3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Pelé sërish në spital. Gazetari shqiptar qe kishte intervistuar, lutet per legjenden e futbollit botëror. Ja cfarë i kishte thënë për Kosovën dhe shqiptaret…

Legjenda e futbollit botëror Pele ne biesede me gaterin tone te njohur nderkombëtar Nefail Maliqin ne Gjenevë

Berne, 22 dhjetor -Pele në gjendje të rëndë shëndetësore, eshte ky lajmi i fundit qe vjen nga Brazili. Shqetësimet për legjendën e futbollit brazilian Pelé po rriten sërish: ai ka nevojë sërish për më shumë kujdes dhe do t’i kalojë pushimet në spital, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke perkujtuar se redaktori i kesaj gazete Nefail Maliqi kishte intervistuar dy here.

Shëndeti i Pelé është një shqetësim i ri. Siç raporton spitali kurues në Sao Paulo, kanceri po përparon dhe legjenda e futbollit brazilian ka nevojë për « më shumë kujdes për të trajtuar dështimin e veshkave dhe zemrës ».

Përveç kësaj, dy nga vajzat e tij – Keyla Nascimento dhe Flavia Arantes – ndajnë në Instagram se babai i tyre do t’i kalojë pushimet në spital.

Pelé, 82 vjeç, u shtrua në spitalin Albert Einstein për një rivlerësim të trajtimit të tij me kimioterapi më 29 nëntor, pasi përjetoi ënjtje në të gjithë trupin e tij dhe u shfaq i shqetësuar dhe konfuz. Në atë kohë, mjekët e diagnostikuan atë me një problem në zemër. Në shtator 2021, brazilianit i ishte hequr tashmë një tumor nga zorra e trashë.

« Mbreti » i futbollit ndërkombëtar gjate historise se tij te futbollit ka shenuar 1281.  Legjenda e fubollit në planet , qe shkroi historine futobilli eshte lojtari i vetëm qe u shpalle kampion i futbollit boteror!

Pele konsiderohet si një nga futbollistët më të mëdhenj në histori. Ai luajti 92 ndeshje ndërkombëtare për Brazilin dhe fitoi Kupën e Botës tri herë (1958, 1962, 1970). Legjenda e Brazilit, Pele, pranohet gjerësisht se është një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, pasi ka shkëlqyer në skenën kombëtare dhe botërore për më shumë se një dekadë.

Pele cfare i tha per Kosoven dhe Shqiptaret gazetarit të njohur shqiptar Nefail Maliqit në Gjenevë

Pele World Cup trophy 2014Legjenda e futbollit botëror, Pele qe kishte takuar per here te pare nje gazetar shqiptare, ka pohuar se ka njohuri për futbollin shqiptar.

Se a ka degjuar për Kosovën dhe shqiptaret Pele,  ju ehste përgjigjur gazeatri shqoptare duke  qeshur « hahaahaaa, kush nuk ka degjuar për Kosoven, shqiptaret?!.. Ju jeni një big nation!.. »

Ne vazhdim me peyti se a jetoj ne Zvicër, meqe kisha takuar pelen në Gjenevë ? Ju përgjigja  « po po jetoij ne Zvicër qe 20 vite… »

Pele ne vazhdim ma ktheu « Paske fat. Gjithkush enderron te jetojë në Zviceë, bile dhe une kam ëndërruar dikur, kur isha i ri..Po te them nje gje zotëri jurnalist albanais të jetosh sot ne Zvicer eshte me shume se fat, eshte privilegj!.. »

Braziliani, « mbreti » i futbollit boteror në vazhdim ka  thënë se « Shqipëria e Kosova kanë shumë lojtarë të rinj, të cilët mund të shkëlqejnë nëpër klube të huaja, por paraprakisht atyre duhet t’u ofrohen kushte për t’u zhvilluar më shumë. Ai e ka shprehur gatishmërinë që t’i ndihmojë shqiptarët në këtë drejtim. Legjenda e futbollit botëror, Pele në kohën kur po shkëmben kritika me ish yllin argjentinas Diego Maradona, ka gjetur kohë të flas për futbollin mbarëshqiptar.

«Pele kishte nje afersi me ne gazetarët, por edhe kishte rrespekt ndaj popullit, kombit tim i cili sa here jem takuar, ne cdo interviste me pyeste, si eshte Kosova?.. » ka thene kolegu yne Nefail Maliqi, duke kujtuar për takimi i tij të pare me legjenden e futobollit boteror – Pelen.

« Ju shqiptaret jeni me zemer te madhe, jeni jo vetem futbollist te mire por edhe sportist, kengetare dhe aktore të shkëlqyer. Kam degjuar disa emra, yje boterore te muzikes dhe filimit. Kam degjuar fjale te mira për Shaqirin, Xhaken, Canën dhe te tjere..Shpresoj se futbolli shqiptar do të arrijë suksese jo vetem në Zvicër, por edhe majat e Evropës. Por jeni edhe nje popull i mire, popull fisnik dhe liridashës kjo u dheshmua ne luften e fundit!..» ka thenë Pele ne intervisten e parë dhe te vetme dhënë gazetarit te njohur shqiptar Nefail Maliqit, shkruan gazeat zvicerane Le Canton27.ch

Ish futbollisti i famshëm brazilian ka pohuar se Shqipëria e Kosova kanë shumë futbollistë me talent, të cilët mund të shkëlqejnë nëpër klube të huaja. Por, ai ka theksuar se atyre talentëve duhet t’u ofrohen kushte për t’u zhvilluar.

“Shqiptarët, të rinjtë, janë futbollistë të mirë, të cilët këtë e kanë dëshmuar, por edhe po e dëshmojnë sot në shumë ekipe botërore, jo vetëm në Zvicër, por edhe më gjerë. Nuk mjafton vetëm talenti dhe forca, por edhe mbështetja financiare për të pasur një futboll apo sport të mirëfilltë në një vend. Shtetin nuk e bën të njohur vetëm demokracia apo zhvillimi ekonomik, por edhe sporti. Prandaj pa demokraci dhe ekonomi të mirëfilltë nuk do të kishim as sport të mirëfilltë”, ka deklaruar Pele ne intervisten dhene gazetarit te njohur shqiptare ne Gjeneve Nefail Maliqit.

Pele gazetarit shqiptar Nefail Maliqit: Pse ju shqiptaret t’mos keni një kombëtare? A jeni ju një popullt, një komb, si gjithe popujt në botë?!

Aucune description disponible.

Nefail Maliqi, gazetari i vetëm shqiptar qe kishte intervistuar legjenden e futbollit boteror – Pelen, lajmin për vdekjen e tij e ka pritur me trishtim të madhe cili ka ngushlluar familjen e tij…

« Ngushëllime te sinqarta në emrin tim perosnal dhe në emr te kombit tim shqiptare juve e nderuar familja Edson Arantes do Nascimento për humbjen e te dashurit te juaj dhe mikut tone, legjendes së planetit! Bota sot humbi nje yll, nje shkelqim me te cilin u rritem dhe na gezonte shpesh me golat e tij. Adios Pele Zoti te shperbleft në parajsë..» thuhet nder tjera ne ngushëllimin e gazetarit tone te njohur ne Gjenevë Nefail Maliqi i cili kishte pasur rast dhe fat ta intervistonte dy here.

Se a ka degjuar për Kosovën dhe shqiptaret, legjenda e futbollit boteror Pele ju eshte përgjigjur gazetarit nderkombëtar Nefail Maliqit duke qeshur « hahaahaaa, kush nuk ka degjuar për Kosoven, shqiptaret?!.. Jo vetem ju si shqiptare, por edhe ne brazilianet dhe mbare bota krenohemi me Nënë Terezen..Shume e njeri ka deshire te vdes si ajo me zemër dhe vepra humane, qe ishte shembull e humanizmit dhe solidaritetit. Ju jeni një big nation!.. »

« Kam degjuar disa emra, yje botere te muzikes dhe filimit me origjine shqiptare. Kam degjuar fjale te mira për Shaqirin, Xhaken, Canën dhe te tjere.. Jeni edhe nje popull i mire, fisnik dhe liridashës kjo u dëshmua ne luften e fundit!. », ka thenë Pele ne intervisten e parë dhe te vetme dhënë gazetarit te njohur shqiptar Nefail Maliqit, shkruan gazeat zvicerane Le Canton27.ch

Më pastaj me pyeti se a jetoj në Zvicër?.. meqe kisha takuar Pelen në Gjenevë. Ju përgjigja « po, po jetoj ne Zvicër qe 20 vite… »

Pele ne vazhdim ma ktheu «Jeni me fat. Gjithëkush ëndërron dhe dëshiron te jetojë në ket vend te bukur në Zvicër, bile edhe une kam ëndërruar dikur, kur isha i ri..Po te them nje gjë zotëri jurnalist shqipta, të jetosh sot ne Zvicer eshtë me shume se fat, eshte privilegj!.. »

“Shqipërisë besoj se sot nuk i mungojnë këto kapacitete, sidomos rinia me plotë energji dhe talent. E tërë kjo nuk mjafton, por kjo armatë e të rinjve duhet të stimulohet dhe inkurajohet, për çka nevojitet padyshim më shumë vullnet dhe aksione nga ana e shtetit për të ndihmuar të rinjtë për të pasur një futboll apo sport më të avancuar”, citohet të ketë thënë Pele gjatë vizitës së të tijtë fundit  në Zvicër

Madje, ish ylli i futbollit botëror ka shprehur gatishmërinë e tij që ta ndihmojë Shqipërinë në përpjekjet e saj për ta përparuar futbollin e saj. “Unë jam i gatshëm të ndihmoj futbollin shqiptar, nëse një gjë e tillë më kërkohet. Stafi im madje është i gatshëm të kontribuojë edhe me ndihmesa tjera të kuadrove me trajnerë apo këshilltarë të futbollit nga Brazili, që edhe Shqipëria të ketë nesër futbollistë dhe ekipe më të mira dhe të përsosura”, ka shtuar ai.

« Unë, një gje nuk e kam te qarte, nëse ju në Kosove qenkeni shqiptar dhe ata ne Shqgiperi po ashtu shqiptare, pse ju nuk keni nje kombetare? sikur sot qe ka Gjermania edhe pse dikur ishin dy shtete.. »  ka thëhë legjenda e futobollit botëror.

Gazetari shqiptare ne Gjenevë eshte mundur ta arsyetoj ket mungese te nje kombetare shqiptare, duke i thëne Peles se « futbllistet sikur edhe trajneret me ekipet e futbollit shqiptare ne ballkan, jane te gatshme për ate qe e thuani ju dhe i ketij mendimi jane te gjithe shqiptaret ne ballkan, por nje hap te tille ata nuk mund ta marrin, pa marre fillimisht politika… »

Në anën tjetër, Pele ka thënë se nga mediat e ndryshme botërore ka fituar njohuri edhe rreth së kaluarës së Kosovës, e po ashtu edhe gjendjes aktuale në të cilën gjendet shteti më i ri në Evropë.

“Jam i lumtur që edhe në këtë vend, në këtë pjesë të Evropës, sot populli i Kosovës po jeton i lirë dhe i qetë, pa vuajtje, në një vend të qetë dhe demokraci, në një vend të lirë, si gjithë qytetarët e tjerë evropianë”, ka thene Pele nga talimi i fundit me gazetarin e njohur shqiptar Nefail Maliqin, redaktor i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pasi perfunduam bisedën dhe kafet me Pelen u ndamë duke shtregnuar duart forte, me fjalët: Falemnderit zoteri Maliqi për intervisten. Ishte kënaqesia ime qe kam takuar për herë të parë një gazetar shqiptarë. Ju lutem ma dergoni gazeten edhe pse ndoshta nuk e kuptoj gjuhen, por dua ta kem kujtim dhe ta ruaj me kenaqesi.. »

Ashtu edhe kishte ndodhur, pasi publikova intervisten, ja kam derguar gazeten në Brazil.

Die brasilianische Mannschaft vergisst bei den aktuellen WM-Erfolgen nicht den dreimaligen Weltmeister Pelé.

 

 

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...