15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Boterori Qatar 2022: Argjentina bëhet kampion i ri i botës!

Diha, 18 dhjetor -Argjentina ka shënuar fitore pas penalltive me rezultat 4:2 ndaj Francës, në finalen që u zhvillua në stadiumin « Lusail Iconic » në « Lusail.

Ndeshja në kohën e rregullt përfundoi baras (2:2), pas vazhdimeve dy herë nga 15 minuta (3:3).

Ky është titulli i tretë në histori për argjentinasit

Argjentina –  Franca 3:3 – 4:2 me penallti 

Shënues; Messi (23′ – nga penalltia e 109′), di Maria (36′) – Mbappe (80′ – nga penalltia e 81′ dhe 118′-nga penalltia).
Kartona trë verdfhë: Fernandez, Montiel, Paredes   – Rabiot, Thuram.
Argjentina: Martinez; Molina (Montiel 91′), Romero, Otamendi, Tagliafico (Dybala 120-1’); De Paul (Paredes 102′), Enzo Fernandez, Mac Allister (Pezzella 116′); Di Maria (Acuna 64′), Messi, Juliáan Alvarez (Martinez La 102′).
Franca: Lloris; Kounde (Disasi 121’), Varane (Konate 113′), Upamecano, T. Hernandez (Camavinga 71′); Tchouameni, Rabiot (Fofana 90+6′), Griezmann (Coman 71′); Dembele (Kolo Muani 41′), Giroud (Thuram 41′), Mbappe.

Në një atmosferë drithëruese, ku finalen e shikuan 88.966 shikues, panë një finale të madhe, për infarkt.

Në minutën e 23-të, Lionel Messi i pagabueshëm nga penalltia, 1:0. Messi gjuan në krahun e majtë e përtoke dhe Lloris shkon në të djathtë.

Alexis Mac Allister ka asistuar për mrekulli, ndërsa Angel di Maria nga afërsia shkund portën e Llorisit, 2:0 në minutën e 36-të.

Argjentina nuk i ka shfrytëzuar dy raste në 17 minutat e parë të pjesës së dytë.

Në minutën e 59-të, Alvarez në pozitë të mirë por portieri Alvarez për mrekulli ka reaguar dhe shpëton portën. Në minutën e 61-të,  Messi në pozitë të volitshme por gjuajti jashtë shtyllës së majtë.
Franca zgjohet nga gjumi në 12 minutat e fundit, duke treguar lojë të madhe.

Image

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...