24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Le Monde

Ambasadorja e SHBA-së në OKB Thomas-Greenfield, thirrje për zbatimin e shpejtë të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield, vlerësoi të martën në Nju Jork marrëveshjen “historike, ligjërisht të detyrueshme të normalizimit”...

Edhe OKB mbylli dyert per Bajram, rrespekton islamin. OKB: Viti 2030 bota me 2.2 miliardë muslimanë

Gjeneve, 22 prill -Muaji i Ramazanit dhe festa e Bajramit po verehet jo vetem ne vendet muslimane si dhe te tjera, sidos ne vendet...

Momenti kur ish-nxënësja hyn me kallash në nje shkolle katolike dhe vret 6 persona, prej tyre tre femije

Tre të rritur e tre fëmijë të moshave 8-9 vjeç u vranë gjatë të shtënave me armë në një shkollë private të krishterë në...

Gjykatësja e parë me shami në New Jersey betohet me dorën mbi Kuran

Juristja amerikane me prejardhje siriane, Nadia Kahf, është emëruar gjykatëse në Gjykatën Superiore në New Jersey të Shteteve të Bashkuara, duke u bërë gjykatësja...

Presidenti i Amerikës Joe Biden uron myslimanët ne mbare botën muajin e shenjët të Ramazanit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e ka uruar komunitetin mysliman në ShBA dhe në mbarë botën me rastin e fillimit të muajit...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

OKB dhe Ukraina bëjnë thirrje për zgjatjen e marrëveshjes së grurit me Rusinë

Presidenti i Ukrainës dhe Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) Antonio Guterres bënë thirrje të mërkurën për zgjatjen e marrëveshjes...

Skandal ne Gjenevë / Një minister izraelite keqpërdor OKB-në duke shkelur ligjin ndërkombëtar, po nxit dhunë me deklaratat e tija

Ministri i financave i linjës së ashpër të Izraelit, Bezalel Smotrich, ka bërë thirrje për fshirjen e fshatit palestinez Huvare. Keto komente OKB i...

Të paktën 57 viktima nga aksidenti i trenave në Greqinë Veriore

Autoritetet greke njoftuan se numri i të vdekurve nga përplasja e dy trenave në Tempe, në Greqinë e Veriut, ka arritur në 57. Ekipet e...

Në Pallatin e OKB-së ne Gjenevë, ka nisur Sesioni i Këshillit për të Drejtat e Njeriut. Po merrë pjesë Zvicra dhe Shqiperia

Gjenevë /UN, 2 mars -Sesioni i jashtëzakonshëm i 52-ti me radfhe i Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë ka nisur...

Dernier articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...