15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Ismail Kadare flet për shqiptarët në Preshevë, ka një porosi për Tiranën e Prishtinën

EKSKLUZIVE – Prishtinë, qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit në Prishtinë. Përveç Kadaresë, në ceremoninë e hapjes së Panarit të Librit kanë marrë pjesë edhe kryeministri shqqiptar i Kosovës Albin Kurti, kryeparlamentari Glauk Konjufca si dhe kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, të cilët mbajtën edhe nga një fjalë rasti.

Shkrimtari  yne i madh i letrave shqipe Ismajl Kadare fton për unitet lideret shqiptarë ne Kosovë dhe ballkan, ne këto momete kur e tërë bota i kane syte kah Kosova!

Kryeministri Albin Kurti ka pritur në takim shkrimtarin e madh shqiptar me renome ndërkombëtare, Ismail Kadaren. Në komunikatën për media bëhet e ditur se Kurti dhe Kadare kanë diskutuar për për letërsinë, historinë e kulturën e popullit shqiptar. Pas kryeministrit shqiptar Albin Kurtit dhe ministrit te kultures Hajrullah Cekut, Kadare i shoqeruar nga bashkëshorja dhe kolegia e tij (shkrimtare) Elena Kadare ka takuar edhe eredaktorine gaztes zvicerane ne sqhip Le Canton27.ch me te cilin kanë biseduar pos librave dhe lexuesin shqiptare edhe per situaten atkuale ne Kosove, per shqiptaret e lëne pas dore ne Serbi (Luginen e Presheves) dhe disporen shqiptare…

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

I pyetur per situaten ne Kosovë Kadare ka shprehur kenaqesit qe gjendet ne mesin lexuesve te tij, te krtijuese dhe vellezerev e motarve shqiptare ne Kosoven e lire. Ai duke falenderuar për pritjen nga kryemisitri shqipar Albin Kurti, ka thenë se situata ne Kosovë kurre ska qene me mire se sa sot. Në vazhdim, Kadare ka ftuar për unitet lideret shqiptare ne Kosovë dhe ballkan, ne këto momete kur te gjithe i kane syte kah Kosova.

Kadare: Të mos preken kufijtë e Kosovës!

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është shprehur kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai, ka rioperseritur për gazeten zvceraen ne shqip Le Canton27.ch se « një lëvizje e tillë do të cenonte stabilitetin në Ballkan.. »

Më pas, duke komentuar situatën në Kosovë dhe Luginën e Preshevës, Kadare, thekson se, “situata në Luginën e Preshevës është shume e veshtire, ku popullata e atjeshme, shqiptarë në trojet e tyre etnike, ne kete shekull ballafaqohen me diskriminimin e të drejtave të tyre elementare, si dikur, para 1999 ne Kosovë. Prandaj, perspektiva e Luginës së Preshevës, sikur viset e tjera të Ballkanit, duhet të jetë drejt Europës, gjë kjo e cila mund të bëhet me një angazhim më të madh të përfaqësuesve të Luginës në bashkëpunim me faktorin ndërkombëtar. Ne kete drejtim Tirana dhe Prishtina duhet jo vetem të shqetesohen por edhe të veprojne me shume për shqiptaret e diskrminuar ne Luginen e Preshevës sepse he per hy kjo pjese e popullates sone eshte me e diskrimniuar sot ne ballkan dhe Evropë ”, ka theksuar shkrimtari yne madh ne bisede me redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.cn

Për fund te kesaj bisede z.Kadare dhja nje mesazh qe dy shtetet tona te perkujdesen po ashtu edhe për diasporen shqiptare, qe po mban « gjalle » atdhun

« Nuk mjafto te luftohet asimilimi i te rinjve tane ne perednim vetem me deklartata, nese nuk veprojme ne rreren. Ketu e kam fjalën qe qeverite tona te dergojne sa me shume litetarure, libra ne shgip, sidomos Abetare dhe libra tjera mbi kulturen, traditen dhe historine tone te lavdishme.. » ka thëne ne fund z.Kadare.

Shkrimtari yne i madh Ismajl Kadare u nda me redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke shtrënguar duart fort, ku ky i fundit i ka uruar shendet dhe botime te reja, sepse lexuesi shqiqtar dhe ai boteror vazhdimisht mirepresin libra te rinje nga ai.

 

 

 

 

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...