16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Suisse

Rita Ora në Zvicer më 28 qershor do e dridhin Zurich-un. Për herë të parë ajo do këndoj edhe shqip me dy flamuj, para...

Bernë, 25 prill -Mu në pervjtorin, diten e humbje se serbeve ne Betejen e Kosovës, me 28 qershor Rita Ora ne Zhurich te Zvicres...

Nje iftar i perbashkët në xhaminë e shqiptarëve në Bernë, ulur bashkarisht në një sofër muslimanë, hebrenjë dhe katolikë

Nga iftari i mbrëmshëm tradicional organizuar nga xhamia shqipare ne Europaplatz të Bernës, ku muaren pjse ambasadore dhe eprfaesues te vendeve te ndryshme te...

Lukas Mandl, nga Grupit PPE për raportin e Kosovës: Serbia duhet të dorëzohet, ndryshe rajoni mund të bëhet luginë siliconi në Evropë

Bruskel, 22 prill -Liria e vizave, siç vlen për të gjitha vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, tani duhet të zbatohet - shtetet anëtare...

Shqiptari në Zvicër tregon për Blick.ch se si te jemi te pamvarur nga Putini. Ja cfare po nderton ai..

Berne, 17 proll -Florent Murati (29) po rinovon rrënjësisht shtëpinë e tij në Hägglingen AG (“Kështu bëhemi të pavarur nga Putini” (Florent Murati (29)...

Anketa: Zviceranet, duan ta ndihmojne Ukrainen nga pushtimi rus, jo vetem me sanksione, por edhe me arme

Lufta në Ukrainë e ktheu strukturën politike përmbys. Papritur Finlanda dhe Suedia (dhe Kosova, shen redaks. LC27) duan të anëtarësohen në NATO. Anëtarësimi në...

Deklarohet Zvicra (FEDPOL) për gazetën Le Canton27.ch. Tregon a kishte njohuri Serbia për planin e vrasjes së Dick Martyt

Bernë, 11 prill -Mund të konfirmojmë se që nga dhjetori 2020, duhej të supozohej një situatë serioze kërcënimi kundër z. Dick Marty. Përveç aspekteve...

Zvicra 60 vjet angazhim për një botë në ndryshim. Promovuese e paqes, stabilitetit dhe zhvillimit.

Bernë, 8 prill -Lufta kundër varfërisë dhe urisë, ndihma humanitare, promovimi dhe trajnimi shëndetësor, zhvillimi ekonomik dhe sfidat globale: këto janë disa nga fushat...

Drejtoresha e DDC Patricia Danzi për Le Canton27.ch: Përkunder krizave në Ukraine dhe botë, Zvicra vazhdon kontributet me projekte në Kosovë!

Znj.Patricia Danzi, Drejtoreshe e Departamentin për Zhvillim dhe Kooperim  (DDC) ne biusedem e gazetarin e  Le Canton27.ch  (Photo: Le Canton27.ch)  Bernë, 7 prill -Javen qe...

Raporti i Këshillit Federal për Aktivitetet e Jashtme të Migrimit në Zvicër

Bern, 6 prill -Keshilli Federal sot kam publikuar nje raport voliminoz mbi aktivitetet e Jasthme te Migrimit ne Zvicër, ku behet fkjale edhe me...

Policia zvicerane arreston tri gra (plaka) shqiptare me 11 kg drogë

Emblach, 3 prill -Policia kantonale Cyrih arrestoi tre persona të premten e kaluar në Embrach kapen njëmbëdhjetë kilogramë drogë (heroinë), njfton gazeta zvicerane Le...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...