24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Teniseri i njohur boteror, zvicerani Federer dhe Dua Lipa në mesin e bashkëkryesuesve të Met Gala-s së ardhshme në Nju Jork

Bernë, 20 janar -Legjenda e tenisit Roger Federer, këngëtarja Dua Lipa dhe aktoret Michaela Coel dhe Penélope Cruz do të bashkëkryesojnë galën e radhës në Muzeun Metropolitan, një mbledhje e madhe shoqërore në Nju Jork, ku yjet parakalojnë me veshje ekstravagante.

Kuarteti do të shoqërojë në shkallët e Met kryepriftëreshën e modës dhe kryeredaktore e revistës Vogue, Anna Wintour, e cila drejton çdo edicion të ngjarjes, njoftoi muzeu i Nju Jorkut në një deklaratë për shtyp, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Si një paradë e të famshmëve, ashtu edhe një mbrëmje sociale dhe filantropike, « Met Gala » është burimi kryesor i financimit për departamentin e modës të muzeut (Instituti i Kostumeve), një total i vlerësuar në më shumë se 16 milionë dollarë në 2021.
Çdo vit, eventi zhvillohet të hënën e parë të majit dhe shoqëron hapjen e ekspozitës madhore të “Institutit të Kostumeve”, kushtuar në vitin 2023 stilistit që vdiq në vitin 2019, Karl Lagerfeld.

Kodi i veshjes për mbrëmjen do të jetë: « për nder të Karlit »

Në përgjithësi, nga kjo temë e imponuar, stilistët e mëdhenj dhe markat e luksit dizajnojnë veshjet më origjinale apo ekstravagante të veshura nga yjet ndërkombëtare për të dalë në pah në tapetin e kuq, përballë reve të fotografëve.
Zgjedhja e presidentëve të galasë po shqyrtohet edhe në botën e modës dhe të famshëm. Pranë Roger Federer, legjenda e tenisit që doli në pension në vitin 2022, është aktorja spanjolle Penélope Cruz, e cila kishte marshuar për Karl Lagerfeld.

Dy bashkëpresidentët e tjerë janë yje në ngritje të muzikës dhe letërsisë artistike: këngëtarja britanike dhe shqiptare Dua Lipa, e njohur për hitin “Levitating” dhe që në moshën 27-vjeçare ka gjashtë Brit Awards dhe tre Grammy Awards, si dhe aktorja. dhe skenaristja Michaela Coel, 35 vjeç, autore e serialit « Mund të të shkatërroj » mbi historinë e një përdhunimi dhe pasojat e tij, dhe që mishëron një nga personazhet e filmit të fundit të Marvel, « Black Panther: Wakanda Forever ».

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...