4.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Faits divers

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...

Mira Murati, gruaja më e fuqishme shqiptare behet drejtoreshë e kompanide gjigante për zhvillimin e inteligjencës artificiale (AI)

Berne, 22 ne tor -Shqiptarja Mira Murati (34) zëvendësoi Sam Altman, i cili u shkarkua nga posti i CEO i OpenAl. Që nga viti...

Poetja izraelite i kërkon poetit kosovar Lulzim Tafa që të shruajë për paqen

Poetja e famshme Izraelite, Tsipi Sharoor me poetine njohur shqiptar Lulzim Tafa Luftërat dhe katastrofat njerëzore, siç është ajo që po ndodh në luftën mes...

107 vjet nga lindja e kapitenit të hotelerisë në Zvicër që hapi Mövenpick-in e parë në Cyrih dhe i fundit në Durrës në krye...

Tiranë, 26 tetor -107 vjet më parë lindi Ueli Prager, themeluesi i Mövenpick – dhe mikpritja e tij zvicerane vazhdon! Fjalët e tij vazhdojnë...

Ju prezentojme tri poezi te poetes së re Cerazela Kondi

Tri poezi nga Cerazela KONDI *, vargje keto te  cilat se shpejti do te shofin drite ne librin e pare i cili eshte ne...

Skandaloze: Shkarkohet nga “The Guardian” pas 40 vitesh Steve Bell pasi karikaturoi Netanyahun

Bernë, 17 tetor -Karikaturisti i Guardian u shkarkua për shkak të vizatimit "anti-semitik" të Netanyahut Karikatura e Steve Bell në vazhdën e sulmeve të...

Poeti nga Kosova Lulzim Tafa nderohet me titullin më të lartë “Doctor of Literature” nga Kongresi Botëror i Poetëve

Bernë, 2 tetor -Lulzim Tafa, një nga poetët më të njohur nga Kosova në skenën botërore, është nderuar me titullin më të lartë “Doctor...

Poezia shqiptare mbi ujë ne anijen gjigante. Poeti nga Kosova Lulzim Tafa mysafire nderi ne Kongresin boteror te poeteve ne Itali

Nga data 22 deri më 29 shtator mbahet Kongresit Botëror të Poeteve ne Rome. Ky kongres, i 42-ti me radhë, sivjet për herë të...

Doli nga Zvicra…E dini historinë e mollës mbi kokë dhe shigjeta

Guillaume Tell (William Tell) ishte një hero legjendar zviceran, sikur nder ne Skenderbeu apo Adem Jashari… Sipas legjendës, më 18 nëntor 1307, Guillaume Tell...

Mediat zvicerane kurioze për një ngjarje të rrallë: Super Hëna do të jetë sonte. Takimi në orën 20:40

Gazetat zvicerane : Super Hëna në fillim të muajit në Stamboll. I njëjti imazh do të shfaqet më 31 gusht për herë të dytë...

Dernier articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...