4.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Europe

Ky katolik pësoi abuzim seksual në moshën 9-vjeçare. Flasin haptazi viktimat në gazetat zvicerane…

“Mund të shoh ende grafitin që është bërë në shtëpinë e tij: ‘Pédé’, për pederast” Raphaël Pomey, viktimë e abuzimit seksual («Je vois encore...

Mediat zvicerane tallen me viziten e Macron në Zvicër: Tapeti i kuq për « Mbretin e Diellit »

Bernë, 14 nentor -Emmanuel Macron do të bëjë vizitën e tij të parë shtetërore në Zvicër më 15 dhe 16 nëntor 2023. Me synimin...

Lufta Izrael-Palestine / Rënie drastike e Euro-s. Frangu zviceran i ka ikur shumë larg (1 CHF=0.94 € / 1 €=1.06 CHF)

Euro arriti në nivelin më të ulët historik kundrejt frangut pasditen e së mërkurës, në 0.9449. Evropa, baj gajlen e huj, ha buke me...

NATO « baba » në zemër të Evropës. Së shpejti me një antenë strategjike në Gjenevë

Gjenevë, 12 tetor -Berna tashmë po përgatitet për ardhjen e organizatës së mbrojtjes. Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg dëshiron të krijojë një zyrë të...

Europoli në bashkëpunim me disa shtete evropiane kapin banden kriminale serbe me afer tre tonë drogë. E njejta bande trafikonin drogën edhe në Zvicër

Bernë, 3 shtator -Detaje të reja nga kapja e 2.7 tonëve kokainë në Atlantik: Arrestohet organizatori serb i grupit kriminal. Përveç S.K permes nje...

Zvicra n’hall me refugjatët. Kantonet po shqyrtojnë përdorimin e strehimoreve të mbrojtjes civile për të akomoduar azilkërkuesit

Bern, 1 korrik  -Gjatë takimit të saj më 29 qershor 2023, Stafi Special i Azilit (SONAS) finalizoi hapat e ardhshëm që synojnë sigurimin e...

Mustafë Memeti nga KFAOS uron Kurban Bajramin

Urime dhe për shumë vite festa e madhe e KURBAN BAJRAMIT, paqja, mëshira dhe begatia e Zotit qofshin me ju dhe familljet tuaja! Me rastin...

Lazim Destani: Uniteti i Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër, shembull per diasporen tone

Berne, 16 qershor -Njëri nga themeluesit dhe presidenti i bordit të Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Zvicër, Fehmi Fetahu, ka shtruar nhe...

Verdikti në Gjenevë: Tariq Ramadan del i pastër.  Lirohet nga akuzat për « përdhunim »

Gjyqtarët e pastruan islamologun për të mirën e dyshimit. Provat janë të pamjaftueshme, thonë ata. Shfajësohet me përfitimin e dyshimit. Të mërkurën në mëngjes, gjyqtarët...

Dr.Lumnije Kciku në Austri shpallet “Personalitete nderi » dhe nderohet me medalje të artë

Grace, 19 maj -Ligjëruese e lartë për studentët e Mjekësisë së Përgjithshme, Stomatologjisë dhe studimeve postdiplomike, udhëheqëse e Klinikës Speciale të Endodoncionit dhe Traumatologjisë...

Dernier articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...