18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Doktoresha shqiptare nga Gjermania: Vaksinimi masiv kundër COVID-19 fillon nga 1 janari

Doktoresha shqiptare, Aurora Meta-Dollenberg, ka folur rreth gjendjes me pandeminë COVID-19 në Gjermani.

Doktoresha foli rreth masave të reja që ka ndërmarrë Gjermani.

“Ne prej datës 12 dhjetor kemi kaluar në mbyllje graduale dhe tani gjendemi në një mbyllje të plotë pas rritjes së rasteve pozitive”.

“Masat e rrepta që po merren tani janë edhe reflektim të gabimeve që janë bërë edhe nga vera. Kështu qytetarë të ndryshëm por edhe shqiptarë ishin për pushime dhe u kthyen përsëri në vend dhe kështu sollën edhe rritje masive të të infektuarve. Kështu për të mos përsëritet gabimi i njëjtë janë marrë masa të rrepta”, tha ajo.

Meta-Dollenberg mes tjerash tregoi se vaksinimi masiv i popullatës gjermane nis nga 1 janari i 2021.

“Data zyrtare për vaksinimin masiv të popullatës është 1 janari i 2021, qëllimi është që në tre mujorin e parë të vaksinohet kategoria më e rrezikuar nga COVID-19, pasi të përfundoj vaksinimi i kategorisë së rrezikuar do të vaksinohen të tjetër dhe pastaj ata që janë shëruar nga COVID-19 dhe moshat e reja”, tha doktoresha.

Doktoresha shqiptare mes tjerash foli edhe për variantin e ri të koronavirusit.

“Është evolucion i pandemisë që do të thotë të shfaqen nëntë mutacione të të njëjtit virus. Pra nëntë llojet janë të natyrshme dhe prapë vazhdojmë të flasim për të njëjtin virus – pra koronavirus”.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...