12.1 C
Berne
dimanche 23/06/2024

BE demanton mediat serbe dhe disa albanofone ne Kosove e Shqiperi te cilat përdoren termin «sanksione» nga BE per Kosoven

Redaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch ne bisede me zëdhenesin e BE-së z.Piter Stano

Bruksel, 14 qerashor -Disa media dje dhe sot raportuan për veprime të reja të BE-së në Kosovë me “sanksione”, në kohen kur qevria e Kosovës ne Veri po shtrine sovranitetin e Repuiblikes së Kosoves ne tere territorin e saj duke u perballur me bandat kriminale serbe (te Vucicit) dhe ruse (Wagner) te cilat kane per qellim te destabilizojne rajonin dhe te po bejnë fushate ne prag te zgjedhjeve ne Serbi. Por Qeveria e Kosoves eshte e vendosur te dodas dhe të vazhdoj luftën kunder gjitha ketyre bandave kriminale te nderlidhura me te gjitha llojet e trafiqeve dhe kontrabandes e droges, naftes, prostitucionit ne Veri te Kosovës.

BE: Nuk kemi folur asgje per « sankasione » për Kosovën, kush ju tha keshtu? Ne, ende nuk kemi vendosur as masa ndaj Kosovës..

Se sa qendrojne keto informacione te mediave serbe ne Serbi dhe Rusi si dhe disa mediave albanofone ne Kosove dhe Shqiperi  për « sanksione » te BE-së ndaj Kosovës zëdhenësi i BE-së Piter Stano ne pergjigjet derguar redakise se gaztes zvicerane Le Canton27.ch thuhet se  « Fillimisht, këto nuk janë sanksione. Bashkimi Evropian ndoshta do te ndërmarrin masa ndaj Kosovës. Por që të njëjtat nuk janë sanksione.. »

Pra siq po shifet nga ky reagim Brukseli mediat serbe dhe disa albanofone, kurse sot zyrtaret nga BE nuk flasin për « sanksone » me te cilin term spakuluan disa media ne ballkan.

Nje zyrtar tjeter nga Brukseli për gazeten tone kane pohuar se « masa te tilla nuk ehsteb ehar e pare qe BE merr ndaj nje vendi jo anetre e BE-së. raste tilla, me pasa madej edhe sanksione ka apsur edhe ndja vendetev anetzare dhe jo anetasre te BE-së. keot nuk jane dicka te reja për Kosovën. Per Sebrine dhe Rusie dids ahere kemi ndermarru masa te tilla.. »

« Në Deklaratën e 3 Qershorit, shtetet anëtare të BE-së i kanë bërë kërkesa shumë të qarta Kosovës dhe Serbisë për deeskalim. Përndryshe ata do të përballen me pasoja negative. (These are not sanctions. In the 3 June Declaration, the EU Member States have made very clear requests to Kosovo and Serbia to de-escalate. Otherwise they will face negative consequences.) thuhet ne njoftimin e zehdneist te BE-sëz.Piter Stano derguar redakise se gazetes Le Canton27.ch

Ne ket njoftim ne vazhdim thuhet se « Ka pasur kontakte intensive të nivelit të lartë gjatë ditëve dhe javëve të fundit për të gjetur një mënyrë për t’u larguar nga status quo-ja dhe për të rivendosur qetësinë në veri të Kosovës. Ndërkohë që puna diplomatike vazhdon, BE-ja në përputhje me Deklaratën e 3 qershorit ka përgatitur masa me efekt të menjëhershëm.

« Shtetet anëtare kanë mbështetur dje një sërë masash në lidhje me Kosovën, pasi presim që kryeministri Kurti të zbatojë hapat e nevojshëm për deeskalim. Këto masa janë në rritje, me pasoja financiare dhe politike, duke filluar me pezullimin e vizitave dhe eventeve të nivelit të lartë, si dhe të bashkëpunimit tonë financiar me Kosovën. Ky pezullim është i përkohshëm dhe i kthyeshëm, sapo të shohim de-përshkallëzimin në terren… » thuhet ne njoftim nga BE.. » ka thënë z.Stano.

Nga Brukseli po ashtu behet me dije se « Paralelisht, BE-ja po monitoron nga afër përmbushjen e kërkesave tona nga ana e Serbisë dhe është e gatshme të marrë masa në rast të mospërputhjes. Nëse shtyhet në veprimin e deritanishëm të Serbisë për të de-përshkallëzuar. »

Ndryshe nga Brukseli na thane po ashtU se BE vazhdone te qendroje pas vendimit te fundit, qe qytetaret e Kosovës me 1 janar te vitit te ardhshem te levizin te lire si gjithe qyteraret tjere evropian, ne vednet e BE-së, per cka Kosva e ka merituar, ku Qeveria e Kosoves ka bere shume ne zvogëlimin e korrupcionit dhe ne luften permanente kunder krimit te organizuar

 

Derniers articles