20.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Mercenari serb ka një problem me Putinin. Rusia i jep para për të vrarë ukrainas, por nuk i jep pasaportën ruse Aleksandar Jokiçit

Bernë, 26 prill -Mercenari serb kërcënohet papritur me burg – pavarësisht se ka punuar për Rusinë në luftën në Ukrainë. Edhe para se të fillonte pushtimi rus, Aleksandar Jokiç luftoi për Rusinë në Ukrainë. Kjo tani po bëhet problem për serbët, shkruan Blick.ch, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Caton27.ch

Mercenari rus vrau ukrainas, fitoi para, por jo edhe pasaporten ruse. Jokicit Moska ja refuzoi katër herë?!

Aleksandar Jokic (21) luftoi për Rusinë në Donbass për tre vjet. Por tani njësia mercenare në të cilën ai shërbente e quajtur “Bars Kaskad” është shpërbërë. Të gjithë anëtarët e huaj të njësisë u pushuan nga puna. Serbi tani ka një problem të madh.

Rusia nuk dëshiron t’i japë atij shtetësinë dhe në vend të kësaj ai duhet të dëbohet nga vendi. Por kjo nuk është e gjitha: serbi tani përballet me 25 vjet burg në atdheun e tij. Serbëve u ndalohet ligjërisht të marrin pjesë në një luftë ose konflikt të armatosur jashtë vendit.

Merreni me mend pse nuk lejohet të bëhet rus
Në një video të publikuar nga gazeta ruse online Mash, Jokic i drejtohet drejtpërdrejt shefit të Kremlinit, Vladimir Putin (71). Jokiç ankohet për atë që ai e sheh si trajtim mosmirënjohës ndaj tij. “Gjatë shërbimit tim kam tentuar katër herë të marr nënshtetësinë. Por më refuzuan katër herë radhazi. Arsyeja është burokracia”, pëcjell gazeta zvicerane ne shqip Le Caton27.ch

Çfarë ka të ngjarë të pengojë shtetësinë ruse: Ai luftoi në Donbass para shtatorit 2022, pra përpara se rajoni të aneksohej nga Rusia në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. Sipas Jokiç, refuzimi ishte për shkak se ai nuk ishte ushtar i Federatës Ruse, por i të ashtuquajturës Republika Popullore e Donetskut.

Kjo është ajo që qëndron pas njësisë “Bars Kaskad”

“Edhe meritat e një ushtaraku nuk mund të më shpëtojnë,” ankohet Jokiç. Ai shtoi se pas “çlirimit” të Mariupolit dhe luftimeve pranë Vuhledarit, iu dha Kryqi i Shën Gjergjit, një urdhër merite nga ushtria ruse për “ruajtjen e paqes ndërkombëtare”. Dhënia e urdhrit në funksion të pushtimit rus është më se cinike, pasi Rusia është qartazi agresori që po prish paqen ndërkombëtare.

Grupi mercenar « Bars Kaskad » i përkiste politikanit dhe oligarkut rus me origjinë ukrainase, Dimitri Sablin (55). Pavarësia e Ukrainës është një gjemb në anën e Sablinit. Ai është deputet i Dumës së Shtetit që nga viti 2016.

Inteligjenca britanike zbuloi të hënën idenë origjinale të njësisë « Kaskad ». Qëllimi ishte t’u mundësonte deputetëve rusë dhe anëtarëve të tjerë të elitës së Kremlinit të shërbenin në Ukrainë pa u ekspozuar në të vërtetë ndaj ndonjë rreziku ose pa pasur nevojë të pisnin duart në vijat e para. VIP-at e Kremlinit ishin vendosur kryesisht në njësinë e dronëve të grupit mercenar dhe ndoshta mbroheshin nga njerëz si Aleksandar Jokic

Derniers articles