2.4 C
Berne
lundi 6/02/2023

Balkans

Beogradi « njeh » Republikën e Kosovës! E konfirmon qeveria serbe në komunikatën zyrtare (DOC.)

Faqja zyrtare e Qeverisë së Serbisë Prishtine/Beograd, 5 shkurt -Serbia pranon zyrtarisht në komunikimet e saj të publikuara online se Kosova është republikë. Një nga faktet...

Kryeministri Kurti takohet me përfaqësuesit shqiptarë e boshnjakë nga Serbia, kërkohet reciprocitet i të drejtave

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Kulturës, Hajrulla Çekun e Këshilltarën Politike, Ardita Sinanin, takuan përfaqësuesit politikë të komunitetit boshnjak e...

Gazetarja e njohur Nafisa Latić (TRT) citon Kurtin: Serbia e sheh Kosovën, Malin e Zi e Bosnjën si shtete të përkohshme

Stamboll, 3 shkurt -Gazetarja e televizionit turk TRT, Nafisa Latic, njoftoi të premten se ka zhvilluar një intervistë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti,...

Kamberi ia kujton Vuçiqit këtë fakt për Kurtin: Dikur e burgosët, tash është kryeministër me të cilin duhet të negocioni

Deputeti i vetëm shqiptar në kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka pasur sot një polemikë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq për kryeministrin Albin Kurti. Përderisa...

Mediat turke per viziten e Kurtit në Stamboll. Turqia, pas SHBA-ve eshtë shteti i parë në botë që njohi pamvaresinë e Kosovës. TIKA ka...

Stamboll, 3 shkurt -Presidenti turk Erdogan: Ne kemi arritur një vrull pozitiv në vëllimin tonë tregtar. Besoj se duhet ta ngremë vëllimin e tregtisë...

Erdogan pret liderin e ballkanit. Presidenti turk premtoi krymemistrin shqiptar se do ta mbeshtesë Kosoven ne integrime, sidomos anetaresimin ne KE dhe NATO

Erdogan mbështet dialogun Kosovë-Serbi: Turqia e gatshme të ndihmojë nëse i kërkohet Në konferencën e përbashkët për media me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Stamboll,...

Flet ish-kryeministrja ukrainase Julia Tymoshenko për invasion rus ne Ukrainë, për Kosoven dhe shqiptaret si dhe për Zelenskin liridashes dhe diktatorin Putin

Ish-kryeminsitrja e Ukrtaines Julia Tymoshenko ne bisede me redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  Gjeneve -Julia Tymoshenko, politikanja ukrainase ishte dy herë kryeministre...

Reagim ndaj Ahmet Qeriqit (Kosova e Lire) per censurë të pashembullt lidhur me simbolin e gjenocidit

"Fillimisht ju falënderoj për hapësirën që na keni dhënë për të sqaruar çdo gjë që lidhet me nismën që lulëkuqja të bëhet simbol i...

Kjo është diferenca e pagës së udhëheqësve të sotëm me pagën e atyre që ishin dikur

Analisti Xhevdet Pozhari ka bërë një karasim të pagave që dikur kishin udhëheqësit e Kosovsë, dhe tani këta aktual. Ai thotë se Ramush Haradinaj prin me...

“Horor” në aeroplanin nga Kosova në Zvicër – Turbulenca ngriten ne tavan pasagjerët. Mbi dhjete persona u shtrine ne spital

Prishtinë, 1 shkurt -Gjatë fluturimit Prishtinë –Pasagjeret kosvar dhe zviceranë sot kane perjetuar momente tmerruese gjatë fluturimit me aroplan nga Prishtiuna drejt Bazelit. Aeroplani u...

Dernier articles

Edhe Kosova në Forumin Ndërkombëtar të Bashkëpunimit në Zvicër 15-16 shkurt Gjenevë

Gjenevë, 6 shkurt -Nën titullin “Edukimi për të ardhmen”, Kongresi Vjetor i Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Zvicrës do t'i kushtohet temës së arsimit dhe do...

Jeta sekrete e kreut të kishës ruse në Zvicër..Prift, spiun i KGB, propagandist dhe mbeshtës terrorin rus mbi fëmijët dhe popullaten civile ne Ukraine

Patriarku Kirill (majtas) me Vladimir Putin gjatë një Bernë, 6 shkurt -Patriarku i Moskës, Kirill I mbron pushtimin e Ukrainës dhe mallkon Perëndimin. Por ai...

Beogradi « njeh » Republikën e Kosovës! E konfirmon qeveria serbe në komunikatën zyrtare (DOC.)

Faqja zyrtare e Qeverisë së Serbisë Prishtine/Beograd, 5 shkurt -Serbia pranon zyrtarisht në komunikimet e saj të publikuara online se Kosova është republikë. Një nga faktet...

Po të ishte dorëzuar Sali Berisha…

Shkruan: Hysni GURRA Nëse Sali Berisha nuk do të ishte ky karakter njerëzor dhe ky karakter politik që është, i cili nuk dorëzohet, nuk trembet,...

Shqipëria do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi!

Shkruan: Refik HASANI Shqipëria, do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi, sepse Serbia  gjithnjë po vazhdon të ushqej e helmoj  popullin e vetë,...