16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

OPINIONS

Xhelozia qe mund te shkaktoj dem ne shendetit tone!

Shkruan: Prof. Vlora OBERTINCA “ Xhelozia është një mendim që njeriun e ngrit në frekuenca të energjisë negative. Duke qëndruar në këtë frekuencë në vetëdijen...

Rusët ne toke te huaj nuk luftojne njelloj si kur mbron token e vet!

Shkruan: Iris Gjinovci Kur Napoleoni u nis me 600 mije ushtare per te pushtuar Rusine, ishte ndeshur me pare me ruset qe luftonin ne Europe...

Dick Marty për së gjalli ka arritur që të jetësojë agjendën serbe dhe ruse për demonizimin e krerëve shtetëror dhe djallëzimin e shtetit të...

Shkruan: Artan BEHRAMI Ende pa filluar procesi gjyqësor kundër krerëve të UÇK-së, Dick Marty për së gjalli ka arritur që të jetësojë agjendën serbe dhe...

Shqiptaret e Medvegjes mes kulles dhe çekanit

Shkruan: Muharrem Salihu Medvegjë, 2 prill – Të dielën, më 3 prill, në Serbi mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare, të rregullta presidenciale dhe të rregullta...

Lulzim brava mund te kerkoj “azil” ne PS se vendet perendimore se pranojne

Shkruan: Floriana GARO Kaq dite pas katastrofes elektorale ku e katandisi Partine Demokratike, ish kryetari Lulzim Brava mendon se mund të marrë zvarrë edhe deputetet...

8 Marsi nuk është festë!

Nga Silvana Begaj 8 Marsi nuk është festë dhe nuk mund ta festojmë në një vend ku; kur një burrë jep opinionin e tij quhet...

Analizë romanit të Bardhyl Mahmutit

Romani i Bardhyl Mahmutit “Eskadronët e vdekjes” (Sipas Stendhal « Romani pa asnjë dyshim është pasqyrë natyrale e shoqërisë) Vepër që ka objektivitetin më të...

Ushtria ukrainase me sukses po rreziston forcave ruse fale dronët Bayraktar nga Turqia

Shkruan: Afrim Gjonbalaj (Anilze personale) Ushtria ruse ka përdorur avionë luftarakë dhe raketa lundrimi Kalibr (Calibër) për të goditur objektet në të gjithë vendin. Kalibr...

Lufta ne Ukraine po transformon dinamiken e Gjeneves nderkombetare

Nga Philippe Mottaz Të martën, më 1 mars, ndërsa ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov ishte gati t'i jepte video-mesazhin e tij Këshillit të të...

Historia po përsëritet! Serbia, në sekondat e fundit sonte po kthehet ka vlerat demokratike dhe perëndimi!

Shkruan: Fadil MALOKU 1. Putini i vogël i Ballkani, Aleksandët Vuçiq (që është duke folur edhe në këto momente) më në fund ka kuptuar se...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...