22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Blick: Cili do ishte misioni i ushtarëve zviceranë nëse serbët do të pushtonin Kosovën?

Situata e tensionuar në kufirin me Serbinë mund të bëhet e rrezikshme për ushtarët zviceranë në Kosovë (Guido Felder, Ausland-Redactor: Müssen die Schweizer nun den Kosovo verteidigen?) shkruan gazeta prestiogjioze zvcerane Blick, transmeton Le Canton27.ch

Pavarësisht tensioneve me Serbinë, tërheqja e ushtarëve të Swisscoy aktualisht nuk është një çështje A duhet ta mbrojnë Kosovën zviceranët tani? Situata e tensionuar në kufirin me Serbinë mund të bëhet e rrezikshme për ushtarët zviceranë në Kosovë. Një tërheqje aktualisht nuk është një problem. Cila do të ishte detyra e tyre nëse serbët do të pushtonin vendin?

Sipas Blick « Tensionet mes Serbisë dhe Kosovës janë të larta. Pasi Serbia e vuri ushtrinë në gatishmëri. Kosova mbylli pikën e tretë kufitare në Podujevë. 195 anëtarët e ushtrisë zvicerane të Swisscoy, i cili mbështet forcën e sigurisë të udhëhequr nga NATO, KFOR në Kosovë, janë gjithashtu të prekur nga konflikti.. »

Daniel Seckler (33), zëdhënës i medias në Swissint, tha për Blick se situata është e tensionuar në veri, por në Kosovë situata është e qetë.

“Ngjarjet e fundit në veri të Kosovës tregojnë se situata në këtë pjesë të vendit është e brishtë dhe aktualisht e tensionuar. Përkundër kësaj, situata në Kosovë në përgjithësi mund të konsiderohet e qetë dhe stabile në shumicën e pjesëve të vendit, falë dislokimit të KFOR-it” –tha Seckler.

Ushtarët zviceranë janë të armatosur me pistoleta ose pushkë sulmi dhe spërkatës për vetëmbrojtje. Nëse situata do të përshkallëzohej dhe Serbia do të pushtonte Kosovën, nuk do t’i takonte zviceranëve të mbronin Kosovën, shkruan ne vazhdim Blick.

Seckler thekson: “Siguria e ushtarëve ka prioritetin më të lartë dhe ka përparësi ndaj nevojave operacionale”.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...