7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Polemike e nxehtë mes yjeve para ndeshjes mes Zvicres dhe Turqise. Ne qender te debatit Shaqiri, Xhaka..

 

Berne, 19 qershor -Para ndeshjes shumë të rëndësishme mes Zvicres dhe Turqisë, kane plasur diskutumet e nxehta midis ekspertëve. Disa do të linin Shaqirin, të tjerët edhe Xhaka dhe Sommer në stol, shkruan Blick, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vladimir Petkovic duhet të bëjë pyetje të nxehta për ndeshjen në Turqi.
Sidomos pas debaklit 3-0 kundër Italisë, ai do të bëjë disa ndryshime.

Sidomos pas debaklit 3-0 kundër Italisë, ai do të bëjë disa ndryshime.
Vendosja e Xherdan Shaqirit në stol është për diskutim.

Vendosja e Xherdan Shaqirit në stol është për diskutim.

Ish-ylli i Nati Henchoz (djathtas, këtu me Hakan Yakin) gjithashtu do ta linte Shaqirin jashtë

Ish-ylli i Nati Henchoz (djathtas, këtu me Hakan Yakin) gjithashtu do ta linte Shaqirin jashtë.

Andreas Böni, Michael Wegmann dhe Alain Kunz. Të Dielën në mbrëmje në orën 6 pasdite ka të bëjë me gjithçka. Në Stadiumin Olimpik në Baku, ekipi kombëtar duhet të mundë turqit pa pikë në mënyrë që të arrijë raundin e 16 të Kampionatit Evropian sipas të gjitha gjasave. Dhe pas debaklit 3-0 kundër Italisë duket gjithashtu e qartë se trajneri Vladimir Petkovic gjithashtu do të nxjerrë konkluzione të personelit dhe do të vendosë ekipin ndryshe.

« Xhaka luan vetëm përtej dhe mbrapa »

Kampioni evropian Markus Babbel do të ndryshonte sistemin, duke sulmuar me katër dhe tre sulmues mbrapa. Dhe krahasuar me ndeshjen në Itali, ai do të vinte bast në stol Schär, Xhaka, Shaqiri dhe Seferovic. Ai thotë: “Shaqiri është shumë i padëmshëm për mua. Xhaka luan vetëm përtej ose mbrapa. Dhe Seferoviç është punëtor, por i pafat « .

Konstelacioni Babbel: verë; Mbabu, Akanji, Elvedi, Rodriguez; Mbjell; Freuler, Mehmedi; Vargas, Embolo, nata e fuçisë

«Pauzë për mendim për Shaqirin»

Blick u foli gjashtë ekspertëve rreth kujt do të vinin bast kundër Turqisë.

Legjenda e Nati, Georges Bregy (pjesëmarrëse në Kupën e Botës me Nati 1994) thotë: “Tani ju duhet të jepni një shembull për të treguar që nuk funksionon ashtu. Unë do të sillja lojtarë që janë të nxehtë sepse nuk kanë qenë ende në fushë. Dhe Shaqiri, për shembull, është mirë të ketë një pauzë për mendimin sepse ai nuk performoi mirë. Pastaj më pas ai sulmon përsëri në mbyt të plotë « .

Përbërja e Bregy: Verë; Uidmer, Elvedi, Akanji, Benito; Xhaka, Zakaria; Vargas, Fassnacht, Zuber; Gavranoviq

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...