24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Economie

Ne Zvicer, promovohet libri « Muhamedi a.s Profeti islam” i autorit prof. Vehbi Ismailit

Regensdorf, 28 maj -Komuniteti Shqiptar në Zvicër të shtunën në mbrëmje ne Xhamine Shqiptare në Regensdorf ishin te nderuar te marrin pjese ne promovimin e...

Ministri Peci në mesin e mërgimtarëve në Zvicër: Ju jeni ambasadorë të kombit tonë dhe shtyllë e fortë e rindërtimit dhe shtetndërtimit në Kosovë

Ministri i Bujqësisë si dhe lideri i Partisë Guxo, Faton Peci ka vizituar mërgimtarët në Zvicër Bernë, 19 paers -Ministri i Bujqësisë Faton Peci ne...

Kryetari Kadri Rahimaj fton diasporen shqiptare ne Zvicer të investojnë në Kamenicë

Zurich, 11 shkurt -Kryetari i Kamenicës Kadri Rahimaj ne kauder te nje tubimi me mergimtaret ne Zvicer ka shpalosur të arriturat dhe mundësitë për...

Zvicër, Kompania gjigante LIKA Holding AG me projekt të ri, do të ndërtojë hotelin prestigjoz Summit Davos

Davos, 22 PRILL -Korporata LIKA Holding AG do të ndërtojë në Davos një hotel në vend të klinikës së famshme. Në vend të pacientëve,...

Thierry Apothéloz: Situata sociale në kantonin e Gjenevës është shqetësuese. Raporti ynë i fundit mbi varfërinë tregon se rreth 16% e popullsisë jeton në...

Këshilltari shtetëror Thierry Apothéloz në bisedë me Nefail Maliqi, kryeredaktor i gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Intervistë me Thierry Apothéloz, Këshilltar Shtetëror përgjegjës për...

Thierry Apothéloz: La situation sociale dans le canton de Genève est préoccupante. Notre dernier rapport sur la pauvreté montre qu’environ 16% de la population...

Le Conseiller d'Etat Thierry Apothéloz en conversation avec Nefail Maliqi, rédacteur en chef du journal suisse en albanais Le Canton27.ch Genève, 16 mars -Interview de...

Zyrtare: Këta janë pjesëmarësit në Formin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. Nga ballkani i pari eshte paraqitur Vucic. Kosova dhe Shqiperia...

Davos, 10 janarv -I pari nga Ballkani e  ka konfrimuar pjesdemarrjen Aleksander Vucic nga Serbia. Pas presidnetit serb, e ka kofmnrimuar prezencene dhe kryeministri...

Tri vite nga rasti i parë i COVID-19 që mori jetën e 15 milionëve njerëzve në botë dhe të 14 mije shqiptarëve

Gjenevë /WHO, 19 nentor -Rasti i parë i Covid-19 i identifikuar në Wuhan (Kine) me 19 nentor 2019 i njftuar nga një raport nga...

Zyrtare, sipas statistikave të Beogradit: Në Serbi nga 170 komuna, vetëm në 15 komuna nuk ka shqiptarë (Dok.)

Ose: Ne Serbi sot jane 170 komuna, pjesa dërmuese multietnike madje edhe me mijera shqiptare. Sot ne Serbi jetojnë mbi 200.000 shqiptare, kupto ne...

Shqiptari nga Zvicra, drejt vendlindjes me bicikletë. Për dy javë udhëtim bën 2000 km nga Bazeli deri në Bujanoc në kufirin Serbi-Kosovë

Bernë, 23 tetor –Pushimet verore mbaruan, dikush ishte me heret e dikush më vonë. Shumica e tyre ishin me aeroiplane, vetura apo me autobuse....

Dernier articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...