15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

La Diaspora

Kryeministri Kurti takon në Bernë 30 kandidatët shqiptarë te te gjith partive zvicerane që garojne per deputet në Parlamentin zviceran

Berne, 22 shtator -Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë...

Zvicër, «Shkëndija» fiton bindshëm (3:1) nga FC te Wil-it. Lazim Destani që ndoqi direkt ndeshjen ka uruar ekipin nga Tetova

Wil (SG), 9 shtator -Sot ne Wil te kantonit te Saint Galenit ne Zvicer eshte zhvilluar ndeshja miqesore mes KF «Shkendija» dhe FC Will,...

Lazim Destani ngushellon familjen e Nobelistit ne Gostivar dhe Amerike dhe mbare shqiptaret. Ai lartësoi imazhin e shiptareve në botë

Lazim Destani (M) ne vitin 1998 duke uruar bashkekombasin e tij Ferid Murad (D) per Cmimin Nobel Berne, 6 shtator -Filantropi dhe humanisti i njohur...

Nje shqiptar me tre kolegë ne Gjeneve te akuzuar per «korrupcion», pas shtate vitesh lirohen te paster

Gjeneve, 6 shtator -Kater ish-punonjes (njeri shqiptar) te administrates per lejeqendrime dhe pasaporta (OCPM) ne Gjeneve lirohet nga akuza, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch Shtatë...

Imami i xhamise ne Wil prof.Bekim Alimi ne nje debat ne St.Gallen: Mozaiku dhe diversiteti fetar, pasuri kulturore jo vetem ne Zvicer, por edhe...

St.Hallen, 6 shtator -Mbrëmja me dialog mbi temën "Shqiptarët dhe feja" që u mbajt më 05.09.23 në kinemanë e qytetit të St. Gallenit ishte...

Më 9 shtator (e shtunë) qyteti i Wil-it do jetë i shqiptarëve. Zhvillohet ndeshja Shkëndija (TE) dhe FC Wil (SG) shoqëruar me një program...

Sant-Gallen, 5 shtator -Xhamia shqiptare në Wil në bashkëpunim me FC Wil në Kantonine  Sant Gaslenit sjellin në Zvicër krenarinë shqiptare të futbollit, KF...

Shqiptarit nuk i japin pasaporten se nuk e njeh historinë e Francës. Po, cfare me bere me 10 % te francezëve qe nuk e...

Paris, 3 shtator -Antoine *, një shqiptar 25-vjeçar, i cili ndodhet në Francë për dymbëdhjetë vjet, iu refuzua natyralizimi, sipas Le Parisien. Arsyeja ?...

Psikologia nga Gjermania Berisha -Pacolli: Privilegj te jesh pjesëmarrēse ne Kongresin e nesērm ne Cyrih, te Federates se Mjekeve ne Evrope

  * Znj. Psikologe edhe prifedioni juaj si i mjekeve, humanitar. Mendoni se intersimi i njerezve sit eshte me i madh apo me i vogel? Shkendije...

Policia zvicerane arreston dy shqiptarë, dyshohen për kultivim të marihuanës

Cyrih, 22 gusht -Policia zbulon një mega plantacion të paligjshëm kërpi në Oberglatt ZH. Policis ka arrestuar dy shqiptarë qe drejtonin një plantacion të paligjshëm...

Parti te medha ne Zvicer kerkojne ndihme nga Albin Kurti, qe per shkak besimit te madh, te mobilizoj diasporen shqiptare per fushata zgjedhore ne...

« Asistencë zgjedhore nga jashtë Presidenti i Kosovës Kurti po bën fushatë për PS-në » (Wahlhilfe aus dem Ausland Kosovo-Präsident Kurti macht Wahlkampf für die...

Dernier articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...