4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Editorial

Lazim Destani ne Berne në konferencën me mërgimtarët shqiptarë

Berne, 19 nentor -Sot ne Berne te Zvicres eshte mbajtur konferenca shkencore me moton: SFIDAT E BOTËS SHQIPTARE NË MILENIUMIN E RI ku mori...

Ekskluzive/Shefi i EULEX-it Lars-Gunnar Wigemark: Braktisja e institucioneve nga serbët nuk ka të bëjë thjesht per targat, por…

Redaktroi i gazetes zvicerane Le Canton27.ch ne bisede me shefin e EULEX-it z. Lars-Gunnar Wigemark (Photo Le Canton27.ch) Prishtinë 19 nëntor -Situata aktuale në Kosovë, sidomos zhvillimet...

Presioni politik ndaj gazetarëve minon përparimin e lirisë së medias ne Kosove, thane në Prishtine kreret e shoqatave nderkombetare te gazetareve

Prishtine, 16 nentor -Gazetaria dhe Gazetaret ne rrezik ne Kosove: Qe 22 vjet liri, por jo liri ne media. Per 20 vjet u vrane,...

Presidenti i Zvicres Cassis: Ftoj Beogradin dhe Prishtinën të vazhdojnë dialogun e Brukselit, ndryshe nuk ka alternative tjetër

Presidenti i Konfederates Zvicerane, njëherit shefi i diplomacise (DFAE) Iganzio Cassis ne bisedë me redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Bernë, 14 nentor...

Sot presidenti i Zvicrës Ignazio Casiss pret në drekë pune gazetarët ndërkombëtar nga Gjeneva aty edhe një shqiptar

Bernë, 14 nentor -Dreka presidenciale (Déjeuner présidentiel-Presidential Luncheon) e APES me presidentin e Konfederatës Zvicerane sivjet do te zhvillohet ne hotelin Bellevue Palace me...

Kreu i EFJ z.Ricardo Gutierrez: Nga nesër do jemi në Kosovë dhe Shqipëri për të mësuar për lirinë dhe pamvarësinë e mediave, kërcnimet, vrasjet...

Ricardo Gutierrez, sekretar i përgjithshëm i Federates Evropiane te Gazetareve (EFJ): Misioni synon të adresojë sulmet kundër gazetarëve, rastet e mosndëshkimit, kërcënimet ligjore dhe aspekte...

Një diamant i rrallë rozë në ankand për 28.6 milionë euro në Gjenevë

Gjenevë, 12 nentor -Një diamant rozë shumë i rrallë, 18.18 karat, i është shitur të martën në ankand në Gjenevë për 28.6 milionë euro...

Zvicra dhe BE akuzojnë Serbinë, kërkojnë nga Beogradi të rishikojnë sistemin e vizave!

Bernë, 9 nentor -"Falë këtij presioni që kemi ushtruar së bashku Austrinë, Hungarinë, Zvicrën, Gjermaninë dhe Francën..kemi arritur që ta detyrojë Serbinë të premtojë...

Zvicra, pas Kosoves edhe me Maqedonine e Veriut hyjnë në partneritet për migracionin

Berna, 7 nentor -Zvicra tani ka hyrë në gjithsej tetë partneritete për migracionin, katër prej të cilave janë me vendet e Ballkanit Perëndimor. Partneritetet...

Pasaporta e re zvicerane tashmë është në dispozicion. Dizajni i tij, një udhëtim virtual nëpër 26 kantonet…

Pasaporta e re zvicerane tashmeeshte en duart e qyterave te saj (Le nouveau passeport suisse est disponible) Dizajni i pasaportës së re karakterizon Zvicrën, një...

Dernier articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...