bienne në vitin 1989, prek ëndrrën e...

Dernier articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...