4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Suisse

Zvicra dhe BE akuzojnë Serbinë, kërkojnë nga Beogradi të rishikojnë sistemin e vizave!

Bernë, 9 nentor -"Falë këtij presioni që kemi ushtruar së bashku Austrinë, Hungarinë, Zvicrën, Gjermaninë dhe Francën..kemi arritur që ta detyrojë Serbinë të premtojë...

Zvicra, pas Kosoves edhe me Maqedonine e Veriut hyjnë në partneritet për migracionin

Berna, 7 nentor -Zvicra tani ka hyrë në gjithsej tetë partneritete për migracionin, katër prej të cilave janë me vendet e Ballkanit Perëndimor. Partneritetet...

Zvicra then rekordin me trenin më të gjatë në botë-prej 2 km

Berne, 28 tetor -Treni më i gjatë (zvicerian) në botë do të niset të shtunën. Treni historik prej 2 km eshte për të tentuar të...

Berna ndane 248.8 milionë franga për promovimin e integrimit në Zvicer

Bernë, 24 tetor  -Këshilli Federal dëshiron të vazhdojë mbështetjen për integrimin e të huajve për periudhën 2024-2027 me 248.8 milionë franga. (Encouragement de l'intégration...

Presidenti i Konfederatës Cassis ne vizite ne Kievë. Zvicra dërgon edhe 100 tonë material humanitar

Presidenti i Konfederatës Cassis bisedon në periferi të Kievit me një familje që ka gjetur një çati mbi kokë falë mbështetjes së Zvicrës Presidenti i...

Nicole Thöny: Gazetarët botëror (APES) nga Gjeneva në Lihtenshtajn. Priten nga Qeveria e Vaduz-it per te mesuar mbi diveristetin e ketij vendi

Zonja Thöny nga departamenti per komunikim me kolgun tone Nefail Maliqi, redaktor i gazetes zvicerane Le Canton27.ch (Ohoto: Pierre-Michel Virot) Berne, 22 tetor -Associacioni i Gazetareve...

Qendra per Migracion (SEM) ne Berne parashikon të paktën 22,000 aplikime të reja për azil për vitin 2022

Bern-Wabern, 20 - Sekretariati Shtetëror për Migracionin (SEM) ka informuar Stafin Special të Azilit (SONAS), i cili sapo është takuar për herë të 14-të,...

Prokuroria publike zvicerane apelon lirimin e Platinit dhe Blatter

Bernë, 20 tetor -Prokurori publik zviceran po apelon lirimin këtë verë të Michel Platinit dhe ish-presidentit të FIFA-s, zviceranit Sepp Blatter, në një rast...

Gazetari shqiptar në darkë pune me kreun e Qeverise se Liechtensteinit. Vaduz ka investuar në Kosovë 11 milion euro (VIDEO)

Vaduz, 30 tetor -Kreu i Qeverise se Lihtenshtajnit dje ka pritur nje delegacion nga Shiqata e daxetsreve nderkombetar (APES) nga Gjeneva te prire nga...

Ambasadori Thomas Gürber: Zvicra me statusin e vëzhguesit në KS të OKB-së, ka gjithmonë interes për stabilitetin, sigurinë dhe paqen

Bernë, 14 tetor -Zvicra ka statusin e vëzhguesit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që nga 1 tetori 2022. Çfarë do të thotë kjo...

Dernier articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...