7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Ta ndalet « masakra » e votave të diasporës kosovare në Zvicër nga ana e KQZ-së së Valdete Dakës. Deri tash KQZ ka refuzuar rreth 7 mije vota?!

Prishtinë, 22 shkurt -Koalicioni anti-korrupsion (Albin Kurit dfhe Vjosa Osmani) në Kosovë fituan bindshëm zgjehjet e 14 shkurtit ne Koovë. Partia e Albin Kurti (Vetvendosje) ka ftuar 48% të ulesve ne Parlamentin e ardhshëm te Kosovës. Kjo fitore e VV pritet te jete dhe me e larte, pasi mungojne ketu votat e diaspores (mbi 100 mije fletvotime) te cilat jane duke u numeruar, njofton nga Prishtina, korrespondenti i gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Deri tash KQZ ka verifikuar vetem 21 mijë e 212 vota te diapsores nga zgjedhjet e 14 shkurtit, kurse rreth shtate mije i ka refuzuar?!, gje kjo qe ka shkaktuar reagime dhe pokenaqesi te medha sidomos nga diaspora.

Pse KQZ e Dakes nuk ka probleme me votat e diaspores serbe e pse ka probleme me ato të diaspores shqiptare?! 

Shumica e ketyre votave jane pro Albin Kurtit, ndryshe nuk do te vononte dhe nuk do te diskrimonohej vota e diaspores nga ana e KQZ e cila udhehiqet nga nje bashkepunëtore dhe mikeshe e ish-presidenit te Kosovës Hashim Thacit, sot ne Hagë.

Dyshimet për diskriminim dhe manipulim te votave te diaspores, komuniteti kosovar kishte protestuar para Pallatit te OKB-së ne Gjenevë nje dite para zgjdhjeve ne Kosovë,l sepse kane nje përvoje te hidhur nga vitet e meparshme me KQZ-ne e cila ju kishte humbur mijera vota.  . Sipas KQZ-se ne Prishtine mbi 43.500 pako m fletevotime kane arritur nga diaspora permes postes, pjdsa dermuese jane nga Zvicra mbi 20 mije pako. Deri tash jane aprovuar me shume se 60 mije zarfe me fletvotime. Ndersa 6800 fletvotime jane refuzuar?!, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

21 mijë e 212 votues në zgjedhjet e 14 shkurtit nga diaspora janë verifikuar deri tani. Megjithatë, nuk janë pranuar të gjithë votat e këtyre votuesve. 6 mijë e 401 vota janë refuzuar nga KQZ. Arsyet e refuzimit të këtyre votave janë të ndryshme. Ështe e quditshme fakti se KQZ ne Prishtine pranon votat e serbeve nga diaspora (Nishi, Kraleva e Leskovci..)  kurse te diaspores kosovare i refuzon?!

Sipas Organizatës Germin, 2 mijë e 805 votues janë refuzuar për shkak se nuk ekzistojnë në periudhën e aplikimit, 2 mijë e 76 votues janë refuzuar në periudhën e aplikimit, 877 janë të pa identifikueshëm, 333 që kanë dërguar fletëvotime 2 herë dhe 310 që kanë dërguar dokumente jo valide.

Vota e diaspores po masakrohet. Mund te kete edhe gabime te vogla gjate votimit, apo dergesave, por jo ne kete mase aq te madhe. Pse po e keqperdorni aq shume djersen e diaspores e cila sot gjysmën e Kosoves e mban me buke?! Pastaj jo pse na ndeshkoj populli? Dikush duhet te marre pergjegjes.

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...