11.2 C
Berne
mardi 16/04/2024

Balkans

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Gazetari shqiptar në Tribune de Gèneve: Për një Zvicër 10 milionëshe, me gjysëm milioni shqiptarë, me më shumë « Xhaka » dhe «...

Bernë, 14 prill -Sot gazeta prestigjioze e Zvcrës Tribune de Gèneve ka sjellur nje shkrim te gazetarit tonë të njohur Nefail Maliqit, redaktori i...

Peter Stano: Pas 11 vitesh të procesit të dialogut në Bruksel, BE pret më shumë nga Beogradi dhe Prishtina

Redaktori i gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nefail Maliqi ne bisedë me zëdhënësin e Baashkimit Evropian për Politikë të Jashtme z.Peter Stano ne...

Macron me Ramen ne Paris, kërkoi që Kosova dhe Serbia të normalizojnë raportet

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm. Këtë deklaratë udhëheqësi francez e bëri përmes...

Macron i kërkon Vuçiç arrestimin e autorëve të sulmit në Banjskë

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka zhvilluar një konferencë të përbashkët me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiç jashtë pallatit Élysée. Macron ka deklaruar krah...

I bëjnë për pesë pare analistet ne tv shqiptare Lirim Mehmetaj dhe shefin e tij Baton Haxhiu. Njerit i thone analfabet e tjetri rrugac....

"Gazetari" Lirim Mehmetaj genjeu siu zakonisht sonte  se analisti politik prof.dr Nexhmedin Sapahiu nuk ka dokturaturë. Mirëpo, e demantoi menjëherë vetë Spahiu. Në mbrojtje të...

Rron Gjinovci: Lirim Mehmetajt, analfabet funksional – provincial

Gazetari Lirim Mehmetaj genjeu siu zakonisht sonte  se analisti politik prof.dr Nexhmedin Sapahiu nuk ka dokturaturë. Mirëpo, e demantoi menjëherë vetë Spahiu. Në mbrojtje të...

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Dernier articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....