24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Le Monde

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...

« Bayraktar » nuk ndalet!..Turqia e Erdoganit, po bëhet superfuqia e tretë botërore. Ai vishet në kuqezi me pilotët e tij para avionit lufarak...

Avioni pa pilot “Bayraktar Kizilelma” )“Molla e Kuqe”) në majat botërore të industrisë luftarake. A eshte ky nje sukses i radhes i presidentit Edogan...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...

Ngjarje tragjike/ Përplasen dy trena në Indi, të paktën 288 të vdekur – i mbijetuari rrëfen tmerrin

ë paktën 288 persona tanimë dihet se janë vrarë dhe 850 janë plagosur në një përplasje të shumëfishtë treni në shtetin lindor të Indisë,...

Erdogan e shpall fitoren! Turqia ne feste, aty edhe shqiptaret me flamur kuqezi

Presidenti i Turqisë, Recep Taip Erdogan, e ka shpallur fitoren e tij në balotazh. Bernë/ Stamboll, 29 maj  -Erdoganin pos OKB, NATO-s,SHBA-ve dhe BE-se e...

Diktatori rus Putin revanshohet: Emri i prokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (që e njohu Pamvarësinë e Kosoves) është vendosur në listën e të kërkuarve...

Bernë, 19 maj -Krimin Putin revanshohet. Pasi Gjykata Penale Ndërkombëtare me 17 mars te ketioj viti kihste lëshuar urdhërarrest për diktatorin rus Vladimir Putin,...

Evropianet nervoz, Amerikanja Amy Pope, një grua e parë zgjidhet në krye te Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (OIM) në Gjenevë

Gjenevë, 16 maj (Nefail Maliqi) -Kandidati i mbështetur nga presidenti Joe Biden do të marrë frenat e Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin me qendër në...

Në Iran, per çdo javë  ekzekutohen dhjetë persona

Që nga fillimi i vitit, të paktën 209 persona janë ekzekutuar në Iran, kryesisht për vepra të lidhura me drogë, njfoptfton gazeta zvcierane en...

Interpol po mban Konferencën e 50-të rajonale në Ohër, në zemër të trafikantëve të drogës, ballkanin e konsideruar si poligon i preferuar i...

“Gjatë pesë viteve të fundit, trafikimi dhe konsumi i janë rritur me një renditje të përmasave, me Evropën një nga tregjet kryesore të...

Dernier articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...