0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Gazeta zvicerane: Bie qeveria Hoti. Hapet rruga per zgjedhje të reja

Vendimi i gjykatës detyron zgjedhje të reja në Kosovë! (« Gerichtsurteil erzwingt Neuwahlen im Kosovo! ») me ket  titull ka shkruar gazeta BLICK duke ju referuar agjencise shteterore te lajmeve ATS/SDA, transmeton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »   

« Fitorja ultra-ngushtë e Kryeministrit Avdullah Hoti në verë nuk ishte e ligjshme, vendosi gjykata kushtetuese e vendit. Një vendim nga Gjykata Kushtetuese të hënën i bëri zgjedhjet e parakohshme të nevojshme në Kosovë.. » ka raportuar gaztea Blic.

Gjykatësit vendosën që zgjedhja e Kryeministrit aktual Avdullah Hoti, 44 vjeç, nga parlamenti në 3 qershor të këtij viti ishte e paligjshme, raportuan mediat në Prishtinë vonë në mbrëmje.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani (38) do të takohet me përfaqësuesit e partisë këtë të martë për të caktuar një datë zgjedhjesh, tha ajo. Zgjedhjet e reja duhet të mbahen brenda 40 ditësh. Hoti u zgjodh në detyrë në qershor me votat e 61 nga 120 deputetët.

Partia e tij, Lidhja Konservatore Demokratike e Kosovës (LDK), kishte ndërprerë më parë koalicionin me partine me të madhe ë Kosovë, me  Vetëvendosje me Kryeministrin Albin Kurti.

Ndërsa sot gjykata kushtetues vendosi se zgjedhja e Hotit ishte ihjste ilegale  dhe e paligjshme (war die Wahl Hotis nicht rechtens) sepse një nga deputetët që votuan për të nuk kishte të drejtë vote. Politikani u dënua për mashtrim në kohën e votimit. Në fund të shtatorit, ai filloi dënimin me burg për të cilin u dënua.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...