20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Konfirmohet, edhe Edi Rama ne Davos, ne Forumin Boteror Ekonomik

Davos, 12 janar -I pari nga Ballkani e ka konfrimuar pjesdemarrjen Aleksander Vucic nga Serbia. Ndersa nga Shqiperia e ka kofirmusr sot pjesemarrjen Kryeministri Edi Rama, nga  Kosova edhe pse ende nuk eshte paraqitur askush ende, por informacioneve tona ne Davos pritet te jene presidentja e Kosoves Vjosa Osmani, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Takimi Vjetor i Forumit Ekonomik Botëror 2023 do të mblidhet nën temën, Bashkëpunimi në një botë të fragmentuar. Takimi do të mbledhë më shumë se 2700 liderë nga 130 vende, duke përfshirë 52 krerë shtetesh/qeverish

Takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror 2023, i cili do të zhvillohet më 16-20 janar në Davos-Klosters, Zvicër, vjen ndërsa krizat e shumta thellojnë ndarjet dhe copëtojnë peizazhin gjeopolitik. Udhëheqësit duhet të adresojnë nevojat e menjëhershme, kritike të njerëzve, duke hedhur gjithashtu bazat për një botë më të qëndrueshme dhe më elastike deri në fund të dekadës.

Ai u bën thirrje liderëve botërorë që të adresojnë krizat e menjëhershme ekonomike, energjitike dhe ushqimore duke hedhur bazat për një botë më të qëndrueshme dhe më elastike.

Programi i Takimit të 53-të Vjetor fokusohet në zgjidhjet dhe bashkëpunimin publik-privat për të trajtuar sfidat më urgjente të botës.

Përveç presidentit federal Alain Berset (50) dhe këshilltarëve të tjerë federalë, krerët e shteteve në Davos përfshijnë kryeministren finlandeze Sanna Marin (37), kancelarin gjerman Olaf Scholz (64), kryeministrin holandez Mark Rutte (55), kryeministrin spanjoll. Ministri Pedro Sánchez (50), kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis (54) ose kryeministri shqiptar Edi Rama (58).

Presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen (64) dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres (73) po udhëtojnë gjithashtu në Davos. Siç dihet tashmë, presidenti amerikan Joe Biden (80) nuk do të marrë pjesë në WEF. Megjithatë, sipas përgjegjësve, të ftuar të klasit të lartë nga SHBA janë në vend. Përfshirë drejtorin e FBI-së, Christopher Wray (56).

Qysh tash jane marrru masat e sigurit ku jave te angzhaur qindra polcise, madje edhe pjesetare te armtes helvetike. Bëhet fjale per mbi 5000 ushtarë te cilet veq tashme janë dislokuar. Delegacion kinez prej 100 anetaresh do te jete sivjet problematike, për shkak pandemise me viruse te reja qe kane kapluar kete vend..

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...