15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Gazeta zvicerane: Bie qeveria Hoti. Hapet rruga per zgjedhje të reja

Vendimi i gjykatës detyron zgjedhje të reja në Kosovë! (« Gerichtsurteil erzwingt Neuwahlen im Kosovo! ») me ket  titull ka shkruar gazeta BLICK duke ju referuar agjencise shteterore te lajmeve ATS/SDA, transmeton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »   

« Fitorja ultra-ngushtë e Kryeministrit Avdullah Hoti në verë nuk ishte e ligjshme, vendosi gjykata kushtetuese e vendit. Një vendim nga Gjykata Kushtetuese të hënën i bëri zgjedhjet e parakohshme të nevojshme në Kosovë.. » ka raportuar gaztea Blic.

Gjykatësit vendosën që zgjedhja e Kryeministrit aktual Avdullah Hoti, 44 vjeç, nga parlamenti në 3 qershor të këtij viti ishte e paligjshme, raportuan mediat në Prishtinë vonë në mbrëmje.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani (38) do të takohet me përfaqësuesit e partisë këtë të martë për të caktuar një datë zgjedhjesh, tha ajo. Zgjedhjet e reja duhet të mbahen brenda 40 ditësh. Hoti u zgjodh në detyrë në qershor me votat e 61 nga 120 deputetët.

Partia e tij, Lidhja Konservatore Demokratike e Kosovës (LDK), kishte ndërprerë më parë koalicionin me partine me të madhe ë Kosovë, me  Vetëvendosje me Kryeministrin Albin Kurti.

Ndërsa sot gjykata kushtetues vendosi se zgjedhja e Hotit ishte ihjste ilegale  dhe e paligjshme (war die Wahl Hotis nicht rechtens) sepse një nga deputetët që votuan për të nuk kishte të drejtë vote. Politikani u dënua për mashtrim në kohën e votimit. Në fund të shtatorit, ai filloi dënimin me burg për të cilin u dënua.

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...