15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Ngushtohet rreth i qytetarëve të Serbisë për të udhëtuar. 17 vende të BE-së që nuk e njohin vaksinën e Kines. Zvicra nuk njeh as të Kines as te Rusisë

Aeroport Gjenevë (Photo: Le Canton27.ch)

Bruksel, 10 shtator -Ambasadorët e 27 shteteve anëtare vendosën të heqin Serbinë dhe pesë vende të tjera nga lista e gjelbër e BE -së për udhëtime. Ky vendim duhet të konfirmohet në ditët në vijim nga Këshilli i BE -së dhe do të hyjë në fuqi më 15 shtator, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju rfertuar burimeve nga Brukseli.

Ashtu si kur Serbia ishte në listën e « vendeve epidemiologjikisht të sigurta » tre muaj më parë, ky vendim i ri i Këshillit të BE -së nuk është detyrues për shtetet anëtare, është vetëm një rekomandim, dhe vendimi përfundimtar merret nga vetë shtetet, të cilat përshkruajnë rregulla për turistët nga vende të ndryshme të cilët mund të hyjnë në territorin e tyre. 17 vende nga 27 anetare të BE-së nuk e njohin vaksinën e Kines. Zvicra nuk njeh as të Kines as te Rusisë.

Aktualisht qytetaret e Serbisë, dmth me pasaprota serbe, mund të hynë në Austri, Greqi, Hungari, Islandë, Holandë, Spanjë, Suedi, Finlandë, Zvicër dhe Qipro me konfirmimin se jeni vaksinuar me « sinofarm ».

Disa vende do të njohin certifikatat e vaksinimit, të tjera do të kërkojnë ndoshta edhe dy teste PCR (njëri para nisjes dhe tjetri pas mbërritjes në destinacion), i treti do të kushtëzojë qëndrimin me një karantinë prej shtatë ose dhjetë ditësh, dhe është e sigurt që atje do të jenë ata që nuk do të pranojnë pasagjerë nga Serbia, nëse nuk kanë viza pune ose ndonjë punë urgjente.

Siç mund të dëgjohej ditët e mëparshme në zgjedhjet nga Brukseli, kushtet e mundshme do të varen kryesisht nga cilat vaksina pranohen nga cili vend. Shembulli më i mirë është Gjermania, e cila e vendosi Serbinë në listën e kuqe disa ditë më parë, por gjithsesi lejon hyrjen e qytetarëve tanë që janë vaksinuar me të dyja dozat. Sidoqoftë, problemi është se gjermanët njohin vetëm vaksinat që janë miratuar nga BE, pra « Pfizer » dhe « Astra-Zenek », por jo « Sinofarm » dhe « Sputnik ».

Pritet që do të jetë shumë më e vështirë të largohesh dhe të qëndrosh në vende të tilla si Franca, Gjermania, Italia, Belgjika, Spanja dhe ndoshta Austria.

 

 

 

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...