16.7 C
Berne
mardi 18/06/2024

Kështjella Pepshi, kengetarja zvicerano-shqiptare qe po synon Festivalin botëror të Jazz-it në Montreux

Kengetarja Keshtjella Pepshi e Pop Jazz-it (Medizinische Kosmetikerin, Model und Unternehmerin Miss Kosovo – Las Vegas) me gazetarin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Berne 19 qershor -Këngëtarja zvicerane-shqiptare Kështjella Pepshi, ka sjellur këngën e re “Even if the sky is Blue”, nëpërmes së cilës ajo këndon me dhimbje për zemrën dhe shpresën. Në një bisede ekskluzive për gazetene zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Keshtjella rrëfen për sukseset dhe synimet e saj ne boten e muzikës, duke treguar spe ajo zgjodhi zahnrin “Europop Jazz”.

Në vitin 2010 këngëtarja shqiptaro – zvicerane, Kështjella Pepshi u zgjodh Miss Kosova Univers dhe po atë vit, ajo prezantoi Kosovën në Las Vegas, për zgjedhjet e Miss Univers (Një nga evenemnetet më të rëndësishme të bukurisë në Botë).

Disa vite më pas, ajo ka kandiduar për në Parlamentin zviceran me temën programore: “Çështjet e migrimit dhe integrimit”. (Funktion Medizinische Kosmetikerin, Model und Unternehmerin Miss Kosovo 2010) Pastaj, ajo iu ka kthyer pasionit të saj për muzikës. Në vitin 2018, ish Miss Kosova, Kështjella Pepshi, puplikoi këngën e saj të parë: “Too Many Miles”

Kështjella ndjek zhanrin e muzikës “Europop Jazz”, nje stil ky i veçantë dhe ne trend ne boten emuizes boterore. Në vitin 2018 ajo doli publikisht me gengen e saj te parë: “Too Many Miles” e cila është pritur jashtëzakonisht mirë nga publiku zviceran dhe eurpioanë. Kënga e parë e saj u dëgjua shumë dhe u transmetua në shumë media muzikore të njohura botërisht.

Këngët e Keshtjella Pepshit kalojne kufijte e Zvicres. Zeri i saj tashme jehone edhe ne radiot me prestigjioze evropiane si në “Radio Berlin”, “Radio 15” dhe në ekranet më të shikuara në Evropë – MTV 

Aucune description disponible.

Duhet theksuar se Kështjella ka një ze te jashtezakonshem , joshes dhe gërshëtim të veçantë te ngjyres  dhe tonit te zerit që ështe konform zhanrit “Europop Jazz” dhe kjo ka bere qe këngetarja  e re zvicerane-shqiptare në një të ardhme jo

 te larget të bëhet yll i muzikës botërore e cal eshte ne rrugen e Rita Ores, Dua Lipes, Bebe Rexhes dhe te tjerave..

“Kënga ime e parë pati mjaft sukses, “Too many miles”, këngë kjo e transmetuar në “Radio Berlin”, “Radio 15” dhe në emisionin më të shikuar në Evropë “MTV” në Televizion. Ky sukses më shtyn të ec edhe më shumë drejt ëndrrës sime”, thekson ajo ne fillim te bisedës për gazetene zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

  • Znj. Pepshi meqe opinioni shqiptar para dhjetë vitesh ju njihte si bukurshja e Kosoves qe perfaqesove shtetin e Kosovës ne Las Vegas ne Miss Univers dhe, si politikane e vone si aktore dhe tash si kengetare..Si ja arrini te gjitha ketyre? Thone se dy shlaqina smund t’i mbash ne nje dore, por ju po ia dilni, jo vetem dy por edhe tre e kater profesione ke pasur brenda nje kohe te shkurter. Pöo ju si po ia arrini?

Keshtjella Pepshi:  Të gjitha këto arrihën më punë. Kur njeriu ka një piksynim, ai duhet që të mos dorëzohet asnjëherë pavarësisht nga pëngesat që hasë gjatë atij rrugëtimi, herë mirë dhe herë herë të thepisur. Guximi, deshira e madhe që ta realizosh orojektin tënd , janë edhe ato, por, mbeshtetja e familjes është arma më e fuqishme , prandaj dhe suksesi është aty.

  • Kur jemi tek muzika qe duket se tashme ngas hobi, ju eshte shndrruar gati në profesion. A mund te na thoni hapt e pare ne muzike dhe cfare stili, zhanri te muzikes ju pëlqen te kendoni?

Keshtjella Pepshi: Falimindeit shume. Po vertete eshte knaqesi te percjelli se si ndal-ngadal po shendrrohet puna ime ne profesion dhe per ket fakt jam shume mirenjose dhe ne fakt fal disciplines time dhe perkushtimit tim maximum ne muzike. Zhanri im eshte « Europop JAZZ » dhe ne jeten private me pelqen te ndegjoj ket lloj muzike, me jap inspiurim dhe rahati shpirterore.

  • Sigurisht keni bere incizime, kenge te reja ..mund te na thoni cilat jane ato dhe sa po pelqen nga publiku?


Keshtjella Pepshi:
Po, 4 kenge i kam lansuar dhe puplikuar te cilat jane mirepritur jashtmase mire. Per shembull « Too Many Miles », kenga ime e pare e cila pat sukses dhe u pelqy nga pupliku, ku edhe stacioni musikor me relevant ne tregun europian MTV e ka transmentuar ne television. Kenga e fundit « Ifen If The Sky Is Blue » theu te gjitha sferat dhe depertoj ne radio europiane dhe eshte knaqesi e madhe kur ta ndegjosh zerin tend ne radio, eshte si nje vule mirënjoje per punen time qe e bej . Tani jam ne perfundim te Albumit te pare dhe me shume knaqesi po e pres te perfundon dhe ta njoftoj me puplikun.

 

  • Kënget e juaja çdo dite e kam degjuar edhe ne disa radio zvicerane madje edhe jashte Zvicrës. Cka don te thote kjo për ju? Dmth sot zeri i juja jehon dhe jashta kufijve te Zvicres ku ti jeton dhe vepron. PO ne Sqhiperi dhe Kosove a degjoheni?

Keshtjella Pepshi: Po, siq thash kenget po marrin jehone edhe jasht shtetit te Zvicres. Ne Luxenburg per shembull gati çdo dite luhet kenga ime ne radio dhe me kan ftua per nje konzert aty kur ta perfundoj albumin e pare.

  • Kur do te dilni para publikut per tju kenduar ne live ne koncerte? Kam degjuar se Zeri i juaj eshte i kerkuar edhe ne diksa festivale kom,betare dhe nderkombëtare siq eshte ai i Feddstivalit te Jazz-it ner Montreaux. Mendoni se do te realiozni ket enderr, deshnire te juaj?

Keshtjella Pepshi: Po se shpejti do dal me nje mini konzert pasi qe jemi pak te kofizuar pershkak te pandemise kororona dhe, siq thash edhe me pare jam e ftuar ne Luxenburg, eshte nje festival ku marrin pjes shume artist nderkombetar dhe aty do performoj kenge nga albumi. Ne Jazz festival Montreux, eshte nje ngjarje me e madhe qe munde t’i ndodhe nje artisti dhe shpresoj qe kjo enderr se shpejti do te me realizohet.

  • Kenge pas kenge, suksese pas sukseseseve sigurisht keni edhe ndonje projekt, deshire t’ju realizohet ne te ardhmen. Cila do te ishte ajo nese nuk do ishte sekrete?

Keshtjella Pepshi: Po, une kam shume plane dhe ambicie per te arritur gjera te medha dhe, deri tani jam e kenaqur me punen time dhe kam shume ide te reja qe me sillen ne koke dhe do ja la kohes. Sepse, shpresoj me pune viosion dhe kohe, i arrine enderrat. Separi te jemi me shendet mire te kemi rreth te lumtur pran vetes dhe automatikisht edhe gjerat tjera do te shkojne me lehte dhe me me kënaqesi. Faleminderit shume !

Derniers articles