24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Suisse

Raundi i dhjetë i bisedimeve eksploruese me BE-në. Gjatë këtyre bisedimeve, Zvicra dhe BE arritën të zhvillojnë një kuptim të përbashkët

Bernë, 30 maj -Gjatë këtyre bisedimeve, Zvicra dhe BE arritën të zhvillojnë një kuptim të përbashkët të qasjes gjithëpërfshirëse të propozuar nga Këshilli Federal....

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...

Zvicër, gjendet një grua shqiptare e vrarë në banesën e saj në Vevey

Bernë, 26 maj -Një nënë thuhet se u qëllua për vdekje ne mbremjet e sontme (e premte) në Vevey. I dyshuari është arrestuar, ai...

Dimri që e lam pas mori me vete 21 persona në Zvicër që u mbytën në orteqe

Bernë, 27 maj -Vetëm këtë dimër 21 persona kanë humbur jetën nga ortekët në Zvicër dhe 222 janë prekur prej tyre. Kjo është më...

Azili në Zvicer: Në muajin prill janë bërë 1651 kërkesa për azil. Pas 20 vitesh, për herë të parë « mungojnë » kosovaret…

Bern-Wabern, 19 maj (Nefail Maliqi) -Krahasuar me prillin 2022, ky numër u rrit me 383 njësi. Vendet më të përfaqësuara ishin Turqia dhe Afganistani....

Zvicra, pas vendimit te Brukselit për liberalizimin e vizave në Kosovë, jep një sqarim për ata që duan të punojnë

Bern, 17 Maj (Nefail Maliqi)  -Nga 1 janari 2024, shtetasit kosovarë që dëshirojnë të bëjnë një qëndrim të shkurtër në zonën Shengen nuk do...

Zvicra ngrinë asetet ruse me vlerë prej 7.57 miliardë euro. Berna keshtu kishe vepruar dikur edhe me Serbine e diktatorit Miloshevicit ne vlugun e...

Bernë, 10 maj -Zvicra ka bllokuar asetet e Bankës Qendrore të Federatës Ruse (CBRF) në vlerë prej 7,57 miliardë euro, njofton gazeta zvicrane ne...

Gjeneva me 4 deputetë shqiptar dhe 7 ministra të rinj: Kast (Policine), Maudet (shëndetësine), Apothéloz (socialen) etj..

Pas zgjedhjeve te reja kantonale (30 prill) Qeveria e Repulikes se Gjeneves me fytar te reja.. Gjenevë, 10 maj (Nefail Maliqi) -Këshilltaret e rinje te...

Hej burra attention: Nga 1 qershori në Gjenevë «kollen» grate… Qeveria e kantonale per pese vitet e ardhshme do jete ne duart ketyre femrave…

Gjenevë, 7 maj (Nefail Maliqi) -Gjeneva nga zgjdhjet kantonale te 30 prillit për Keshilltar te Shtetit (ministia) zgjodhi një qeveri me shumicë femra. Katër...

Dernier articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...