22.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Faits divers

Lulzim Tafa zgjedhet anëtar i jashtëm i Akademisë boshnjake të Shkencave dhe Arteve

Lulzim Tafa është zgjedhur anëtar i jashtëm i Akademisë boshnjake të Shkencave dhe Arteve. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Tafa nëpërmjet një postimi...

Ekspozite e piktorit Ramë Beqiri në Gjenevën nderkombëtare për të zhdukurit në Kosovë

Gjenevë, 21 maj -Ramë Beqiri është artisti i njohu i cili jeton dhe vepron qe prej vitesh në kantonin e Gjenevës. Ai njëkohësisht aktron...

Me Dronët « BayrakPaqe » mbi Gjenevë. Dronët jo vetëm për luftë, por edhe per paqe: Këte e deshmoi Zvicra përmes 1400 droneve flake e drite...

Gjenevë, 22 maj -Dronët nuk sherbjene vetem per lufte, por edhe per paqe (Des drones non seulement pour la guerre, mais aussi pour la...

Ne Xhaminë « Dituria » në Gjenevë u bajt tribune shkencore-fetare me moton « Dituria na bashkon »

Gjenevë, 22 maj -Në njërën nga sallat e komunës së Plan-les-Ouates, ku edhe vepron Xhamia shqiptare "Dituria" u mbajt tribunë shkencore dhe fetare enkas...

Hana Mustafi nga Zvicra: Muzika – një urë kulturash me një gjuhë universale

Muzika është një gjuhë universale, por ajo kuptohet në mënyra të ndryshme. Shumë faktorë mund të jenë themeli i këtij fenomeni. Si pjesë e...

Amanetin e babait dëshmor nga Struzha (Anif A. Muji) e qoi ne vend, e bija e tij me nje liber dhe një sër aktivitetesh brenda...

Më 31 Mars 2023, në përvjetorin e 24 të rënies së dëshmorit Anif A. Muji  nga Struzha, u shënuan një mori aktivitetesh në përkujtim të veprës së tij për çlirimin...

Sofia Loren me gazetarin shqiptar: Ju shqiptarët jeni jo vetëm racë e mirë, po edhe aktorë të shkëlqyer!

Aktorja e njohur e kinematografise boterore, e Holliwood-it Sofia Loren me gazetarin shqiptar Nefail Maliqi ne Gjeneve Gjeneve, 8 mars -Aktorja e mirënjohur botërore, Sofia...

Kjo eshte shtatorja e Skënderbeut (3 metra) që do të vendoset në Zvicër. Ja kush qëndron pas kesaj ideje dhe projekti

Skulptori Gëzim Muriqi për gazeten zvicerane Le Canton27.ch  ka thenë se "venia e shtatores se heroit tone kombëtar Skenderbeut (tri metra) ne Zvicer do...

Në Gjenevë, Panairi nderkombëtar i librit, pa asnjë libër nga Shqiperia dhe Kosova?! Në Zvicër ma shpejt vinjë pashtetat dhe suxhuku, se sa libri...

Redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ne Palexpo, ku po mbahet Panairi nderkombetar i librit dhe shtypit Gjenevë, 24 mars -Nga data 22...

Jo vetëm Skënderbeun, Nënë Terezen, Ferid Muratin…por edhe Mira Muratin (trurin e Intelegjences Artificiale) duan të na e marrin per vete sllavet dhe indianët..

Bernë, 14 mars -Skenderbeu "serb", Nëne Tereze here "maqedone" e here "indiane"..Ferid Murati "nuk ehste shqiptare"..ose shefja, motori e Intelegjences Artificiale (AI) ne SHBA...

Dernier articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...