16.9 C
Berne
mercredi 22/05/2024

Culture

Bleron Hevziu: Pak perspektivë për të ardhmen e Luginës, aktrimi sfida e të rinjve në Preshevë

Preshevë, 12 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Ëndërrat e fëmijërisë shpesh herë ndryshojnë kur të rritemi, kjo ngase në moshën madhore e kuptojm se çka është...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. SahitiA ma ban Hallall oj NanëNanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...

Poetja e re Dalina Arifi me dy poezi uron 8 Marsin Nënave tona!

Dalina ArifiAmaneti ushtaritMos.. mos mi prekni plagtë,S'du me mi çep rrënjtë e lirisë.Lemni, le t'kullojn gjak Shpirti le t'mbahet n'kullat...

C’est grave: Në këtë fshat zviceran i ndalohet shqiptarit të hyjnë në oborrin e shkollës?!..

Reinach (AG), 24 dhjetor -"Masa kontraverze: Në këtë fshat italiani apo shqiptari janë të ndaluar të hyjnë në oborr" (Mesure controversée: Dans ce village, l’italien...

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga Dubai: Minisrat e Kosovës në Expo-2020 shpien vendin drejt OKB-së!

Dubai, 17-18 shkurt - Kosova beri promovimin e ekspozites ne pavionin e vete te ekspozites ne Dubai me 17 shkurt 2022 me në dite...

Pas akuzave dhe propagandes serbe kunder Xhafer Deves, OKB dhe BE terhiqet nga projekti i tyre per renovimin e shtëpise se patriotit shqiptar

Bernë, 9 shkurt -Pas ketij lajmi mediat serbe u ngriten ne kembe me akuza kunder Kosovës dhe Xhafer Devës. Pas ketyre akuzave BE-ja dhe...

Micheline Calmy-Rey prezanton librin e saj të fundit « Për neutralitetin aktiv – Nga Zvicra në Evropë » në të cilin flet edhe për Kosovën

Znj. Micheline Calmy-Rey, ish Ministre e Punëve të Jashtme dhe Presidente e Konfederatës Zvicerane në Palais de l'Athénée me Nefail Maliqin, gazetar i gazetës...

Kosova i vetmi vend në Evropë pa gazeta?!

Shkruan: Nefail MALIQI3 Maji-Dita Nderkombëtare e shtypit po e gjen Kosovën pa asnje gazete?! Ose si mund te shpjegohet, fakti se ne Veri te...

Fatime Kalimashi, një poete në diasporë që me vargjet dhe zerin e saj po shkrien borën e alpeve te Zvicrës!

Fatime Kalimashi, nje poete tashmë e njohur jo vetëm ne Kosovë por edhe në Zvicër, jeton dhe vepron qe disa vite ne Laussane.  Ajo...

Lasgush Poradecit

(Shkrimtarit e poetit, nga Pogradeci...) Poeti ynë, gjeniu i quajtur, Lasgush; I shkruajti, i vjershëroi, i këndoi, e deshti dhe e nderoi, gjithë Shqiptarinë: I këndoi Pellazgjisë I...

Dernier articles