15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Nxënësit e Gjenevës ndërkombëtare shkelin flamurin serb si protestë ndaj masakrave në shkollat e Beogradit

Një grup nxënësish nga kombësitë e ndryshme në një shkollë në Gjenevë të Zvicrës, raportohet se kanë poshtëruar flamurin serb si një formë proteste pas masakrës së 18 nxënësve serbë në shkollat e Beogradit, raporton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch.

Autoritetet e shkollës ende nuk kanë konfirmuar praninë e ndonjë nxënësi shqiptar në mes të të përfshirëve. Mësohet se motivi i kësaj proteste nuk ishte vetëm vrasja e nxënësve në shkollat e Beogradit, por edhe çështja e racizmit serb ndaj shqiptarëve etnikë në Serbi, veçanërisht në Lugina e Preshevës, si dhe komentet provokuese dhe urrejtëse të Novak Djokoviqit në lidhje me Kosovën dhe shqiptarët.

Kjo nuk është hera e parë që flamuri serb është shkelur ose djegur në Gjenevë. Sipas gazetës zvicerane Le Canton27.ch, ngjarje të tilla kanë ndodhur herë pas here si përgjigje ndaj provokimeve serbe ose deklaratave të luftës kundër Kosovës, duke përfshirë edhe dhunën ndaj forcave paqeruajtëse ndërkombëtare në Kosovë. Një ngjarje e tillë ishte në fillim të këtij muaji që shkaktoi plagosjen e mbi 30 ushtarëve të KFOR-it, duke përfshirë edhe ushtarët nga misioni zviceran “Swisscoy”.

Mësohet se, nxënësit në trotuare kanë shkelur qëllimisht flamurin serb të hedhur në tokë, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch, e cila ka hasur edhe në një video në rrjetet sociale. Ngjarja ka ndodhur në një shkollë afër Vernies (buzë lumit Rhone) në kantonin e Gjenevës.

Për këtë rast është njoftuar edhe drejtori i shkollës. Ata shprehën tronditjen e tyre pasi panë videon dhe deklaruan se do ta trajtojnë menjëherë këtë çështje.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...