22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Editorial

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zv.presidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes ne integrime evropiane

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...

Gazeta zvicerane për Shqipërine nga Ilirët, mbretëresha Teutë…deri tek anëtarësimi ne NATO nga Sali Berisha

Shqipëria: Historia e Shtetit të Evropës Juglindore (Albanien: Die Geschichte des südosteuropäischen Staates) eshte ky titulli i se pereditshmes helvetike (Nau.ch) e cila flet...

Ambasada e Kosovës në Zvicër me thirrje të rëndësishme për bashkatdhetarët

Berne, 16 maj -Ambasada e Republikës së Kosovës në Zvicër ka dalë me një njoftim për bashkatdhetarët që jetojnë atje. Ata bëjnë thirrje që pajisja...

Deputeti Perparim Avdili tash edhe kryetar i FDP/PLR ne Zurich

Zurich,  17 maj -Perparip Avdulyli (me origjine nga Maqedonia Veriore, nga Llojani) deputet aktual ne parlamtin  sot  eshte zgjedhur kryetar i Partise Liberale, njofton...

Zvicra mbështet Kosovën edhe me 70 milionë CHF

Prishtinë, 13 maj -Zvicra ka ndarë 86 milionë euro për Kosovën me qëllim të mbështetjes së projekteve të ekonomisë dhe zhvillimit të demokracisë dhe...

Amnesty e Zvicres bën thirrje qeverisë të bëjnë më shumë për Dick Martyn qe serbet tentojne ta vrasin!

Berne, 13 maj -Amnesty e Zvicres ka kritikuar sot Ministrinë Publike të Konfederatës ne Berne se nuk ka dërguar ende kërkesë për ndihmë juridike...

Strasbourg, Bernë / Kosova drejt anëtaresimit ne KE. Zvicra do votoje PRO anetaresimit ! Serbia proteston dhe lobon kunder e vetmuar, pa Rusinë...

Redaktori per marëdhenie nderkombëatre i gazetes zvicerane Le Canton27.ch para selise se KE ne Strasbourg Strasbourg, Berne 13 maj -Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika...

Ora 19:30, shuni se po flet Alketa! Kush është spikerja, bukuroshja e RTK-së e cila cdo ditë len “rendez-vous” me miliona shqiptare, që kanë...

Alketa Gashi-Fazliu,prezantuese e programit të mëngjesit “Mirëmëngjesi Kosovë”, njëheresh prezanton edicionet e lajmeve kryesore në televizionin publik-RTK Bernë, 12 maj  -Nuk di a ka nevoje...

Dernier articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...