22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Mërgimtarët nga Zvicra jane bllokuar ne Serbi. Ata po kërcnohen, fyehen dhe malltretohen nga bandat serbe dhe mercenarët rusë, ne mesin e tyre ka edhe te dehur

Mitrovice, 27 dhjetor -Situata është gjithnjë e më alarmante në veri të Kosovës, ku serbët kanë ngritur barrikada në rrugët kryesore për të protestuar kundër arrestimit të një ish-polici. Pavarësisht që gjatë natë së uikendit pati shpërthime të shumta dhe të shtëna me armë, situata sot në veri aktualisht është e qetë. Por serbët lokal si barrikada po përdorin edhe kamionët që Bashkimi Evropian ua ka dhuruar donacion, raporton nga Mitrovica korrespondeti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Bandat serbe bllokojne edhe piken kryesore kufitare ne Merdare. Mija mergimtare kane mbetur te bllokuar mbrenda Serbisë

Edhe dy barrikada të reja janë shtuar mëngjesin e së martës të 27 dhjetorit në Mitrovicën e Veriut. 13 barrikada janë bere gjthesejt në Veri që nga 10 dhjetori.  Sulmet e bandave kriminale serbe ndaj gazetarëve (kety dy javet e fundit jane sulmuar 12 gazetare) pjesëtarëve të KFOR-it dhe EULEX-it dhe ende nuk e kanë jane bindur as KFOR-i e as EULEX dhe BE në Kosovë që t’i largojë barrikadat?!

Sulmet ndaj gazetarëve në veri të Kosovës janë qëllimi i Beogradit për të fshehur të vërtetën

Sipas korrespendetit te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch i cili gjendet aktualisht ne Mitrovice, njofton se Veriu i Kosoves po « blindohet» me barrikada. Qe 30 minuta para mesnates bandat serbe te maskuara me uniforma kane mbyllur edhe piken kufitare ne Merdare, vendkalim ky më i gravitueshem, meqërast jane bllokuar qindra vetura apo mijera mergimtare kosovare (zivcerane dhe shqiptare) si dhe vendet tjera te BE-së ne Serbi, te cilet jane duke shkuar ne vendlindje për festat e fundvitit.

Pas bllokimit te pikes kufitare kryesore (Merdare) mija mërgimtare nga Zvicra kanë mbetur te bllokuar mbrenda Serbisë te cilet jane rruges per Kosove për festat e fundivitit. Ata po kërcnohen, fyehen dhe malltretohen nga bandat serbe dhe mercenarët rusë, ne mesin e tyre ka edhe te dehur. Ata mbajne ne duar thika dhe arme para fëmijeve.

Ata po kërcnohen, fyehen dhe malltretohen nga bandat serbe dhe mercenarët rusë, ne mesin e tyre ka edhe te dehur. Po flitet se ata mund  te mbahen peng nga bandat, grupet e armatosur dhe forcate Vucicit ne Serbi.  Mërgimtaret, ne mesin e tyre edhe shume zviceranë do kerkojne ndihme nga Berna dhe ambasada zvicerane ne Beograd nese vazhdon keshtu bllokimi për t’i shpëtuar së keqes, kane thenë permes telefonit mergimtaret e bllokuar drejtuar redakise se gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Edhe ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se në pikën kufitare Medrarë është mbyllur qarkullimi.

Kurse MPJ u ka bërë thirrje të gjithë bashkatdhetarëve dhe qytetarëve që janë në lëvizje që t’i shfrytëzojnë pika të tjera kuftiare për qarkullim deri në një informim tjetër zyrtar nga ana e institucioneve të Kosovës.Aucune description disponible.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...