12.3 C
Berne
lundi 27/05/2024

Gazeta zvicerane: Lirohet dr.Ekrem Sefiu, mjek i njohur ne spitalin nderkombëtar “Sheikh Zayed” në Vushtrri

Mitrovicë, 11 janar -Prokuroria Themelore në Mitrovicë ka bërë të ditur se është liruar kirurgu i Spitalit të Vushtrrisë, Arsim Latifiaj. Pas tij, sot ne oret e pasdites eshte liruar edhe mjek i njohur dr. Erem Sefiu i arrestuar të martën me « dyshimin për marrje ryshfeti », njofton nga Prishtina korrespondeti i gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Dr. Sefiu sherben si kirurg qe ne vite e para të pas luftes, me vite te tera, në spitalin nderkombëtar “Sheikh Zayed” në Vushtrri. Ai ne boten shqiptare dhe koleget njihet si profesionist dhe humanist.

 

Dr.Sefiu: Eshte e pandershme te shantazhosh dhe “justifikosh” luften kunder korrupcionit tek kuadrot me profesion humanist, ne mesin e “peshqive te medhenj” te korrupcionit ne vend!

 

Peut être une image de 1 personne et texte qui dit ’My You family Line Clinic DR.EKREM SEFIU SPECIALIST KIRURGJISE SẼ PÉRGJITHSHME My Clinic info@myclinic.al 048 333 345’Dr. Ekrem Sefiu i cili ishte viktime e nje shantazhi dhe komploti, ka faldneruar mbeshtetësit duke pershëndetur njekohesisht sjelljet e policisë dhe drejtesise te cilet kane qenë korrekt te cilet kane vepruar konform ligjeve,  ne meyre korrekte dhe profesionale.

 

« Edhe ne jemi kunder korrucpionit ne Kosovë, sidomos ne mjeket që bejme nje pune, mision me shume se profesioni ynë, humanist, jemi betuar sikur edhe gjyqtaret t’ju sherbejme qytetareve ne mënyrë profesionale dhe me ndere. Pra, eshte e pandershme te shantazhosh dhe te “justifikosh” luften kunder korrupcionit tek kuadrot me profesion humanist, ne mesin e “peshqive te medhenj” te korrupcionit ne vend!..”» , ka thene dr.Ekrem Sefiu pas lirimit, për gazeten zvicerane Le Canton27.ch

 

Lirimi i Ekrem Sefiut ka gezuar jo vetem familjaret dhe koleget, sidomos paciantët e tij, qe kishin besim të plote në profesionin e tij, por edhe qytetaret e Vushtrise, te Kosoves deri ne Luginen e Presheves i cili njihet nder mjeket me profesionist ne rajon.

 

Fale punes profesionale dhe angazhimit permanent te dr.Sefiu bashke me stafin dhe koleget e tij ne spitalin “Sheikh Zayed” në Vushtrri bene qe kete qender mjekesore ta bejne nje spital vertete nderkombëtare, sepse aty jane sheruar mijëra pacientë dhe kane shpëtuar qindëra jetëra, jo vetem qytetareve shqiptare, por edhe paciente nga shume vise te ballkanit dhe te huaj qe kerkuan ndihmë, të sherohen ne këte spital te cilit i dhane emer mjekët profesionalit po ashtu me emër!

 

Me lirimin e mjekut te fundit, kirurgut Dr. Ekrem Sefiu u deshmua se deshtuan shantazhuesit, te rpira disa media te paguara per spekulime që kesja ardhe sun « ja qelluan », te cilet diteve te ardhshme do te ballafaqohen me drejtesine!.. Shume analiste te mediave lokale dhe nderkombërtare e kane thene disa here, se media serioze nuk ka fatkeqesisht ne Kosove…Shumica e tyre mbeshtesin dhe promovojne kriminelet, kurse kuadrot profesionale dhe kombetare injorohen ose neperkemben me qellime per t’ju humbur imazhin. Por ndodhi e kunderta, portalet humben imazhin!, shkruan ne vazhdim gazeta zvicerane.

 

Se sa jane serioze dhe profesionale mediat kosuvare deshmon edhe nje fakt, kur u ndalua dr.Ekrem Sefiu nga policia kosovare me koleget për «dyshime» te gjitha portalet ne Kosovë e dhane kete si lajm ende pa dhene fjalen e fundit prokuroria, ndersa kur u lirua dr.Sefiu deri tash asnje medium nuk shkroi?! Kjo na kujton fjalet e Kadarese i cili e thote vazhdimisht sa here flet per mediat «pse mediat tona ju intereson dhe i gezohen me shume lajmeve te këqija për kombin tonë… »?!

 

Pas lirimit te dr.Ekrem Sefiut, zyrtaret nga Prokuroria Themelore në Mitrovicë kanë thëne se Isuf Zekaj i cili po ashtu është i dyshuar, ende gjendet në arrati.

 

Pas lirimit te dr.Ekrem Sefiut, zyrtaret nga Prokuroria Themelore në Mitrovicë kanë thëne se Isuf Zekaj i cili po ashtu është i dyshuar, ende gjendet në arrati.

 

“I ndaluari tjetër me iniciale A.L., është liruar dhe për të njëjtin do të vendoset në procedurë të rregullt, ndërkaq personi i tretë për këtë rast me iniciale I.Z., nuk është intervistuar ende pasi që ende nuk është arrestuar”, ka thënë Preteni.

 

Ndryshe, të martën e 10 janarit, Spitali “Sheikh Zayed” në Vushtrri ka njoftuar se dy doktorë janë arrestuar pas pretendimeve se janë « përfshirë në një aferë korruptive. »

 

“Në këtë rast, do të veprojmë në pajtim me legjislacionin në fuqi dhe me këtë rast dr. I. Z. shkarkohet nga pozita u.d shef i Repartit dhe suspendohet nga puna, po ashtu edhe dr. E. S. dhe dr. A. L. suspendohen nga puna deri në një vendim të ri” – thuhet tutje në njoftimin e spitalit “Sheikh Zayed”.

 

Së fundmi mediat raportuan për përfshirjen e tre mjekëve në një aferë të korrupsionit.

 

Ndërsa, për rastin ka reaguar edhe Ministria e Shëndetësisë. Dikasteri që drejtohet nga Arben Vitia premtoi se do të bashkëpunojë me organet e hetuesisë për të vertetuar raportimet nga mediat kosovare.

 

Dr.Ekrem Sefiu, Arsim Latifaj dhe Isuf Zeka, padyshim që janë dhe ngelin figura meritore të shëndetësisë Kosovare, të cilët dhanë një kontribut të pamasë në ngritjen e kirurgjise abdominale. Ata ishin themelues, se bashku ne Sabriun dhe Valin, te kirurgjise ne Spitalin nderkombetar “Sheikh Zayed” te Vushtrrise duke operuar pafund pacienta me sukses dhe duke edukuar kuadro dhe gjenerata te reja..

 

Derniers articles