6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

Nje foto qe po ben xhiro ne rrjetet sociale ne ballkan / Vucici i shtetit pa fusnotë, në Davos vendoset pasdere, afër « pubellit », kurse Kurti i privilegjuar!

Davos, 21 janar -Gjate nje tribune mes liderëve evropian ne Forumin Ekonomik Botëror në Davos prezenzuan edhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ai i Serbisë Aleksander Vucic, ky i fundit eshte injruar nga organizatoret, te cilin e kane lene pas dere, perdseri ai duket i « menqur » meqe perpiqet te hjaje me dy lugë, here me Brukselin e here me Mosken, por ne kofrencen e fundit  ne WEF ai mbet pa asnjë lugë, mbete i vemtuar n je nje qoshe te salles, shume largo kilegëve?!, ka shkruar gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch 

Por në pamjet që ka publikuar mediat boteror verhet se presideneirt i shteti pa fusnopte Aleksander Vucic brehet i vemtuar, te cilin organizatoret e kane lene anash ne nje qoshe me një karrige, afer deres, afer « pubellit » apo siq i thone serbet afër « djubre » (bërrlogut)

Ne kete foto shifet sikur Vucic eshte i ndeshkuar, sikuir ka marre « karton te kuq » i hedhur nga loja. Presidenti i Serbisë vazhdon të jetë i vetmi politikan në rajon që vazhdon të mos e dënoj dhe të mos vendos sanksione kundër Rusis për agresionin e pashembullt kundër Ukrainës.

Ja cfare thone komentuesit: Karton i kuq për Vucicin, e përjashtojne nga loja! Delja qe ndahet nga tufa e hanë ujku!

Fotoja e presidentit serb Aleksandar Vuçiq nga paneli për Ballkanin Perëndimor në Davos, ku ai është ulur vetëm dhe pas pjesëmarrësve të tjerë, ka shkaktuar reagime të shumta në rrjetet sociale. Në një prononcim për media, presidenti tha se i kanë kërkuar që të ulet në rreshtin e parë, por ai nuk ka dashur.

Ndryshe presidneit serb Vucic uljen e tij  afer derës, e ka arësyetuar me fjalët « me luten tri here te ulem ne rendin e pare, por refuzova, meqe nuk deshta te ulesha afer Albin Kurtit ». Tash shtrohet pyetja, a thua tash a duhet t’i besojme a jo Vuçiqit kur thotë se « kërkoi të ulet vetëm » ?!

Fotoja e laretpërmendur ku shifet Vucic i vetmuar ne samititn e Davosit eshte komentuar ne rrjetet social jo veetm ne Serbi, por edhe ne Kosovë, Shqiperi, kraolci e mbar mediat ne ballkan here duke bere shkak me presindenti serbe

« Pres që të ftuarit të mbarojnë darkën që të mund të laj enët » (Ja na slavi čekam da gosti završe večeru da mogu da perem sudove)  ka shrkuartar ne Twitter nej koementues me emrin « Mishomorka »; « Çfarë? Epo, krejt është logjike që një bishë nuk duhet të jetë mes njerëzve, por duhet të jetë e izoluar, te loihet anash.. » ka shkruar Radmilo Marjanski.

« Kur jeni vonë në klasë dhe klasa është plot » (« Kad zakasnite na čas,a učionica puna ») ka shkruar Stevanović Vladimir. Kurse ne nga redaksia e gaztes zvicerane ne shqip do te thoshim se « Nje dele qe ndahet nga tufa, do e ngrënë ujku.. »…ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke shtuar se, a thua i ka ardhur fundit presidentit Vucic?! Aucune description disponible.

 

Derniers articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...