15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Nje foto qe po ben xhiro ne rrjetet sociale ne ballkan / Vucici i shtetit pa fusnotë, në Davos vendoset pasdere, afër « pubellit », kurse Kurti i privilegjuar!

Davos, 21 janar -Gjate nje tribune mes liderëve evropian ne Forumin Ekonomik Botëror në Davos prezenzuan edhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ai i Serbisë Aleksander Vucic, ky i fundit eshte injruar nga organizatoret, te cilin e kane lene pas dere, perdseri ai duket i « menqur » meqe perpiqet te hjaje me dy lugë, here me Brukselin e here me Mosken, por ne kofrencen e fundit  ne WEF ai mbet pa asnjë lugë, mbete i vemtuar n je nje qoshe te salles, shume largo kilegëve?!, ka shkruar gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch 

Por në pamjet që ka publikuar mediat boteror verhet se presideneirt i shteti pa fusnopte Aleksander Vucic brehet i vemtuar, te cilin organizatoret e kane lene anash ne nje qoshe me një karrige, afer deres, afer « pubellit » apo siq i thone serbet afër « djubre » (bërrlogut)

Ne kete foto shifet sikur Vucic eshte i ndeshkuar, sikuir ka marre « karton te kuq » i hedhur nga loja. Presidenti i Serbisë vazhdon të jetë i vetmi politikan në rajon që vazhdon të mos e dënoj dhe të mos vendos sanksione kundër Rusis për agresionin e pashembullt kundër Ukrainës.

Ja cfare thone komentuesit: Karton i kuq për Vucicin, e përjashtojne nga loja! Delja qe ndahet nga tufa e hanë ujku!

Fotoja e presidentit serb Aleksandar Vuçiq nga paneli për Ballkanin Perëndimor në Davos, ku ai është ulur vetëm dhe pas pjesëmarrësve të tjerë, ka shkaktuar reagime të shumta në rrjetet sociale. Në një prononcim për media, presidenti tha se i kanë kërkuar që të ulet në rreshtin e parë, por ai nuk ka dashur.

Ndryshe presidneit serb Vucic uljen e tij  afer derës, e ka arësyetuar me fjalët « me luten tri here te ulem ne rendin e pare, por refuzova, meqe nuk deshta te ulesha afer Albin Kurtit ». Tash shtrohet pyetja, a thua tash a duhet t’i besojme a jo Vuçiqit kur thotë se « kërkoi të ulet vetëm » ?!

Fotoja e laretpërmendur ku shifet Vucic i vetmuar ne samititn e Davosit eshte komentuar ne rrjetet social jo veetm ne Serbi, por edhe ne Kosovë, Shqiperi, kraolci e mbar mediat ne ballkan here duke bere shkak me presindenti serbe

« Pres që të ftuarit të mbarojnë darkën që të mund të laj enët » (Ja na slavi čekam da gosti završe večeru da mogu da perem sudove)  ka shrkuartar ne Twitter nej koementues me emrin « Mishomorka »; « Çfarë? Epo, krejt është logjike që një bishë nuk duhet të jetë mes njerëzve, por duhet të jetë e izoluar, te loihet anash.. » ka shkruar Radmilo Marjanski.

« Kur jeni vonë në klasë dhe klasa është plot » (« Kad zakasnite na čas,a učionica puna ») ka shkruar Stevanović Vladimir. Kurse ne nga redaksia e gaztes zvicerane ne shqip do te thoshim se « Nje dele qe ndahet nga tufa, do e ngrënë ujku.. »…ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke shtuar se, a thua i ka ardhur fundit presidentit Vucic?! Aucune description disponible.

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...