12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Editorial

Ora 19:30, shuni se po flet Alketa! Kush është spikerja, bukuroshja e RTK-së e cila cdo ditë len “rendez-vous” me miliona shqiptare, që kanë...

Alketa Gashi-Fazliu,prezantuese e programit të mëngjesit “Mirëmëngjesi Kosovë”, njëheresh prezanton edicionet e lajmeve kryesore në televizionin publik-RTK Bernë, 12 maj  -Nuk di a ka nevoje...

Humb jetën një zviceran (30) në Shqiperi

Tiranë, 10 maj -Sot ne oret e mesditës ka humbur jeten tragjikisht një turist zviceran (30) në Luginën e Valbonës. Ai shoqerohej me një...

Sot ne “Ditën e Evropës” e tëre Evropa punon, qytetaret e Kosoves pushim, festuan diten e Evropes edhe pse jane te izoluar nga Evropa?!

Kosova, « burgu » me i madh i BE-se. Qe 20 vite mban te izoluar 2 milione shqiptare?! Prishtinë, 9 maj - Sot Dita e...

Policia zvicerane gjuan me revole pas hajduteve shqiptare. I plagos dy. Njeri ne rrezik jete!

Dy burra të plagosur pas të shtëna nga policia Glarus Oficerët e policisë së kantonit Glarner qëlluan disa të shtëna në Näfels të shtunën në...

Presidenti Ignazio Cassis takon Papen. Ben inaugurimin e ambasadën zvicerane në Vatikan

Berne, 6 maj -Presidenti i Konfederatës sot përuroi ambasadën e re zvicerane në Selinë e Shenjtë në Romë. Ignazio Cassis më pas vizitoi Papa...

Zvicër, rriten çmomet e biletave te aeroplaneve per 54%. Mergimtarët: Lamtumirë Aeroplan, rrnoft buss-i me 100 franga në atdhe!..

Bernë, 7 maj -Rritet çmimi i biletave të avionit Nafta tashmë po rëndon mbi çmimin e udhëtimeve ajrore. Në Zvicër, tarifat rriten deri ne...

Për 3 muaj mbi 7500 aplikime për viza ne ambasaden e Zvicrës në Prishtinë. Kosova “vend i sigurt” me eksod më të madhë në...

Prishtinë, 6 maj -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga Ambasada e Zvicrës ne Prishtinë se që nga fillimi i këtij viti,...

“Reporters sans Frontieres” i përgjigjet Edi Ramës pasi ky i fundit, raportin e RSF e kishte cilësuar si “gënjeshtra” dhe “fantazi”

Bruksel, 6 maj -Pasi "Reporters sans Frontieres" ne raportin e saj te fundit publikura me rastin e dites boterore të fjalës se lire dhe gazetareve,...

Një lajm i mirë nga Berna, Policia Federale (FEDPOL): Kriminaliteti bie ndër shqiptaret në Zvicër. Shqiptarët mbeten problematik, por jo mafioz

Berne, 4 maj  -Krimi në 2021 në Zvicër: Është e vështirë të flasësh për vitin 2021 pa folur për koronavirusin dhe zemërimin që vjen me...

Reporters sans frontières: Në Shqipëri integriteti i medias rrezikohet nga krimi / A po drejton mafia mediat ne Shqiperi?

Bruksel, 3 maj -Me rastin e Dites nderekombëtare te fjalës së Lire dhe gazetareve ‘Reporterët Pa kufij’ ka poblikuar indeksin e Lirisë së Shtypit...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...