-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Kosova, me vonese, pas një muaji grevë, sot ka hapur dyert e shkollave

Prishtine, 4 tetor -Pas një muaji grevë të mësimdhënësve kosovarë sot filloi viti i ri shkollor në të gjitha shkollat fillore e të mesme të vendit. Behet fjale per 320.000 nxenes te cilet ishin “peng” te sindikalisteve te manipuluar nga opozita, njofton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Greva kishte ne fjale kishte nisur ne prag (26 gusht) te vitit te ri shkollor do të duhej të niste me 1 shtator. Sipas Le Canton27.ch nxenesit ne Kosove brenda kesaj periudhe kishin humber mbi 1 milione ore mesim?!

Kërkesat e grevisteve ishin që pagat e tyre të rriten hrre për 100 euro e here 80 euro, deri në votimin Ligjit të Pagave. Ndryshe, Qeveria ju ofroi 50 euro por kjo nuk u pranua nga Këshilli Grevisteve.

Greva u ndërpre pas nje sondazhi mes grevisteve, kunpjesa dernuese (55%) ishin per te nderpre greven!

Kreu i Qeverise se Kosoves Albin Kurti greven ne fjale e ka konsideruar si loje mes opozites dhe sindikates (SBASHK) te cilet abuzuan me nxenesit per ta shantazhuar Qeverine, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Qeveria dhe Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka uruar nxënësit, mësimdhënësit e prindërit për fillimin e vitit të ri shkollor.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...