13.4 C
Berne
dimanche 16/06/2024

La Diaspora

Njoftim nga Konsulata e Republikës së Kosovës në Cyrih

Njoftohen të gjithë bashkatdhetarët e të gjitha trevave shqiptare, se me rastin e 25-vjetorit të rënies heroike të heroit tonë, Agim Ramadani, ai që...

Kryetari i KMSHZ-së Hfz. Mehas Alija, uron shqiptarët në Zvicër dhe diasporë për festën e Kurban-Bajramit

"Në emrin timin dhe në emër të të gjithë besimtarëve e qendrave tona islame shqiptare në Zvicër, t’ua uroj festën e madhe të Kurban-Bajramit...

Shqiponja I. (41) e vrarë në Bergdietikon AG – babai i saj (65) flet para gjyqit « Askush nuk meriton diçka kaq të tmerrshme »

Berne, 10 qershor -Shqiponja Isufi, 41 vjeçare e cila po jetonte në Zvicër, para gati dy vitesh (25 shtator 2022) është gjetur  e vdekur...

Banorët e një komune zvicerane votojnë për të tretën herë kundër natyralizimit të çiftit nga Kosova, ja arsyeja

Në komunën e Uttwil-it, Kantoni Thurga një çift nga Kosova ka 17 vite që po lufton për të fituar nënshtetësinë zvicerane"Uttwil TG: Jo e...

Mbi 400 haxhinj shqiptarë nga Zvicra marrin rrugën për në Haxh

Bernë, 8 qershor -Këtë vit, rreth 400 haxhinj shqiptarë nga Zvicra do të marrin pjesë në Haxh, ritualin e përvitshëm të haxhit islam në...

Policia zvicerane arreston shqiptarin 23-vjeçar me 10 kg. drogë

Bernë, 7 qershor -Pas kontrollit të një 23-vjeçari mbrëmjen e së mërkurës në stacionin e trenit në Grenchen (SO), policia ka kapur më shumë...

Kompania gjigante e Zvicrës Grupi Orllati me pronar shqiptar, nuk ndalet…Tash ka nisur ndërtimin e fushës diellore fotovoltaike 100 MW në Kosovë

Luasanne, 6 qershor -Më 31 maj  te ektij viti Konsorciumi Lindja Solar LLC, duke bashkuar katër partnerët e lartpërmendur, dhe Ministria e Ekonomisë së...

Zvicra dënon ish-futbollistin shqiptar me 9 vjet burg dhe 12 vjet largim nga vendi, shiti 82 kg. drogë

Bernë, 1 qershor -Ish-futbollisti shqiptar (37) denohet me 9 vjet burg dhe 12 vjet largim  nga Zvicra ishte dënimi me të cilin gjykata penale...

Edhe në Zvicër ka dhunë familjare. Vitin 2023 policia regjistroi 19.918 raste. Ky është shqiptari që «pajton» burrat dhe gratë në Zvicër…

Bernë. 1 qershor -Konsulentë të gjatë të dhunshëm vështirë se i arritën burrat me prejardhje migracioni. Një ofertë unike nga Cyrihu ndryshon. Rrënjët e...

Gazetari ndërkombëtar nga Gjeneva: Italia me diasporën tonë po mbeshtesin « Berlusconin » shqiptar për deputet në PE

Njeriu i mirë, me shumë shokë!..Dje ne e mbështetëm dhe i dham besimin per kombëtaren tone, italiani De Biasi, por sot ai po na...

Dernier articles