16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Le Monde

Nis lufta në Ukraine. Rusia bombardon disa qytete. NATO dhe Amerika po pergatiten t’i përgjigjen Putinit pasi zgjodhi forcen ne vend te dialogut

Rusia ka nisur sot një luftë të gjithanshme ndaj Ukrainës me sulme të njëkohshme që vijnë nga jugu, lindja dhe veriu, nga toka dhe...

Lajmi fundit nga Gjeneva: Blinken anulon takimin me Lavrov te parapare te enjten ne Gjeneve

Siq e thash dite me pare, ketu nuk ka mbetur me fjale. Putin si Milisevici nuk eshte i dialogut, ai njen vetem gjuhen e...

Biden ja mbledhe bete Putinin! Ja çfarë vendimi i rëndësishëm i Uashingtonit do të ndermarrë kunder Rusisë “në orët e ardhshme”

Shtëpia e Bardhë pritet të vendosë sanksione shtesë ndaj Rusisë në orët e ardhshme, këtë e bëri të ditur një zyrtar i lartë amerikan...

Erdogan i qon selam Putinit: Terhiqe njohjen e Ukraines Lindore. Për ne dhe aleatet tane jane te papranueshme!

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se njohja e rajoneve të shkëputura në Ukrainën lindore nga ana e Rusisë është e papranueshme. Duke folur...

Të enjten ne Gjenevë takohet Blinken dhe Lavrov. Veq luftës në Ukrainë, bisedohet edhe për Kosovën dhe ballkanin

Gjenevë, 22 shkurt -Pas njohje së Ukraines Lindore nga Kremlini, nga qarqet diplomatike mesojme se SHBA-të dhe Rusia jane "gati" për negociata te reja...

Plakallash / Patriotizmi ne veper: Edhe pensionistet marrin armët në duar per ta mbrojtur Ukrainën nga pushtimi rus

Bernë, 16 shkurt -Më shumë se 100,000 ushtarë rusë janë të vendosur në kufirin me Ukrainën. Frika e një pushtimi fiton mbi popullsinë, e...

Gjermania në gjuhë të përbashkët me SHBA për krizën në Ukrainë

Presidenti Joe Biden thotë se ai dhe kancelari i ri i Gjermanisë, Olaf Scholz janë të një mendimi për hapat që duhen ndjekur lidhur...

MAROK: Rayan i rene ne bunar, nxirret  i pajetë

Mbrëmjen e së shtunës, ekipet e shpëtimit arritën të arrinin më në fund fëmijën 5-vjeçar, i cili ra në një pus pesë ditë më...

“Shote Galicat” e Ukrainës: Bleva snajperin për të luftuar ushtarët e Putinit të Rusisë!

UKRINA NE PRAG TE LUFTES ME RUSËT / Nëna ujkrainase Mariana Zhaglo vëzhgon mjedisin. Ajo, me snapierpin bleu një silenciator, një bipod dhe një pamje...

Në Gjenevë, Rusia humb durimin me Shtetet e Bashkuara

Gjeneve, 21 janar -Takimi mes Sergei Lavrov dhe Antony Blinken, këtë të premte, nuk i zbuti tensionet. Moska i jep Uashingtonit një javë kohë...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...