12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Economie

Sot bëhen 78 dite nga bombardimet ruse per ta okupuar Ukrainen, po aq dite sa NATO bombardoi Serbine per ta cliruar Kosovën

Bombardimet ndaj RFJ-së zgjatën nga 24 marsi deri më 1 qershor 1999. Kjo ishte ndërhyrja e dytë e rëndësishme e NATO-s në hapësirat e...

Kosova drejt anëtaresimit ne KE, Serbia proteston dhe lobon kunder e vetmuar, pa Rusinë !

Redaktori per marëdhenie nderkombëatre i gazetes zvicerane Le Canton27.ch para selise se KE ne Strasbourg Strasbourg 12 maj -Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz,...

Ndeshja Zvicer-Kosovë / Më 29 mars Cyrihu do “pushtohet” me shqiptarë, do te bëhet kantoni i 27-të në Zvicër!

Bernë, 29 mars -Ditën e marte, sot në stadiumin e “Letzigrund” të Cyrihut do të përballen Zvicra e Kosova. Një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Gruaja nga Kosova refuzon ta mësojë gjuhën gjermane, Zvicra e kërcënon me kthim në Kosovë

Nje proces i stergjatur po vazhdon ne  gjykatën federale te Zvicres, ku nje kosovare, ka vite që refuzon të mësojë gjermane?! Por, sipas autoriteteteve mund...

Hapet linja e parë e Autobusave nga Kosova e Lugina për në Gjenevë dhe qendra tjera të Zvicrës. Me Kompaninë ARDITI TOURS më mire...

Ferizaj, 28 dhjetor -Nje lajm i mire per mergimtaret ne Zvicer. Hapet linje e pare e autobusave nga Kosova e Lugina e Preshevës për...

Shqipëri-Zvicër, kremtohet 50 vjetori i vendosjes së marrëdhënieve diplomatike

Bernë 1 tetor 2020 (Nefail MALIQI)  -Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme në bashkëpunim me Ambasadën e Zvicrës paraqitën historikun dhe faktet mbi...

WHO, Michael Ryan: Frikë nga rikthimi i COVID në shumë vende të botës

Gjeneve 13 qershjor -Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehu shqetësimin e saj lidhur me disa vende që po hasin vështirësi në lehtësimin e masave anti-COVID,...

Çmenden sllavët, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë!

Bernë, 2 tetor -Nënë Tereza, Gonxhe Agnesa Bojaxhiu, ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup të Shqipërisë (Mother Teresa was born Agnes Gonxha...

Ekonomia globale, FMN ul parashikimet për vitin 2021

Një rikthim i fortë nevojitet në 2021 për të ndihmuar ekonominë globale që të shërohet nga pandemia e koronavirusit. Por Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur...

Mbi 230 milionë euro më pak në buxhetin e Kosovës

Mbi 232 milionë euro llogariten të jenë më pak të hyrat buxhetore për këtë vit, si pasojë e pandemisë COVID-19, thonë zyrtarë të Qeverisë...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...