12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Adios Pele!..Flet gazetari shqiptar që kishte intervistuar legjendën e futbollit botëror…


Redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Nefail Maliqi nga intervista e fundit me Legjenden e ftubollit boteror – Pele

Bernë, 29 dhjetor -Bernë, 29 dhjetor –Dje, në spitalin Sao Paulo të Brazilit ka ndërruar jetë Edson Arantes do Nascimento i njohur si Pele. Ai përveç që arriti zenitin me kombëtaren e Brazilit arriti të jetë edhe futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave në botë.. Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi, kishte rastin ta intervistonte dy herë legjenden e futbollit Pele (82 vjeç) njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“ Mbreti” i futbollit ndërkombëtar gjatë historisë së tij të futbollit ka shënuar 1281. 

Në spitalin Sao Paulo të Brazilit ka ndërruar jetë Edson Arantes do Nascimento i njohur si Pele. Ai përveç që arriti zenitin me kombëtaren e Brazilit arriti të jetë edhe futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave në botë.

«Mbreti» i futbollit ndërkombëtar gjate historise se tij te futbollit ka shenuar 1281. Legjenda e fubollit në planet , qe shkroi historine futobilli eshte lojtari i vetëm qe u shpalle kampion i futbollit boteror!

Pele, gazetarit shqiptar Nefail Maliqi: Jo vetem ju si shqiptare, por edhe ne brazilianet dhe mbare bota krenohemi me Nënë Terezen!

Nefail Maliqi, gazetari i vetëm shqiptar qe kishte intervistuar legjenden e futbollit boteror – Pelen, lajmin për vdekjen e tij e ka pritur me trishtim të madhe cili ka ngushlluar familjen e tij…

« Ngushëllime te sinqarta në emrin tim perosnal dhe në emr te kombit tim shqiptare juve familja Edson Arantes do Nascimento për humbjen e te dashurit te juaj dhe mikut tone, legjendes së planetit! Bota sot humbi nje yll, nje shkelqim me te cilin u rritem dhe na gezonte shpesh me golat e tij. Adios Pele, Zoti te shperbleft në parajsë..E nderuar familje e Peles, ju ngushellova për tri aresyera një, se e kisha mik dhe se ishte i afert dhe i dashur me me ne gazetarët, por edhe kishte rrespekt ndaj popullit, kombit tim i cili sa here jem takuar, ne cdo interviste me pyeste, si eshte Kosova? Ju shqiptaret jeni me zemer te madhe, jeni jo vetem futbollist te mire por edhe sportistë, aktorë dhe kengetarë te shkëlqyer..» thuhet nder tjera ne ngushëllimin e gazetarit tone te njohur ne Gjenevë Nefail Maliqi i cili kishte pasur rast dhe fat ta intervistonte dy here.

Se a ka degjuar për Kosovën dhe shqiptaret, legjenda e futbollit boteror Pele ju eshte përgjigjur gazetarit nderkombëtar Nefail Maliqit duke qeshur « hahaahaaa, kush nuk ka degjuar për Kosoven, shqiptaret?!.. Jo vetem ju si shqiptare, por edhe ne brazilianet dhe mbare bota krenohemi me Nënë Terezen..Shume e njeri ka deshire te vdes si ajo me zemër dhe vepra humane, qe ishte shembull e humanizmit dhe solidaritetit. Ju jeni një big nation!.. »

«Pele kishte nje afersi me ne gazetarët, por edhe kishte rrespekt ndaj popullit, kombit tim i cili sa here jem takuar, ne cdo interviste me pyeste, si eshte Kosova?.. » ka thene kolegu yne Nefail Maliqi, duke kujtuar për takimi i tij të pare me legjenden e futobollit boteror – Pelen.

« Ju shqiptaret jeni me zemer te madhe, jeni jo vetem futbollist te mire por edhe sportist, kengetare dhe aktore të shkëlqyer. Kam degjuar disa emra, yje boterore te muzikes dhe filimit. Kam degjuar fjale te mira për Shaqirin, Xhaken, Canën dhe te tjere..Shpresoj se futbolli shqiptar do të arrijë suksese jo vetem në Zvicër, por edhe majat e Evropës.

Por, jeni edhe nje popull i mire, popull fisnik dhe liridashës kjo u dheshmua ne luften e fundit!..», ka thenë Pele ne intervisten e parë dhe te vetme dhënë gazetarit te njohur shqiptar Nefail Maliqit, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

“Unë, një gjë nuk e kam të qartë, nëse ju në Kosovë qenkeni shqiptar dhe ata në Shqipëri po ashtu shqiptare, pse ju nuk keni një kombëtare? Sikur sot që ka Gjermania edhe pse dikur ishin dy shtete”, ka thënë legjenda e futbollit botëror.

Sipas gazetës “Le Canton27.ch” Pele ka vizituar Zvicrën tri herë. Së fundit ishte në Gjenevë (18 nëntor 2007) në kuadër të promovimit të një projekt të quajtur me emrin e tij “Campus Pele” i cili me pas ka vizituar edhe Lozanën (FC Lausanne-Sport).

Në vazhdim më pyeti se a jetoj në Zvicër, meqë kisha takuar Pelen në Gjenevë? Ju përgjigja: “Po jetoj në Zvicër që 20 vit”.

Pele ne vazhdim ma ktheu «Jeni me fat. Gjithëkush ëndërron dhe dëshiron te jetojë në ket vend te bukur në Zvicër, bile edhe une kam ëndërruar dikur, kur isha i ri..Po te them nje gjë zotëri jurnalist shqipta, të jetosh sot ne Zvicer eshtë me shume se fat, eshte privilegj!.. »

Pasi perfunduam bisedën dhe kafet me Pelen u ndamë duke shtregnuar duart forte, me fjalët: Falemnderit zoteri Maliqi për intervisten. Ishte kënaqesia ime qe kam takuar për herë të parë një gazetar shqiptarë. Ju lutem ma dergoni gazeten edhe pse ndoshta nuk e kuptoj gjuhen, por dua ta kem kujtim dhe ta ruaj me kenaqesi..Ju gazetaret jeni me shume se zedhenes te se vertetes, jeni ambasador te paqes dhe njerezimit!.. »

Ashtu edhe kishte ndodhur, pasi publikova intervisten, ja kam derguar gazeten në Brazil.

Poshte mund te lexoni më gjerësiht intervisten e fundit me legjenden e futbollit boteror – Pele-n, qe kishte zhvilluar gazetari yne i njohur Nefail Maliqi

Pelé sërish në spital. Gazetari shqiptar qe kishte intervistuar, lutet per legjenden e futbollit botëror. Ja cfarë i kishte thënë për Kosovën dhe shqiptaret…

 

 

 

Derniers articles