21.3 C
Berne
samedi 30/09/2023
Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të një sulmi ushtarak në territor....

Policet zviceran ngushellojne Kosoven dhe familjet e kolegut te vrare dje ne veri nga bandat kriminale serbe

…dhe deputetet (MCG) e kantonit te Gjeneves: Arber Jahija dhe Skender Salihi Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi ne Zvicer, deshmone...

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla...

Kryeministri Kurti takon në Bernë 30 kandidatët shqiptarë te te gjith partive zvicerane që garojne per deputet në Parlamentin zviceran

Berne, 22 shtator -Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë...

Actualités

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Europe

Europoli në bashkëpunim me disa shtete evropiane kapin banden kriminale serbe me afer tre tonë drogë. E njejta bande trafikonin drogën edhe në Zvicër

Bernë, 3 shtator -Detaje të reja nga kapja e 2.7 tonëve kokainë në Atlantik: Arrestohet organizatori serb i grupit kriminal. Përveç S.K permes nje...

Zvicra n’hall me refugjatët. Kantonet po shqyrtojnë përdorimin e strehimoreve të mbrojtjes civile për të akomoduar azilkërkuesit

Bern, 1 korrik  -Gjatë takimit të saj më 29 qershor 2023, Stafi Special i Azilit (SONAS) finalizoi hapat e ardhshëm që synojnë sigurimin e...

Mustafë Memeti nga KFAOS uron Kurban Bajramin

Urime dhe për shumë vite festa e madhe e KURBAN BAJRAMIT, paqja, mëshira dhe begatia e Zotit qofshin me ju dhe familljet tuaja! Me rastin...

La Presse Suisse

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Lors d’une patrouille dimanche, un policier kosovar a été tué et un autre blessé tôt ce dimanche 24 septembre 2023 dans...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...

Balkans

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...

Opinions

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Lamtumirë shkencëtarit e Nobelistit, Ferid Murad

VEHBI BAJRAMI Gazeta “Illyria” ishte e para që e zbuloi dhe ia prezantoi publikut shqiptar – mbeti deri në fund, Anëtar i Bordit të Nderit...

Economie

Qindra shqiptarë në Cyrih të Zvicrës protestuan kundër cenimit te sovranitetit të Kosovës

Cyrih, 24 qershor -Nën organizimin e komunitetit kosovarë ne Zvicër, sot ne Qender te qytetit te Cyrihut janë tubuar qindra shqiptare kryesisht nga Kosova...

Ne Zvicer, promovohet libri « Muhamedi a.s Profeti islam” i autorit prof. Vehbi Ismailit

Regensdorf, 28 maj -Komuniteti Shqiptar në Zvicër të shtunën në mbrëmje ne Xhamine Shqiptare në Regensdorf ishin te nderuar te marrin pjese ne promovimin e...

La Diaspora

Kryeministri Kurti takon në Bernë 30 kandidatët shqiptarë te te gjith partive zvicerane që garojne per deputet në Parlamentin zviceran

Berne, 22 shtator -Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë...

Zvicër, «Shkëndija» fiton bindshëm (3:1) nga FC te Wil-it. Lazim Destani që ndoqi direkt ndeshjen ka uruar ekipin nga Tetova

Wil (SG), 9 shtator -Sot ne Wil te kantonit te Saint Galenit ne Zvicer eshte zhvilluar ndeshja miqesore mes KF «Shkendija» dhe FC Will,...

Lazim Destani ngushellon familjen e Nobelistit ne Gostivar dhe Amerike dhe mbare shqiptaret. Ai lartësoi imazhin e shiptareve në botë

Lazim Destani (M) ne vitin 1998 duke uruar bashkekombasin e tij Ferid Murad (D) per Cmimin Nobel Berne, 6 shtator -Filantropi dhe humanisti i njohur...

Nje shqiptar me tre kolegë ne Gjeneve te akuzuar per «korrupcion», pas shtate vitesh lirohen te paster

Gjeneve, 6 shtator -Kater ish-punonjes (njeri shqiptar) te administrates per lejeqendrime dhe pasaporta (OCPM) ne Gjeneve lirohet nga akuza, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch Shtatë...

Imami i xhamise ne Wil prof.Bekim Alimi ne nje debat ne St.Gallen: Mozaiku dhe diversiteti fetar, pasuri kulturore jo vetem ne Zvicer, por edhe...

St.Hallen, 6 shtator -Mbrëmja me dialog mbi temën "Shqiptarët dhe feja" që u mbajt më 05.09.23 në kinemanë e qytetit të St. Gallenit ishte...

Le Monde

Shefi i OKB-se Guterres: Njerëzimi ka hapur dyert e ferrit

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres paralajmëroi të mërkurën se varësia e njerëzimit ndaj lëndëve djegëse fosile kishte "hapur dyert e ferrit". Ai...

Ministri i ri i Ukraines Rrustem Enver Ymeri, shqiptar?

Bernë, 4 shtator -Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy njoftoi se ministri i mbrojtjes Oleksii Reznikov do të zëvendësohet këtë javë me Rustem Umerov. Sipas...

”Nobel” heq dorë nga ftesa e ambasadorit rus përballë protestave të shkaktuara nga ftesa e tij

Fondacioni Nobel sapo ka njoftuar se do të revokojë ftesën për ambasadorët rusë, iranianë dhe bjellorusë për ceremoninë e ndarjes së çmimeve. Fondacioni Nobel...

Gazeta franceze Les Echos shkruan se si presidenti serb Vucic në Athinë u përpoq ta shantazhoj Zelenskin me armë me fovore në interes të...

Bernë, 26 gusht - Edhe pase kaluiaj dy dite nga samit i Athines ku mblodhi koke me koke lidere nga Ballkani perendimor dhe perfaqesues...

Europol arreston serbin e lidhur me mafian italiane në Ishujt Kanarie me 700 kilogramë drogë

Bernë, 22 gusht -Europol ne bashkpeunim me policine sapsnjolel (Garda Civile) ka kapur një varkë me vela rreth 500 milje në veriperëndim të ishullit...

Sport

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Jehonë e madhe në mediat zvicerane ndeshja e KF « Shkëndija » nga Tetova me FC WIL. Shqiptarët «pushtuan» qytetitin e Wil-it! Pjesëmarrje rekord në stadiumin...

Rast i paharruar për diasporën shqiptare në Wil SG (Unvergesslicher Anlass der albanischen Diaspora in Wil SG) eshte yk titulli i gaztes zvicerane Tagblatt ...

Zvicra – Kosova 2:2 . Muriqi, shkelqeu, vlerësohet më së larti

Prishtine, 9 shtator -Kosova ka arritur një barazim të madh ndaj Zvicrës në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian “Euro 2024”. Ndeshja e zhvilluar sonte...

Zvicër, «Shkëndija» fiton bindshëm (3:1) nga FC te Wil-it. Lazim Destani që ndoqi direkt ndeshjen ka uruar ekipin nga Tetova

Wil (SG), 9 shtator -Sot ne Wil te kantonit te Saint Galenit ne Zvicer eshte zhvilluar ndeshja miqesore mes KF «Shkendija» dhe FC Will,...

«Termet» ne mediat serbe: Komiteti Olimpik i Serbisë është i tmerruar nga Albin Kurti me suksesin e fundit

Berne, 8 shtator -«Komiteti Olimpik i Serbisë është i tmerruar nga Kurti dhe vendimi i fundit » (Olimpijski komitet Srbije zgrožen Kurtijem i najnovijom...

Style VIP

Doli nga Zvicra…E dini historinë e mollës mbi kokë dhe shigjeta

Guillaume Tell (William Tell) ishte një hero legjendar zviceran, sikur nder ne Skenderbeu apo Adem Jashari… Sipas legjendës, më 18 nëntor 1307, Guillaume Tell...

Mediat zvicerane kurioze për një ngjarje të rrallë: Super Hëna do të jetë sonte. Takimi në orën 20:40

Gazetat zvicerane : Super Hëna në fillim të muajit në Stamboll. I njëjti imazh do të shfaqet më 31 gusht për herë të dytë...

Serbia si në kohën e Miloshevicit, sot një gjykatë serbe ka ndaluar shfaqjen filmave shqiptar?! Filmat së shpejti do të shfaqet në Zvicer dhe...

Preshvë, 14 gusht -Gjykata e Lartë në Vranjë ka ndaluar sot shfaqjen e filmit "I Pabesi" nga producenti dhe aktori kryesor Gani Veseli nga...

Poezia shqiptare mbi ujë ne anijen gjigante. Poeti nga Kosova Lulzim Tafa mysafire nderi ne Kongresin boteror te poeteve ne Itali

Nga data 22 deri më 29 shtator mbahet Kongresit Botëror të Poeteve ne Rome. Ky kongres, i 42-ti me radhë, sivjet për herë të...

Culture

C’est grave: Në këtë fshat zviceran i ndalohet shqiptarit të hyjnë në oborrin e shkollës?!..

Reinach (AG), 24 dhjetor -"Masa kontraverze: Në këtë fshat italiani apo shqiptari janë të ndaluar të hyjnë në oborr" (Mesure controversée: Dans ce village, l’italien...

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga Dubai: Minisrat e Kosovës në Expo-2020 shpien vendin drejt OKB-së!

Dubai, 17-18 shkurt - Kosova beri promovimin e ekspozites ne pavionin e vete te ekspozites ne Dubai me 17 shkurt 2022 me në dite...

Pas akuzave dhe propagandes serbe kunder Xhafer Deves, OKB dhe BE terhiqet nga projekti i tyre per renovimin e shtëpise se patriotit shqiptar

Bernë, 9 shkurt -Pas ketij lajmi mediat serbe u ngriten ne kembe me akuza kunder Kosovës dhe Xhafer Devës. Pas ketyre akuzave BE-ja dhe...