15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Huliganet e Vucicit sulmojne gazetarin e tv kombetar ATV. Ky sulm nda mediave ne Kosove eshte denuar edhe nga Shoqata e Gazetareve nderkombetar ne Gjeneve

Mitrovice, 13 qershor -Në Zveçan para rreth një ore është sulmuar me gurë nga serbët protestues te njohur si huligan te presidentit ser Aleksander Vucic ekipi i TV kombetar ATV, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Protestuesit kanë goditur me gurë e gjësende të forta gazetarin, kameramanin e shoferin e ATV-së, ndërsa kanë demoluar edhe veturën.

E gjithë ngjarja ka ndodhur derisa në Mitrovicë të Veriut, Policia ka nisur aksionin për arrestimin e Milun Milenkoviq.

Kolegu Fatlum Jashari, nëpërmjet telefoni ka informuar se ekipi e ATV-së, i cili ishte në terren në Zveçan, është sulmuar menjëherë pasi protestuesit serb lokal kanë kuptuar se në Mitrovicë të Veriut është arrestuar një serb.

Jashari ka treguar se është dashtë ndërhyrja e KFOR-it dhe EULEX-it për t’i ofruar siguri ekipit të ATV-së dhe largim të sigurt të tyre nga vendi i ngjarjes.

Dulmin ndaj gazetarit te TV ATV e kane denuar pos insituvioneve te Kosoves edhe Shoqatat e gaxetareve ne Kosove dhe Shqiperi.

Ky sulm nda mediave ne Kosove eshte denuar edhe nga Shoqata e Gazetareve nderkombetar ne Gjeneve. keshtu sipas gazetarit tine te njihur nderkombetar Nefail Maliqi, militant i fjales se lire dhe abetare i kesaj showste te gazetareve boteror ne Gjeneve « keto sulme te gazetareve shqiptare nga serbet na e perkujtijne kohen e diktatorit serb Milosevic..Keto sulme ndaj gazetareve shqiptare jane pritur nga Serbia, kur ditet se regjimi i Vucicit ka ne liste disa media evropiane qe ju ka ndaluar te hyne ne Serbi, ne medin e tyre jane edhe disa zvicerane qe jane ndaluar nga autiritet serbe.. »

“Sulmi ndaj ekipit të ATV-së në Zveçan është barbar që duhet dënuar..” thuhet ne reagimin e Shoqates se gazetareve te Kosoves

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...