24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Angelina Jolie jep dorëheqjen si ambasadore në OKB. Cfare i tha ajo gazetarit shqiptare në OKB për Kosovën

Gjeneve, 18 dhjetor -Aktorja amerikane, Angelina Jolie, ka thënë se do të japë dorëheqje nga roli i saj si ambasadore për Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatë (UNHCR). “Unë besoj në shumë gjëra që bën OKB-ja, sidomos në ruajtjen e jetës përmes ofrimit të ndihmës urgjente”, ka thënë Jolie, 47-vjeçare.

Pas dhjetë vjetësh, Angelina Jolie jep dorëheqjen si e dërguara speciale e UNHCR-së (Apres dix ans Angelina Jolie refuse le passeport de l’ONU. Je ne veux pas être l’ambassadeur de cette organisation)

Unë do të punoj tani me organizata të udhëhequra nga njerëzit, të cilat janë shumë të lidhura me zonat e konflikteve, dhe u japin atyre më së shumti zë”.

Ajo punoi « pa lodhur » për të sjellë histori të « vuajtjeve » dhe « shpresës » në botë: Angelina Jolie i jep fund angazhimit të saj si e dërguar speciale e UNHCR-së. Kjo nuk është një tërheqje nga angazhimi shoqëror.

Ajo udhëtoi në zona të shumta krize për OKB-në: Aktorja e Hollivudit, Angelina Jolie, ka njoftuar dorëheqjen e saj si e dërguar speciale për Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR). Pas 20 vitesh punë brenda sistemit të OKB-së, ajo ndjeu se « është koha që unë të punoj në një mënyrë tjetër, drejtpërdrejt me refugjatët dhe organizatat në terren », tha Jolie, sipas deklaratës.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ajo po tërhiqet nga angazhimi social: Në vitet në vijim ajo do të “bëjë gjithçka në fuqinë time” për të mbështetur refugjatët dhe njerëzit e tjerë të zhvendosur.

Angelina Jolie cfare i tha gazetarit shqiptare ne OKB? 

Do përkujtuar se Angelian Jolie me mision paqësor dy herë ka vizituar Kosovën, në vitin 1998 kur nisi eksodi masiv në Kosovë dhe ne dhjetor të vitit 2002 kur Kosova ishte tashmë e lirë, e cila kishte pritur Vitin e Ri bashkarisht me trupat amerikane, forcat e NATO-s dhe shqiptarët në Kosovë. Ajo aktivitetin e saj si ambasadore e OKB-së e vazhdoi edhe pas luftes ne Kosovë, se fundit me mision te ngjajshëm humanitar sikur Zvicra dje ne Kosovë e sot në Afghanistan. Nga ditari i Angelina Jolie për Kosovën (“Angelina Jolie’s Kosovo Journal”, December 24, 2002 London England ) quhet ky ditari i yllin botëror, bukuroshes së planetit Angleina Jolie e cila në ditarin e saj prej 15 faqesh bën fjalë për luftën dhe eksodin e shqiptarëve nga Kosova, për refugjatët dhe spastrimet etnike serbe.
“Forcat serbe bene te gjtha te zezat shqiptareve dëbuan i debuar ata me force nga Kosova, nga vatrat e tyre etnike. Cdo regjim dhe diktature do ta shoh terrin, kurse popujt liridashes dritën dhe lirinë..Dhe ja, sot ku eshte Kosova!..” kishte thene ne Gjenevë Angelina Jolie gazetarit nderkombëtar Nefail Maliqit, sot redaktor i gaztes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Fituesi i Oskarit ka punuar me UNHCR-në që nga viti 2001 dhe ka qenë i dërguar special që nga viti 2012. Shefi i UNHCR-së, Filippo Grandi shprehu mirënjohjen e tij për « dekadat e shërbimit » të Jolie. Ai mbështet vendimin e 47-vjeçarit për të “ndryshuar angazhimin e tyre”. After ten years, Angelina Jolie refuses the UN passport. I don’t want to be the ambassador of this organization

Organizata e quajti Jolie si një nga avokatët e saj më me ndikim për të drejtat e refugjatëve. Aktorja punoi « pa lodhur » për të sjellë në botë histori « edhe vuajtjeje edhe shprese ». Në këtë rol, ajo tërhoqi vëmendjen edhe për krizat më pak të vërejtura, si udhëtimet e fundit në Jemen dhe Burkina Faso.

Megjithatë, ajo nuk ka ofruar hollësi se me cilat organizata planifikon të punojë.

UNHCR ka thënë se Jolie ka qenë një prej personave më me ndikim që ka luftuar për të drejtat e refugjatëve.

Agjencia ka thënë se aktorja amerikane ka punuar në mbi 60 misione.

Muajve të fundit, ajo është takuar me njerëzit e zhvendosur si pasojë e luftës në Ukrainë, Jemen dhe Burkina Faso.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...