24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Europe

Verdikti në Gjenevë: Tariq Ramadan del i pastër.  Lirohet nga akuzat për « përdhunim »

Gjyqtarët e pastruan islamologun për të mirën e dyshimit. Provat janë të pamjaftueshme, thonë ata. Shfajësohet me përfitimin e dyshimit. Të mërkurën në mëngjes, gjyqtarët...

Dr.Lumnije Kciku në Austri shpallet “Personalitete nderi » dhe nderohet me medalje të artë

Grace, 19 maj -Ligjëruese e lartë për studentët e Mjekësisë së Përgjithshme, Stomatologjisë dhe studimeve postdiplomike, udhëheqëse e Klinikës Speciale të Endodoncionit dhe Traumatologjisë...

Dr. Aurora Dollenberg dhe Federata e Mjekëve Shqiptare në Europë, nje institucion që bashkon mjekët në misionin humanitar në favor të shëndetit te bashkëkombasve...

Mungon tradita shtetërore për të mbështetur iniciativa humanitare sic është Federata e Mjekëve shqiptarë në Evropë qe po ben shume per shëndetit e bashkëkombasve...

Gruaja franceze prej 391 kg. u evakua me sukses nga shtëpia e saj. Ishin te angazhuar mbi 100 persona dhe zjarrëfikes bashke me dhjetra ambulanca...

Paris, 11 maj -Dje 10 maj, që nga fillimi i mëngjesit, një operacion evakuimi mjekësor ka mobilizuar zjarrfikësit, xhandarët dhe mjekët në Stenay (Meuse)....

Shqiptaret e Zvicres më 3 prill protestë para Gjykatës Speciale në Hagë – Liri për luftëtarët!..

Më 3 prill do të nis procesi i gjykimit ndaj ish-eprorëve të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Rexhep Selimit, Kadri Veseli...

Ne Lion (FR) kapet një shqiptar me 3 kg drogë dhe 6 mije euro ne makine

Lion, 14 mars -Të premten, më 10 mars, një automobilist u arrestua në Lion, gjegjesisht ne Vénissieux me tre kilogramë heroinë dhe një shumë...

Zëdhënësja e BE-së tregon hapin e radhës për liberalizimin e vizave për Kosovën

Anitta Hipper, zëdhënëse e BE-së për cështjet e Brendshme të Komisionit Evropian ne bisede me gazetarin e tv kombëtar ATV-së, rrespektivisht me redaktorin e...

Pierre Maudet takohet me sipërmarrës lokal

Versoix, 27 shkurt - Në një atmosferë të relaksuar dhe miqësore, të hënën më 27 shkurt 2023, u zhvillua në ambientin privat të ADER...

Zvicër, kërcnohet nje kandidate shqiptare. Gazeta zvicerane: Sopate pranë posterit zgjedhor te vajzës nga Kosova

Bernë, 8 mars -Mu ne Diten Nderkombëtare te Gruas gazeta zvicerane Kath shkruan per disa probleme te nje kandidate shqiptare ne pjesen gjermanofone te...

15-vjetori i Pavarësisë ne ambasaden e Kosovës në Berlin. Atmosfere festive me ministren Gërvalla me mysafire shqiptarë dhe gjermanë

Pallati Mbretëror Schlos Scharlotenburg sonte u shëndërru në Odë Shqiptare për të ftuarit e ambasadorit të Kosovës Dr.Faruk Ajeti  Shkruan: Hajriz MAMAJ Berlin   Pallati i stilit barok...

Dernier articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...