8.2 C
Berne
lundi 25/10/2021

Le Monde

OBSH: Pandemia do të vazhdojë gjatë vitit 2022

Gjenevë/WHO, 20 tetor - Pandemia e Covid-it do të "zgjatë një vit më shumë sesa duhet", sepse vendet më të varfra nuk marrin vaksinat...

Shefi i NATO-s kritikon Rusinë ndaj dëbimit të diplomatëve

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se i vjen keq për vendimin e Rusisë që të...

Zyrtarja e OBSH-së (WHO) në Gjenevë paralajmëron: Covid-19 ende nuk është nën kontroll!

Gjenevë, 5 tetor -Gjatë konferencës për shtyp, OFPS dyfishoi përpjekjet e saj të martën për të bindur të rinjtë të vaksinohen, në mënyrë që...

Olaf Scholz nga PSD në Gjermani, fiton zgjdhjet përball partisë së Merkel (CDU)

Berlin, 26 shtator -Partia Social Demokrate e Gjermanisë (SPD) ka fituar ngushtë zgjedhjet federale të vendit, duke mposhtur partinë e kancelares në largim Angela...

Gjenevë/ WHO: Delta pushton globin, është varianti dominues kudo

Gjenevë, 22 shtator -Varianti delta i koronavirusit ia ka kaluar të gjitha varianteve të tjera të Covid-it, deklaroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. Më pak se...

Rusia si per rastin e Kosovës, i reagojne ashpër Erdoganit, tash për rastin e Krimesë

Rusia reagon ashpër ndaj deklaratave të presidentit të Turqisë, Erdogan, pasi ky i fundit  adresoi vrejtje  ndaj shtetit rus përkitazi me situatën në Krime,...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së takon Presidentin e Shteteve të Bashkuara

New York, 21 shtator -Sekretari i Përgjithshëm dhe Presidenti Biden riafirmuan partneritetin e fortë midis Kombeve të Bashkuara dhe Shteteve të Bashkuara, të ankoruar...

Sesioni i 76-të i Asamblese se përgjithshme te OKB-së ka nisur punimet ne New York. Merrë pjesë dhe Shqiperia. Pritet te merr pjese edhe...

New York, 18 shtator -Liderët botërorë rikthehen në OKB me fokus në pandemi dhe klimë në Sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së,...

Ambasadorja e OKB-së Angelina Jolie, me mision te ngjajshëm humanitar sikur Zvicra, nga Kosova në Afghanistan

Gjenevë, 16 shtator -Aktorja e njohur boterore Angelina Jolie nga gushti 2001, ajo udhëhoqi më shumë se 40 misione në terren përfshirë ketu edhe...

Gjeneva ndërkombëtare, Konference për Aganistanin: OKB -ja dëshiron të mbledhë 600 milionë dollarë

Gjenevë/UN, 13 shtator -Organizimi në Gjenevë i këtij samiti ndërkombëtar të nivelit të lartë është një sukses diplomatik i Zvicrës. OKB -ja dëshiron të...

Dernier articles

Gazetat zvicerane e konsiderojne incident diplomatik skandalin e Serbise me boksieret e Republikes se Kosoves

Berne 24 tetor -Incident diplomatik: Serbia i shtyn boksierët kosovarë (Incident diplomatique: La Serbie refoule les boxeurs kosovars), me ket titull Blick.ch ka shkruar per skandalin...

Skandali/ Serbia ndalon boksierët kosovarë, Shqipëria braktis botërorin

LNjë skandal i vërtetë ka ndodhur ditën e sotme në kufirin Kosovë-Serbi ku këta të fundit kanë ndaluar delegacionin e boksierëve dardanë të hyjnë...

Dita Ndërkombëtare të OKB-së/ Nefail Maliqi ne OKB: Shqipëria 65 vjet anetare e saj, faktor stabiliteti në rajon. Kosova drejt anetarësimit..

Benrë, 24 tetor -Sot eshte dita Nderkombëatre e Organizates se Kombeve te Bashkuara. Kombet e Bashkuara është Organizata Ndërkombëtare është më e madhe dhe...

Nenshkruhet marrëveshje e re mes Bernës dhe Prishtinës. Zvicra ndihmon studentët kosovarë me 160.000 CHF

Nga ardhja e Albin Kurtit ne krye te Qeverise se Kosovës, Zvicra ka nenshkruar nje sër marrëveshjes jo vetëm per studentet, por edhe ne...

Ditë e Madhe, vizitë Xhaminë Jumeirah në Dubai në ditën e xhumasë

Dubai, 16 tetor -Falemnderimi i takon Allahut (xh.h) qe na e mundesoi dhe na gezoi ta vizitojme nje grup gazetaresh nga Zvicra Xhaminë e...