18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Editorial

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

Gazetari shqiptar në Tribune de Gèneve: Për një Zvicër 10 milionëshe, me gjysëm milioni shqiptarë, me më shumë « Xhaka » dhe «...

Bernë, 14 prill -Sot gazeta prestigjioze e Zvcrës Tribune de Gèneve ka sjellur nje shkrim te gazetarit tonë të njohur Nefail Maliqit, redaktori i...

Mediat zvicerane flasin për aktivitetet kriminale të mafias serbe në Zvicër

Bernë, 15 prill -Droga, sulme, prostitucion. Ky pjesëtar serb i një bande të famshme vepronte nga Zvicra (Drogue, attentat, prostitution Ce Serbe membre d'un...

Berna me raport të ri për migracion: Gjatë vitit 2023, kanë hyrë 181.553 të huaj, 200 prej tyre shqiptarë

Bernë, 10 prill -Sipas raportit të sapo publikuar (2023) nga Zyra Federale për Statistika dhe SEM në Bernë, Zvicra aktualisht ka 2,275,965 të huaj...

Zvicra financon Programin e përbashkët të KB “Askush të mos mbetet pas” në Shqiperi

Tirane, 10 prill -Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu, ambasadorja e Zvicrës në Tiranë, Ruth Huber, Përfaqësuesja e Përhershme e UNDP-se në...

Drejtpërsedrejti nga Saloni Ndërkombëtar i Veturavene Gjenevë. Të gjithë sytë kah MG Cyberster! (Mbi 80,000 €)

Gjenevë, 1 mars -Pas 4 vitesh mungesë në Gjenevë, rikthehet në Palexpo ekspozita e makinave. Auto Show në Gjenevë, pas një mungese prej katër...

Zvicra refuzon t’u jepë të drejtën e votës 16-vjeçarëve

Bernë, 28 shkurt -Zvicra refuzoi t'u jepte të drejtën e votës 16-vjeçarëve. Dhoma e Përfaqësuesve e Zvicrës hodhi poshtë sot një projektligj që do...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...

Zvicra para 16 vitesh e njohu Kosovën. Presidentja Calmy-Rey e shoqëruar nga gazetari shqiptar në Gjenevë hapi ambasadën në Prishtinë me fjalët « Urime Kosove,...

Bernë, 27 shkurt  -Sot e para 16 vitesh kur ne krye te shteti helvetik gjendej Pascal Couchepins (president) dher minsitere e puneve te Jashtme...

Gjenevë, ministri Hasani në OKB: Shqipëria në KDNJ, për një botë ku çdo njeri të jetojë me dinjitet dhe respekt

Shefi i diplomacise shiptare z.Igli Hasani i shoqeruar nga Vaslilka Hysi, ambasadore e Shqiperise ne OKB, po ndjekin me perkushitm Punimet e  Sesionit të...

Dernier articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...