4.6 C
Berne
mardi 28/11/2023

Zyrtare / Kryministri shqiptar i Kosovës Albin Kurti në Davos të Zvcrës, ne Forumin Boteror Ekonomik

Davos, 12 janar -Takimi Vjetor i Forumit Ekonomik Botëror 2023 do të mblidhet nën temën, Bashkëpunimi në një botë të fragmentuar. Takimi do të mbledhë më shumë se 2700 liderë nga 130 vende, duke përfshirë 52 krerë shtetesh/qeverish

Ju kujtojmë, « ne të gjithë kemi rënë në një lloj krize », tha drejtori i WEF, Klaus Schwab, në një konferencë për luftën në Ukrainë, ndryshimet klimatike dhe problemet e alternuara në prokurimin e energjisë dhe ushqimit.

Edhe pse pritet një pjesëmarrje rekord në Forumin Ekonomik Botëror të javës së ardhshme, gjërat nuk po duken mirë.

Tre kyeminitsra shqiptare në Samitin boteror në Davos të Zvicrës

Përveç Kryeministrit shqiptar nga Tirana Edi Rama, pjesemarrjen ne samitin boteror ne Davos e ka konfirmuar edhe kryeministri shqiptar nga Prishtina Albin Kurti edhe pse pritej qe ne Davos ket vit te pritej te ishte presidentja Vjosa Osmani. Nga Mali i Zi merr pjese po ashtu kreyministrin shqiptar Dritan Abazovic. Ky informacion ju dha para pak një çasti gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga kabineti i Qeverise se Kosovës. Prezencen e z.Kurtit ne Samitin Botëror e konfirmuan sot edhe zyrtaret e Forumit Nderkombëtar për gazeten Le Canton27.ch, mediuit te vetem ne shqip po ndjek samitin ne fjalë.

Takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror 2023, i cili do të zhvillohet më 16-20 janar në Davos-Klosters, Zvicër, vjen ndërsa krizat e shumta thellojnë ndarjet dhe copëtojnë peizazhin gjeopolitik. Udhëheqësit duhet të adresojnë nevojat e menjëhershme, kritike të njerëzve, duke hedhur gjithashtu bazat për një botë më të qëndrueshme dhe më elastike deri në fund të dekadës.

Ai u bën thirrje liderëve botërorë që të adresojnë krizat e menjëhershme ekonomike, energjitike dhe ushqimore duke hedhur bazat për një botë më të qëndrueshme dhe më elastike.

Programi i Takimit të 53-të Vjetor fokusohet në zgjidhjet dhe bashkëpunimin publik-privat për të trajtuar sfidat më urgjente të botës.

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga bruiemt e WEF ka mesuar, se përveç presidentit federal Alain Berset dhe këshilltarëve të tjerë federalë si nikoqit në Davos, ne samimti boteror ne alpet  Zvicres do te gjenden edhe kryeministrja finlandeze Sanna Marin, kancelari gjerman Olaf Scholz, tre kryeministra shqiptar ai nga Traiana Edi Rama, Albin Kurti nga Prishtina, Dritan Abazvoci, kreminstri shqiptar nga Potgorica e Malit te Zi, kryeministri holandez Mark Rutt, kryeministrn spanjoll. Ministri Pedro Sánchez, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis etj..

Presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres  po udhëtojnë gjithashtu në Davos. Siç dihet tashmë, presidenti amerikan Joe Biden  nuk do të marrë pjesë në WEF. Megjithatë, sipas përgjegjësve, të ftuar të klasit të lartë nga SHBA janë në vend. Përfshirë drejtorin e FBI-së, Christopher Wray.

Qysh tash jane marrru masat e sigurit ku jave te angzhaur qindra policise, madje edhe pjesetare te armtes helvetike. Bëhet fjale per mbi 5000 ushtarë te cilet veq tashme janë dislokuar. Delegacion kinez prej 100 anetaresh do te jete sivjet problematike, për shkak pandemise me viruse te reja qe kane kapluar kete vend..

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...