4 C
Berne
lundi 17/01/2022

Suisse

Zvicra arreston një spiun rus i cili ka gishta ne “fitoren” e Trumpit ne zgjedhjet e vitit 2016. Moska zemrohet me Zvicrën

Bernë, 8 janar -Policia zvicerane ka arrestuar nje personin V.K i cili ka gishta ne “fitoren” e Trumpit ne zgjedhjet e vitit 2016. Eshte...

Policia zvicerane arreston dhe ju konfiskon lejen një kosovares dhe gjermanes qe bene gare me vetura

Berne, 4 janar -Një patrullë policie kantonale e Cyrihut arrestoi të hënën dy shoferë në autostradën A1 në Dietikon (ZH). Dy vajzat e reja,...

Kosovarja që nuk deshi te mesonte gjermanishten mbetet në Zvicër. GJF vendosi kundër dëbimit

Bernë, 3 janar -Një grua 30-vjeçare me origjine nga Kosova, për më shumë se gjashte vjet nuk kishte deshmuar sa duhet autoritet e Zyrës...

Nga 3 janari hyrja në Kosovë vetëm me certifikatë vaksinimi me dy doza!

Pasagjerë shqiptare ne aeroplanin e SwissAir ne aeroportin e Zurich duke shkuar për  Kosovë (Photo: Le Canton27.ch) Prishtinë, 3 janar -Me rritjen e numrit te...

Zvicra, vendi më i preferuar në botë për kosovarët. Gjate vitit 2021 ambasada zvicerane në Prishtinë lëshoi 13 mijë viza

Kosovaret ne pritje për cheking ne aeroportin e  Prishtines "Adem Jashari" per te udhëtuar drejt Zvicrës (Photo: Le Canton27.ch) Bernë, 2 janar -Dikur, para vititit...

Fotoja e vitit 2022 e shtetit helvetik. Keta 7 keshilltar, te prire nga presidenti Ignazio Cassis që do të udhëheqin shtetin e Zvicrës

Berne, 1 janar -Ja fotoja e Këshillit Federal për vitin 2022! Presidenti i ri i Konfederatës, Ignazio Cassis, i bën homazhe Zvicrës, një komb...

Nga sot, ky eshte presidenti i ri i Zvicrës. Gazetari shqiptar nga Gjeneva e uron!

Bernë, 1 janar -Presidenti i deritanishem Guy Parmelin ia ka dorëzuasr postin e presidencën z.Ignazio Cassis. Transferimi i pushtetit ka ndodhur: Guy Parmelin i...

Gruaja nga Kosova refuzon ta mësojë gjuhën gjermane, Zvicra e kërcënon me kthim në Kosovë

Nje proces i stergjatur po vazhdon ne  gjykatën federale te Zvicres, ku nje kosovare, ka vite që refuzon të mësojë gjermane?! Por, sipas autoriteteteve mund...

Gazetat zvicerane: Agjencitë e udhëtimeve mashtrojnë mërgimtarët nga Kosova, mijëra euro paguajnë një biletë

Berne, 29 dhjetor -Media zvicerane nuk ndalen se shkruari për mashtrimet e agjencive te udhëtimne ne Zvicer, sipas te cilave po abuzojne me mergmitaret...

Policia zvicerane jep alarmin: Kujdes me telefonatat nga Shqipëria, Swisscom bllokon një numër të lartë të tyre

Bernë, 28 dhjetor -Thirrjet nga vende të ndryshme kanë vërshuar telefonat inteligjentë të zviceranëve ditët e fundit. Një ekspert dhe policia paralajmërojnë se tashmë...

Dernier articles

JANARI I PËRGJAKUR

Shkruan: Selim PACOLLI Serbia, zakonisht e motivuar nga dehja e bozhiqeve, (pikërisht në këtë festë fetare), nxitëshin në zbatimin e elaborateve shfarosëse ndaj Shqiptarve, shkruan...

Pasaporta e Zvicres «superPasseport», me i fuqishem ne botë!

Mbajtësit e pasaportave zvicerane mund të udhëtojnë në 185 destinacione pa vizë. Prandaj, vendi është në vendin e peste në indeks, pak pas Shteteve...

Si e shiti Basha krimin e tij si i ‘viktimizuar’ në stilin serb të rastit ‘Panda’ në Pejë

Nga Enver Bytyçi Dy burra të maskuar para 22 vjetësh më 14 dhjetor 1998 hynë në lokalin “Panda” në Pejë dhe vranë gjashtë nxënës të...

Jehona e protestës së liderit (PD-së) te demokracise në Shqiperi Sali Berishës në mediat botërore

Berne, 9 janar -Policia shqiptare e konrolluar nga Edi Rama, dha urdher te nderhyje kunde rmijera rpoetstuesve para selise se PD-së duke përdorur shkopinje...

Në Shqipëri po ndodh rënia e maskave ”pluraliste”

1. Partitë politike shqiptare, gjatë gjitha këto tri dekadave nuk arritën asesi të instalojnë, e aq më pak të ndërtojnē si pluralizmin demokratik ashtu...