12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Suisse

Zvicra mbeshtet Gjykaten Ndërkombëtare Penale (ICC) ne Hagë per hetime të krimeve të luftës në Ukrainë

Bernë, 14 maj -Bota, e tronditur, u gjend përballë imazheve të civilëve të vdekur të shpërndarë në qytetin e Boutcha, në Ukrainë, ndonjëherë të...

Nje lajm i mirë nga Berna: Zvicra do votojë PRO anëtaresimit te Kosovës ne Keshillin Evropiane

Strasbourg, Berne 13 maj -Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, ka dorëzuar zyrtarisht të enjten aplikimin e vendit të saj për pranim në...

Shqiperia jo…Zvicra po, kualifikohet në finalen e Eurovizionit 2022

Mbrëmjen e së martës, kandidati zviceran dhe titulli i tij "Boys Do Cry" bindi jurinë dhe publikun për të hyrë në fazën tjetër të...

Humb jetën një zviceran (30) në Shqiperi

Tiranë, 10 maj -Sot ne oret e mesditës ka humbur jeten tragjikisht një turist zviceran (30) në Luginën e Valbonës. Ai shoqerohej me një...

Presidenti Ignazio Cassis takon Papen. Ben inaugurimin e ambasadën zvicerane në Vatikan

Berne, 6 maj -Presidenti i Konfederatës sot përuroi ambasadën e re zvicerane në Selinë e Shenjtë në Romë. Ignazio Cassis më pas vizitoi Papa...

Zvicër, rriten çmomet e biletave te aeroplaneve per 54%. Mergimtarët: Lamtumirë Aeroplan, rrnoft buss-i me 100 franga në atdhe!..

Bernë, 7 maj -Rritet çmimi i biletave të avionit Nafta tashmë po rëndon mbi çmimin e udhëtimeve ajrore. Në Zvicër, tarifat rriten deri ne...

Për 3 muaj mbi 7500 aplikime për viza ne ambasaden e Zvicrës në Prishtinë. Kosova “vend i sigurt” me eksod më të madhë në...

Prishtinë, 6 maj -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga Ambasada e Zvicrës ne Prishtinë se që nga fillimi i këtij viti,...

Një lajm i mirë nga Berna, Policia Federale (FEDPOL): Kriminaliteti bie ndër shqiptaret në Zvicër. Shqiptarët mbeten problematik, por jo mafioz

Berne, 4 maj  -Krimi në 2021 në Zvicër: Është e vështirë të flasësh për vitin 2021 pa folur për koronavirusin dhe zemërimin që vjen me...

Nje shqiptar zgjedhet deputet në Parlamentin e Kantonit të Bernës

Berne, 4 maj -Korab Rashiti nga Kosova është zgjedhur deputet i Parlamentit të Kantonit të Bernës, njifton gazeta zvicerane Le Canton27.ch Ai arriti ta zë...

Shqiperimit me Mercedes ne Zvicer i doli problem me shtyllat dhe policine

Berne, 25 prill -Mercedez Shqiprim B. (24) ka përplasur dy gra. Ai donte të testonte makinën e tij dhe bëri një aksident, duke goditur...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...