8.9 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Ariani 6-vjeçar qe 6 ditë i zhdukur në Gjermani. Qohen në këmbë i tërë shteti, e kërkonjnë me helikopterë dhe qindra policë dhe ushtarë

Benrë, 27 prill -Gjashtëvjeçari  Arian është zhdukur që nga e hëna ne rrethine  Hamburgut ne Gjermani. Pavarësisht një kërkimi intensiv me qindra ndihmës dhe teknologji moderne, nuk ka ende asnjë gjurmë. Kërkimi për djalin autik nga Bremervörde-Elm, i cili rezulton i zhdukur që prej të hënës në mbrëmje në orën 19.30, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Qindra po, por ende nuk dihet saktesiosht sa njerëz po kërkojnë Arianin është e zhdukur…

Sipas informacioneve të BILD, djali shurdhmemec ka dy vjet që jeton me prindërit në Bremervörde, familja u shpërngul nga Hamburgu. Ariani u pa për herë të fundit i veshur vetëm me një pulovër më të gjatë portokalli, pantallona sportive të zeza me print dragoi dhe çorape.

Gjurmebe te gjetje se Arianitit te vogël pos mediave gjemrane ne kembe jane quar i terë shteti, e kërkonjnë me helikopterë dhe qindra policë dhe ushtarë. -Ku është Ariani i vogël nga Bremervörde-Elm ? (Wo ist der kleine Arian aus Bremervörde-Elm ?) me ke ttitull shume gazeta gjemrnae shkruajne per t Arinin  ezhdukur gajte javes qe e lam pas, shkruna gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Kërkimi për të zhdukurin Arian (6) nga Bremervörde-Elm. Ariani, i cili është autik, është zhdukur që prej mbrëmjes së të hënës. Që atëherë, qindra shërbime të urgjencës kanë krehur qytetin e lindjes së djalit dhe zonën përreth.

Të shtunën, një gazetar i DPA vëzhgoi rreth 30 ushtarë të Bundeswehr-it që kontrollonin ne cdo cep te ushave dhe maleve.

Bremervörde-Elm ndodhet midis Bremerhaven dhe Hamburg. Një kamera vëzhgimi filmoi djalin të hënën në mbrëmje, me siguri duke vrapuar drejt një pylli pasi u zhduk nga shtëpia e prindërve të tij.

Zëdhënësi i policisë Heiner van der Werp tha për BILD: “Prindërit e kuptuan shumë shpejt seriozitetin e situatës” se Ariani ishte zhdukur nga shtëpia. Heiner van der Werp thote se: “Djali është autik, nuk mund të artikulojë veten dhe nuk reagon ndaj afrimit.”, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Policia nuk kishte një numër të përgjithshëm. Zëdhënësi tha se rreth 50 policë dolën vullnetarë në detyrë të shtunën; Ka edhe ndihmës nga Shoqata Gjermane e Shpëtimit të Jetës, Kryqi i Kuq Gjerman dhe Agjencia e Ndihmës Teknike. Një zëdhënëse e komandës shtetërore tha se rreth 400 roje të pronës dhe logjistikë po marrin pjesë aktualisht në kërkim gjatë ditës. Rreth 60 ushtarë janë vendosur gjatë natës. Një kamera vëzhgimi filmoi djalin duke vrapuar drejt një pylli ngjitur pasi u zhduk nga shtëpia e tij. Bundeswehr rriti mbështetjen e saj në një total prej rreth 450 ushtarësh të premten.

Zëdhënësi i policisë Heiner van der Werp tha për BILD të martën në mëngjes: “Kërkimi për Arian do të vazhdojë pa u ndalur”

 

 

Derniers articles