16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Ushtaret e Ukrainës sulmojnë furishem territorin rus, të vdekur dhe shumë dëme materiale

Kiev, 18 dhjetor -Një person u vra dhe tetë u plagosën në rajonin Belgorod të Rusisë të dielën pas bombardimeve nga forcat ukrainase, sipas guvernatorit rajonal.

“Një person vdiq. I shpreh ngushëllimet e mia familjes dhe miqve”, tha guvernatori Vyacheslav Gladkov në Telegram.

Sulm i ri i ukrainasve në territorin rus, një i vdekur dhe shumë dëme materiale

Ai shtoi se tetë persona u plagosën, shtatë janë tani në spital, njëri prej të cilëve është në kujdes intensiv, raporton cnn.

Gladkov tha se ndihma mjekësore është ofruar në vendin e përplasjes dhe se 14 ndërtesa banimi dhe disa vetura janë dëmtuar gjithashtu në zonë.

Belgorod, rreth 35 kilometra nga kufiri me Ukrainën, ishte sulmuar më parë. Më 15 nëntor, guvernatori tha se dy persona u vranë nga bombardimet ukrainase.

Më 8 dhjetor, Gladkov tha se forcat e armatosura të Ukrainës kishin bombarduar sërish rajonin dhe se qyteti pësoi dëmtime në linjën e energjisë elektrike.

Forcat ruse bombarduan të dielën qendrën e Khersonit, qyteti kryesor nga i cili u tërhoqën muajin e kaluar ushtarët rusë në një nga humbjet më të mëdha të Moskës në fushën e betejës në Ukrainë.

Tre persona u plagosën në sulme, tha zëvendës shefi i zyrës presidenciale, Kyrylo Tymoshenko.

Qyteti jugor dhe rajoni përreth tij janë sulmuar shpesh që pas tërheqjes ruse. Guvernatori rajonal Yaroslav Yanushevych tha të dielën se Rusia kishte kryer 54 sulme me raketa, mortaja dhe tanke të shtunën, duke vrarë tre persona dhe plagosur gjashtë.

Ndërkohë, në Rusi, guvernatori i rajonit të Belgorodit, Vyacheslav Gladkov, tha të dielën se një person u vra dhe tetë u plagosën nga granatat ukrainase në zonën që shtrihet përgjatë kufirit verior të Ukrainës.

Javët e fundit forcat ruse kanë vënë në shënjestër intensivisht infrastrukturën ukrainase, si linjat e furnizimit me ujë dhe energji elektrike, duke shtuar vuajtjet e ukrainasve me fillimin e dimrit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy përdori finalen e Kupës së Botës për të dënuar luftën.

« Ky Botëror vërtetoi shpesh se vende të ndryshme dhe kombësi të ndryshme mund të vendosin se kush është më i forti në një betejë të ndershme, por jo në lojën me zjarrin – në fushën e gjelbër të lojës, jo në fushën e kuqe të betejës, » tha zoti Zelenskyy në një video deklaratë publikuar disa orë përpara finales në Katar mes Argjentinës dhe Francës./VOA

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...