24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

OPINIONS

Edi Rama, duhet të harton draft për shqiptaret e shtypur në Krahinën e Luginës së Preshevës e jo për shtetin me demokratik dhe te...

Kryetari i Partisë Socialiste njëherit Kryeministri i Shqipërisë, ka bërë të ditur në një konferencë për media se dje ua ka përcjellë një draft...

Shtatore per ish-te burgosurit shqiptare ne ish-Jugosllavi

Shkruan: Ismet SYLEJMANI Ish-të burgosurit politik janë të shumtë te populli ynë,por nuk janë të paktë ata të cilët janë mbytur në torturë ose kanë...

Maturantet e Lugines se Presheves ne udhekryqe.. Të studiojnë apo në migrim?!..

Shkruan: Arben MEHMETI Maturantët e Luginës së Preshevës kanë përfunduar shkollën e mesme, por dëshirojnë tani të vazhdojnë studimet e tyre. Megjithatë, për shkak të...

Kryetari Sami Salihi kerkon nga OSBE dhe nderkombetaret ne Beograg te ndalin manipulimet serbe ne numrin e shqiptareve ne Luginen e Presheves

Shkruan Sami Salihi: Ktyetar i Kuvendit Komunal të Preshevës Të nderuar qytetarë të Luginës së Preshevës, Tani së shpejti u njoftuam për rezultatet përfundimtare Entit të...

Berne, SEM gjate ketij viti pret rritje të numrit të azilkërkuesve në Zvicër

Shkruan: Christine Schraner Burgener Çfarë më vjen në mendje kur mendoj për vitin që sapo kaluam? Mbaj veçanërisht kujtimin e takimeve me njerëz të detyruar...

Fabienne Fischer përmes nje VIDEO i ben thirrje qytetareve të Gjenevës të votojnë « Për klimën dhe drejtësinë sociale », më 30 prill

Gjenevë, 24 prill -Aleanca e re e së djathtës dhe e djathtës ekstreme dëshiron ta çojë Gjenevën në një botë që lë mënjanë më...

Publicisti i njohur Nexhmedin Spahiu: O prokuror e gjykatës idiotë, edhe Valon Syla do të duhej të ishte në burg!

-Analysts, publicists and anti-racist citizens from Kosovo demand prison for journalist Syla who is abusing free speech and inciting hate speech -The renowned analyst Nexhmedin...

Ky është gazetari që « Jezu Krishtin » e Drenicës e bëri gazetar…

Publicisti dhe gazetari yne i mirënjohur nderkombëtar Nefail Maliqi i cili qe 20 vite vepron ne Gjeneve (si korrespondent nga OKB për mediat prestigjioze...

Philippe Morel: Në vitin 2030, qyteti i Gjenevës është shumë i ndryshëm nga ai që ishte në vitin 2023

Gjeneve, 30 mars -Rrugët janë më të pastra, transporti publik është më i shpejtë dhe më i besueshëm dhe cilësia e jetës është rritur...

Në st. Gallen të Zvicrrës u promovua libri që i kushtohet 1432 fëmijëve shqiptarë – viktima të gjenocidit serbe

Për ta nderuar gjakun e derdhur lum të bijëve dhe bijave tona më të mira që derdhën lumenj gjaku për çlirimin e Kosovës dhe...

Dernier articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...