2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Doktoresha shqiptare nga Gjermania: Vaksinimi masiv kundër COVID-19 fillon nga 1 janari

Doktoresha shqiptare, Aurora Meta-Dollenberg, ka folur rreth gjendjes me pandeminë COVID-19 në Gjermani.

Doktoresha foli rreth masave të reja që ka ndërmarrë Gjermani.

“Ne prej datës 12 dhjetor kemi kaluar në mbyllje graduale dhe tani gjendemi në një mbyllje të plotë pas rritjes së rasteve pozitive”.

“Masat e rrepta që po merren tani janë edhe reflektim të gabimeve që janë bërë edhe nga vera. Kështu qytetarë të ndryshëm por edhe shqiptarë ishin për pushime dhe u kthyen përsëri në vend dhe kështu sollën edhe rritje masive të të infektuarve. Kështu për të mos përsëritet gabimi i njëjtë janë marrë masa të rrepta”, tha ajo.

Meta-Dollenberg mes tjerash tregoi se vaksinimi masiv i popullatës gjermane nis nga 1 janari i 2021.

“Data zyrtare për vaksinimin masiv të popullatës është 1 janari i 2021, qëllimi është që në tre mujorin e parë të vaksinohet kategoria më e rrezikuar nga COVID-19, pasi të përfundoj vaksinimi i kategorisë së rrezikuar do të vaksinohen të tjetër dhe pastaj ata që janë shëruar nga COVID-19 dhe moshat e reja”, tha doktoresha.

Doktoresha shqiptare mes tjerash foli edhe për variantin e ri të koronavirusit.

“Është evolucion i pandemisë që do të thotë të shfaqen nëntë mutacione të të njëjtit virus. Pra nëntë llojet janë të natyrshme dhe prapë vazhdojmë të flasim për të njëjtin virus – pra koronavirus”.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...