18 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Stoltenberg: Kina duhet të ndalojë së mbështeturi Rusinë nëse kërkon lidhje të mira me Perëndimin

Kina duhet të ndalojë së mbështeturi luftën e Rusisë në Ukrainë nëse dëshiron të ketë marrëdhënie të mira me Perëndimin, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, duke paralajmëruar Pekinin me fjalë jashtëzakonisht të ashpra se nuk mund t’i ketë të dyja mënyrat.

Gjatë një vizite në Berlin, shefi i aleancës ushtarake perëndimore tha se ndihma e Pekinit ishte jetike për përpjekjet luftarake të Moskës, pasi ajo po mbështeste ekonominë e luftës së Rusisë duke ndarë teknologjinë e nivelit të lartë si gjysmëpërçuesit.

“Vitin e kaluar, Rusia importoi 90% të mikroelektronikës së saj nga Kina, e përdorur për prodhimin e raketave, tankeve dhe avionëve. Kina po punon gjithashtu për t’i ofruar Rusisë aftësi të përmirësuara satelitore dhe imazhe,” tha Stoltenberg.

“Kina thotë se dëshiron marrëdhënie të mira me Perëndimin. Në të njëjtën kohë, Pekini vazhdon të ushqejë konfliktin më të madh të armatosur në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Ata nuk mund ta kenë atë në të dyja mënyrat,” paralajmëroi ai

Stoltenberg paralajmëroi aleatët perëndimorë që të mos vareshin nga Kina aq sa kishin qenë nga Rusia.

“Në të kaluarën, ne bëmë gabimin duke u varur nga nafta dhe gazi rus,” tha ai.

“Ne nuk duhet ta përsërisim atë gabim me Kinën. Në varësi të parave të saj, lëndëve të para, teknologjive të saj, varësitë na bëjnë të pambrojtur.”

Kina ka forcuar lidhjet tregtare dhe ushtarake me Rusinë në vitet e fundit pasi Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj vendosën sanksione ndaj të dyjave, por veçanërisht Moskës për pushtimin e Ukrainës.

Tregtia Kinë-Rusi arriti një rekord prej 240.1 miliardë dollarësh në vitin 2023, 26.3% më shumë se një vit më parë, tregojnë të dhënat e doganave kineze. Dërgesat kineze në Rusi u rritën me 46.9% në 2023 ndërsa importet nga Rusia u rritën me 13%.

Muajin e kaluar, Reuters raportoi se presidenti rus Vladimir Putin do të udhëtojë në Kinë në maj për bisedime me presidentin kinez Xi Jinping, në atë që mund të jetë udhëtimi i parë jashtë shtetit në mandatin e tij të ri presidencial.

Derniers articles