22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Editorial

Lajmi fundit: Megjithate Sunny Hill Festival do të mbahet në Kosovë me 4-7 gusht me apo pa Rita Oren dhe Bebe Rexhen

Prishtinë, 20 qershor -Diteve te fundit kishte deilame dhe reragime te shumtar rreth (mos) mbajtjes se Sunny Hill Fesitval tashme tradicional ne Kosovë, cka...

Kosova pret liberalizimin e vizave me 23 qershor? Nëse ndodhë, muajt e parë pritet largimi i 300 mijë kosovareve nga vendi, rreth 50...

Bernë/Prishtinë, 20 qershor -Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor që nuk gëzon liberalizim vizash me BE-në ballkan. Qeveria e Kosovës thotë se...

Biznesmeni i njohur shqiptar Besnik Benz nga Gjeneva humanist dhe shembull integrimi në Zvicër për të cilin më së miri flet puna e tijë!

Satfi i Garazha MyGARAGE ne Gjenvë kremton 25 vjetorin dhe inaugurimine garazhes se trete (Photo: Le Cantonm27.ch - Abedin Mustafa) Gjenevë, 19 qershor -Sot kur...

AFP: Kosovarët janë lodhur duke trokitur në dyert e mbyllura të Evropës!

Paris, 18 qershor -Nga të gjitha pasaportat në botë, Kosova hap më pak dyer se shumica, madje dyert për pjesët e tjera të Evropës. “Është...

Të shtëna në Bruksel: Një luftë mes shqiptarëve që zgjat prej 20 vitesh

Bruksel, 18 qersahor -Kjo nuk është hera e parë që i dyshuari kryesor dhe viktima tentojnë të lajnë hesapet në Belgjikë. Familja e viktimës prej...

Gazetari shqiptar në Gjenevë falenderon ambasadoren amerikane në OKB për mbështetjen e Kosovës dhe shqiptarët në ballkan

Ambasadorja Bathsheba “Sheba” Nell Crocker në OKB znuj.Bathsheba “Sheba” Nell Crocker e bisede me redaktorin e gazetes zvicerane Le Canton27.ch Gjenevë, 16 qershor -Nen organizimin...

Dy avion luftarak (F/A-18) të Zvicrës fluturuan nga Kosova drejt Cyrihut. Kishte një kërcnim me bombe në aeroportin e Prishtinës

Bernë/Prishtinë, 16 qershor -Dy avion luftarak (F/A-18) paraqesin enigma të enjten në mbrëmje. Avionët luftarakë shoqëruan një makineri zvicerane gjatë rrugës për në Cyrih....

Kryeministri shqiptar Edi Rama ne Kiev në takim me Zelensky, në mënyre indirekte kerkoi njohjen e Kosoves nga Ukraina

Dy kryeministra shqiptarë Edi Rama dhe Dritan Abazovic në Kiev. U priten nga presidenti Zelenski i cili falenderoi per mbeshtetje Kiev, 15 qershor -Kryeministri Edi...

Lugano e blinduar me 4 dhe 5 korrik, po përgatitet ta presin Zelenskyn ne Zvicer

Bernë, 15 qershor- Lugano do jete dy dite rresht nikoqir e një evenementi historik (4-5 korrik 2022), ku pritet te marrin pjese edhe presidenti...

Po largoheni nga Zvicra për jashtë? Kujdes, mund ta humbasni lejeqendrimin (B ose C)

Gjenevë, 14 qershor -Leja juaj e qëndrimit (leja B) ose leja e themelimit (leja C) përfundon kur ju njoftoni largimin tuaj. Nëse largoheni nga...

Dernier articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...