0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Ta ndalet « masakra » e votave të diasporës kosovare në Zvicër nga ana e KQZ-së së Valdete Dakës. Deri tash KQZ ka refuzuar rreth 7 mije vota?!

Prishtinë, 22 shkurt -Koalicioni anti-korrupsion (Albin Kurit dfhe Vjosa Osmani) në Kosovë fituan bindshëm zgjehjet e 14 shkurtit ne Koovë. Partia e Albin Kurti (Vetvendosje) ka ftuar 48% të ulesve ne Parlamentin e ardhshëm te Kosovës. Kjo fitore e VV pritet te jete dhe me e larte, pasi mungojne ketu votat e diaspores (mbi 100 mije fletvotime) te cilat jane duke u numeruar, njofton nga Prishtina, korrespondenti i gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Deri tash KQZ ka verifikuar vetem 21 mijë e 212 vota te diapsores nga zgjedhjet e 14 shkurtit, kurse rreth shtate mije i ka refuzuar?!, gje kjo qe ka shkaktuar reagime dhe pokenaqesi te medha sidomos nga diaspora.

Pse KQZ e Dakes nuk ka probleme me votat e diaspores serbe e pse ka probleme me ato të diaspores shqiptare?! 

Shumica e ketyre votave jane pro Albin Kurtit, ndryshe nuk do te vononte dhe nuk do te diskrimonohej vota e diaspores nga ana e KQZ e cila udhehiqet nga nje bashkepunëtore dhe mikeshe e ish-presidenit te Kosovës Hashim Thacit, sot ne Hagë.

Dyshimet për diskriminim dhe manipulim te votave te diaspores, komuniteti kosovar kishte protestuar para Pallatit te OKB-së ne Gjenevë nje dite para zgjdhjeve ne Kosovë,l sepse kane nje përvoje te hidhur nga vitet e meparshme me KQZ-ne e cila ju kishte humbur mijera vota.  . Sipas KQZ-se ne Prishtine mbi 43.500 pako m fletevotime kane arritur nga diaspora permes postes, pjdsa dermuese jane nga Zvicra mbi 20 mije pako. Deri tash jane aprovuar me shume se 60 mije zarfe me fletvotime. Ndersa 6800 fletvotime jane refuzuar?!, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

21 mijë e 212 votues në zgjedhjet e 14 shkurtit nga diaspora janë verifikuar deri tani. Megjithatë, nuk janë pranuar të gjithë votat e këtyre votuesve. 6 mijë e 401 vota janë refuzuar nga KQZ. Arsyet e refuzimit të këtyre votave janë të ndryshme. Ështe e quditshme fakti se KQZ ne Prishtine pranon votat e serbeve nga diaspora (Nishi, Kraleva e Leskovci..)  kurse te diaspores kosovare i refuzon?!

Sipas Organizatës Germin, 2 mijë e 805 votues janë refuzuar për shkak se nuk ekzistojnë në periudhën e aplikimit, 2 mijë e 76 votues janë refuzuar në periudhën e aplikimit, 877 janë të pa identifikueshëm, 333 që kanë dërguar fletëvotime 2 herë dhe 310 që kanë dërguar dokumente jo valide.

Vota e diaspores po masakrohet. Mund te kete edhe gabime te vogla gjate votimit, apo dergesave, por jo ne kete mase aq te madhe. Pse po e keqperdorni aq shume djersen e diaspores e cila sot gjysmën e Kosoves e mban me buke?! Pastaj jo pse na ndeshkoj populli? Dikush duhet te marre pergjegjes.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...