22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Presidentja e Kosovës znj.Osmani si Zelensky, paraqitet me uniformë ushtarake ne mesin e forcave kosovare (FSK) kërkon gatishmëri për t’i dal zot Atdheut!

Prishtinë, 28 dhjetor -Pakica serbe e Kosovës të martën ngriti postblloqe të reja duke bllokuar trafikun në Mitrovicë, një qytet i madh në Kosovën veriore. Ditët e fundit, tensioni është rritur në një shkallë midis Serbisë dhe Kosovës, dy vende që po përpiqen të normalizojnë marrëdhëniet e tyre nën kujdesin e Bashkimit Evropian.

Serbia kercnon me lufte – Presidentja e Kosoves vishet me uniforme ushtarakr

Ne kohen kur sitauta eshte tendionuar dhe jane acaruar marëdheniet mes Serbise dhe Kosoves, pas nje ser incidetesh dhe provokimesh nga regjimi i Beogradit, sidomos ne kufiri (veri)  duke vene 13 barrikada nga bandat kriminale serbe (madje edhe me kamion te BE-se) presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani sot ka vizituar Kazemërn “Ushtarët e NATO-së” në Istog ku para frocave kosovare (FSK) ka mbajtur një fjalim. Ajo, ne kete vizite kur Kosova gjendet perballe provokimeve ushtarke serbe, ehste shfaqur me uniformë ushtarake, njfton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presidentja Osmani në adresimin e saj kishte një dukje më ndryshe, ajo kishte veshur rroba ushtarake. Gjatë fjalimit të saj në Komandën e Forcave Tokësore në Istog tha se në kohën kur arkitektura e sigurisë po sfidohet e atakohet, forcimi i kapaciteteve mbrojtëse është domosdoshmëri, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Osmani si Zelensky shfaqet me uniformë ushtarake: FSK ne gjendje gatishmërie te mbrojë cdo pëllëmbë të Republikes së Kosovës! 

Komandantja supreme para ushtarëve të vendit tha se betimi që ushtarët kanë dhënë për t’i shërbyer atdheut është më i shenjtë se çdo gjë tjetër.

« Jemi te gatshëm ta mbrojme cdo perllmebe te Republikes sonë. Ja bejme me dija atyre qe duna ta sfidojne paqen dhe lirine ne Kosovë do ta marrin përgjigjen sikur ne vitin 1999… » ka thëne komandantja supreme e Republikës së Kosoves znj.Osmani e cila u shfaq sot ne Istog (Kosovë) me uniforme ushatarake, si Zelenski, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presidentja Osmani ne mesin e forcave kosovare, ka kërkuar nga ushtarakët vigjilence dhe gatshmëri për t’i dal zot atdheut.

“Qëndroni të gatshëm dhe në përgatitje për t’i dalë zot Atdheut. Dhe për të gjithë ata që synojnë ta sfidojnë spaqen e sigurinë tonë, tua përkujdoj që nuk ka asgjë që arrinë ta mund vullnetin e një populli të jetoj në liri dhe i pavarur. E kemi dëshmuar në vitet 90′ që ushtria çlimitare edhe pse në numër të vogël me ushtrinë gjenocidiale serbomadhe e tregoi vullnetin luftarak për çlirimin atdheut. Dhe ky shpirt rezultoi me lirinë që e gëzojmë sot dhe të cilën do ta mbrojmë me çdo kusht. Çdo ditë kur ta veshni këtë uniformë, mos ta harroni për gjakun që është derdhur për liri”, ka thënë nder tjera presidentja e Kosovës dr.Vjosa Osmani, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...