24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Vazhdojnë sulmet ndaj pronave shqiptare në Serbi, thyhen xhamat e furrës “Çollaku”

Novi Sad, 15 shtator  -Dritarja e furrës « Banat -Colaku », pronari i së cilës është shqiptar në Bela Crkva, u thye përsëri, një vit pas incidentit të parë të ngjashëm. Sulmi i radhes kunder kesaj furre te shqiptarit ka ndodhur dje,  transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke u referuar mediave serbe.

Shqiptaret edhe i ushqejne serbet me bukë edhe sulmohen nga ta?! 

« Kjo po bëhet nga një person i cili tashmë është dënuar dy herë për rrezikimin e sigurisë sime dhe e ka përsëritur këtë tre ose katër herë, dhe ka marrë të gjitha dënimet me kusht, që është një mesazh i qartë se ai mund të vazhdojë ta bëjë këtë, » tka thn e kolegu i nje protali lokal Stefan Cvetkovic për Beta.  Vitin e kaluar, pas sulmit, pronari i furrës së bukës e strehoi familjen në nje vend të sigurt.

Nuk eshte ky sulmi i pare ne Serbi kundër pronave te shqiptareve. Sias gazetes zvicerane  në shqip Le Caton27.ch sot në Serbi ka mbi 100 furra te shqpatreve q emajne me buke qytetaret. Shqiptaret edhe i ushqejne serbet me bukë edhe sulmohen nga ta?!

Do përkujtuar se nuk kalon muaj pa ndonje sulm apo provokim te serbeve ndaj shqiptareve ne Serbi, sidomos ne Luginen e Presheves, mjedis ky i banuar kryesisht me shqiptare etnik, qe njihet si popullata me e varfur dhe me e diskriminuar ne Evropë

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...