12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Le Monde

UNHCR, OBSH, CICR… janë të shqetësuara për luftën në Ukrainë. Drejtoresha e OKB-së në Gjenevë rusja Tatiana Valovaya, hesht! Ku është kredibiliteti i OKB-së?

Drejtoresha e OKB-së në Gjenevë rusja Tatiana Valovaya duhet te vendos me Putinin e luftes ose me OKB-në e paqes ! Të emëruarit politikë...

Lajm i mirë edhe për Kosovën: INTERPOL hap qendrën kundër korrupcionit, krimit financiar (shpërlarjen e parave)

Lyon/Interpol, 15 mars -Organi botëror i policisë ka krijuar Qendrën INTERPOL për Krimin Financiar dhe Kundër Korrupsionit (IFCACC) për të ofruar një përgjigje të...

Carla del Ponte flet për urdhër arrest ndërkombëtar kundër Putinit të cilin e krahason me Miloshevicin

Bernë, 13 mars -Carla del Ponte, ish-kryeprkurorja e Gjykatës Ndërkombëtare Penale në Hagë, ne mediat zvicerane mendon se eshte koha per te akuzuar Vladimir...

Ukrainasit nuk po largohen, perkundrazi po shkojne në Ukrainë. Mbi 220 mijë ukrainas kthehen në vendlindje per të luftuar

Prishtinë 13 mars -Ndërkohë që 2,5 milionë ukrainas janë larguar nga atdheu i tyre për shkak të luftës, shërbimi kufitar ukrainas ka raportuar se...

Putini, si Miloshevici në Kosovë, per inat të Turqisë dhe shqiptareve, po bombardon xhamite ne Ukrainë

Benrë, 12 mar s-Forcat ruse kanë bombarduar një xhami në qytetin Mariupol, ku janë strehuar më shumë se 80 të rritur dhe fëmijë, përfshirë...

Aleksandra, e reja ukrainase (30) që po jep gjak dhe po prodhon bomba në një lokal nëntokësor

Bernë, 5 mars -Përkunder bombardimeve te okupatrorti rus mbi Ukrainen demokaratike, ka njerez atdhetar qe nuik elvizin dot vendin dhe po vbazhdojne ne emnyra...

Sot në Gjenevë, OKB miratoi rezolutë kunder Rusisë

Gjenevë/UN, 4 mars -Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (HRC), i mbledhur në Gjenevë, miratoi një rezolutë të premten që...

OKB kërkon 1.7 miliardë dollarë për ndihmë humanitare në Ukrainë dhe vendet fqinje

Gjenevë/UN, 1 mars  -Kombet e Bashkuara dhe organizatat e tyre partnere nisën një thirrje urgjente për 1.7 miliardë dollarë të martën në Gjenevë për...

Ministri i diktatorit Putin, Sergei Lavrov i vetmuar, bojkotohet nga diplomatët në OKB në Gjenevë

Gjenevë, UN, 1 mars -Disa diplomatë gjoja u larguan nga dhoma në fillim të transmetimit të fjalimit të regjistruar paraprakisht të Ministrit të Punëve...

NATO i ben thirrje Rusisë që menjëherë t’i jep fund sulmmeve ushtarake dhe tërheqjen e të gjitha forcave te saj nga Ukraina

Bruksel/ NATO, 25 shkurt - NATO i ben thirrje Rusisë që menjëherë t'i jep fund sulmmeve ushtarake dhe tërheqjen e të gjitha forcave te...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...