20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Polemike e nxehtë mes yjeve para ndeshjes mes Zvicres dhe Turqise. Ne qender te debatit Shaqiri, Xhaka..

 

Berne, 19 qershor -Para ndeshjes shumë të rëndësishme mes Zvicres dhe Turqisë, kane plasur diskutumet e nxehta midis ekspertëve. Disa do të linin Shaqirin, të tjerët edhe Xhaka dhe Sommer në stol, shkruan Blick, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vladimir Petkovic duhet të bëjë pyetje të nxehta për ndeshjen në Turqi.
Sidomos pas debaklit 3-0 kundër Italisë, ai do të bëjë disa ndryshime.

Sidomos pas debaklit 3-0 kundër Italisë, ai do të bëjë disa ndryshime.
Vendosja e Xherdan Shaqirit në stol është për diskutim.

Vendosja e Xherdan Shaqirit në stol është për diskutim.

Ish-ylli i Nati Henchoz (djathtas, këtu me Hakan Yakin) gjithashtu do ta linte Shaqirin jashtë

Ish-ylli i Nati Henchoz (djathtas, këtu me Hakan Yakin) gjithashtu do ta linte Shaqirin jashtë.

Andreas Böni, Michael Wegmann dhe Alain Kunz. Të Dielën në mbrëmje në orën 6 pasdite ka të bëjë me gjithçka. Në Stadiumin Olimpik në Baku, ekipi kombëtar duhet të mundë turqit pa pikë në mënyrë që të arrijë raundin e 16 të Kampionatit Evropian sipas të gjitha gjasave. Dhe pas debaklit 3-0 kundër Italisë duket gjithashtu e qartë se trajneri Vladimir Petkovic gjithashtu do të nxjerrë konkluzione të personelit dhe do të vendosë ekipin ndryshe.

« Xhaka luan vetëm përtej dhe mbrapa »

Kampioni evropian Markus Babbel do të ndryshonte sistemin, duke sulmuar me katër dhe tre sulmues mbrapa. Dhe krahasuar me ndeshjen në Itali, ai do të vinte bast në stol Schär, Xhaka, Shaqiri dhe Seferovic. Ai thotë: “Shaqiri është shumë i padëmshëm për mua. Xhaka luan vetëm përtej ose mbrapa. Dhe Seferoviç është punëtor, por i pafat « .

Konstelacioni Babbel: verë; Mbabu, Akanji, Elvedi, Rodriguez; Mbjell; Freuler, Mehmedi; Vargas, Embolo, nata e fuçisë

«Pauzë për mendim për Shaqirin»

Blick u foli gjashtë ekspertëve rreth kujt do të vinin bast kundër Turqisë.

Legjenda e Nati, Georges Bregy (pjesëmarrëse në Kupën e Botës me Nati 1994) thotë: “Tani ju duhet të jepni një shembull për të treguar që nuk funksionon ashtu. Unë do të sillja lojtarë që janë të nxehtë sepse nuk kanë qenë ende në fushë. Dhe Shaqiri, për shembull, është mirë të ketë një pauzë për mendimin sepse ai nuk performoi mirë. Pastaj më pas ai sulmon përsëri në mbyt të plotë « .

Përbërja e Bregy: Verë; Uidmer, Elvedi, Akanji, Benito; Xhaka, Zakaria; Vargas, Fassnacht, Zuber; Gavranoviq

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...