14.8 C
Berne
lundi 27/05/2024

Femrat në Armatën zvicerane – Gazetarja e Blick, Luisa Ita, krenare me uniformë!

Bernë, dhjetor -Ushtria dalëngadalë po mbaron pa ushtarë. Këshilltarja Federale Viola Amherd kohët e fundit shpalli një ditë të detyrueshme orientimi për të gjithë. Kjo është debatuar shumë në Kuvend. Gazetarja e Blick, Luisa Ita (27) guxoi ta provonte veten si një grua në ushtri (Frauen in der Armee – Blick-Reporterin Luisa Ita (27) wagt den Selbstversuch) shkruan Blick.ch, trasnmeton Le Canton27.ch

Është errësirë. Unë jam i shtrirë në dyshemenë prej betoni të një hambari, i strukur në çantën time të gjumit ushtarak. Maja e hundës sime është e ftohtë në akull. Papritur, drita e kuqe e elektrik dore ushtarake shpërthen në errësirë ​​dhe ngutja përhapet. Nuk e kuptoj se çfarë po ndodh – nata ishte e shkurtër.

“Ushtar Ita, ne jemi pikasur nga një dron armik. Çohu!” më urdhëron një zë mashkulli. Unë funksionoj pa menduar: mbështjell çantën e gjumit, vesh kostumin tim të kamuflazhit dhe bashkohem me shokët e mi pothuajse ekskluzivisht meshkuj për të dhënë urdhra. Shoku i vetëm: Aspirantja Joelle Känzig (24).

Ushtria për të gjithë së shpejti një realitet?
Nuk është sekret që ushtria ka shumë pak ushtarë. “Në fund të dekadës do të na mungojë rreth një e katërta e aksioneve!”, tha shefi i ushtrisë Thomas Süssli (55) së fundmi në një intervistë për Blick. Kjo është rreth 30,000 ushtarë. Përveç kësaj, përqindja e grave në ushtrinë zvicerane është vetëm 1.4 për qind. A janë ata shpëtimi nga mungesa e stafit?
Këshilltarja Federale Viola Amherd (60) kohët e fundit njoftoi se do të prezantojë një ditë të detyrueshme orientimi për të gjithë. Në fakt, kjo do të kërkonte një ndryshim në kushtetutën federale – dhe bashkë me të një referendum. Propozimi është i diskutueshëm në Parlament.

Nuk ka sallam shtesë për gratë
Unë, gazetarja e Blick, Luisa Ita (27), testova se si është jeta si grua në ushtri për dy ditë. Komandanti i shkollës Dominik Belser (48) më mirëpret herët në mëngjes në kazermën e oficerëve në Waffenplatz në Thun BE për vetë-eksperimentin tim.

“Ne kemi një numër nën mesataren e grave në shkollën e oficerëve të tankeve/artilerisë. Ndoshta nuk i besojnë vetes aq shumë sepse është fizikisht më e mundimshme. Por jam i bindur se çdo grua mund ta bënte pa problem”, tha ushtaraku i lartë. Megjithatë, nuk ka një trajtim të veçantë për gratë: « Kjo është gjithashtu jashtëzakonisht e rëndësishme për pranimin midis shoqeve. »

Nuk ka kundërvënie
Në fakt, ndihem sikur duhet të provoj veten. jam nervoz. Belser më dërgon në armaturë, ku vishem dhe më pas me shofer në pyll. Kjo ishte kur takova për herë të parë aspiranten e oficerit Joelle Känzig.

“Do të doja të më drejtoheshin si ‘aspirant’, nuk më pëlqen aq shumë ‘aspirant’”, thotë ajo teksa më përshëndet dhe më jep bojë kamuflazhi. Unë duhet të bëj grimin tim me këtë.
Vendasja nga Aargau thotë se më parë ka bërë punë tregtare në ushtri dhe më vonë ka filluar një praktikë të dytë si mekanike makinash. Ajo e kryen shërbimin ushtarak që nga viti 2019. Aktualisht është skautiste tankesh me gradën Rreshter dhe është në javën e tetë të shkollës së oficerëve.

“Më pëlqen të drejtoj njerëzit dhe e vlerësoj vërtet shoqërinë. Ndoshta kurrë nuk do të përjetoj një kohezion të tillë në jetën civile,” thotë Känzig për motivimin e saj. Për të është gjithashtu e rëndësishme që, si grua, të bëjë një shërbim për vendin e saj. Në jetën e përditshme, ajo ka një pikëpamje pragmatike për rolet gjinore. Është e vërtetë që rregulloret thonë se si grua ke të drejtë për një vend të veçantë për të fjetur, për shembull: “Por unë nuk insistoj për këtë. Unë jam i pakomplikuar”.

Vetja është gruaja
Ne vazhdojmë për në Müntschemier BE dhe shkojmë në hambarin e një ferme për një stërvitje natën. Në këtë ushtrim duhet të vëzhgojmë një urë të pazbuluar. « Ke nevojë për ndihmë për ta mbajtur atë, ushtar Ita? » më pyet Känzig. « Jo, funksionon, » përgjigjem dhe mbaj çantën e shpinës luftarake. Ajo buzëqesh: « Kjo ishte përgjigja e duhur. »

Pas vendosjes së postës së vëzhgimit dhe kampit për natën, është koha për darkë: ushqim i gatshëm që nuk ka shumë shije. Pastaj shtrihem në çantën time të gjumit. Mendimi im i fundit para se të bie në gjumë: Nuk ka tualet këtu, duhet të qëndroj.

Por fillimi i egër i ditës nuk më lë të mendoj për problemin tim të tualetit për asnjë sekondë. As që e vërej që ne femrat jemi në pakicë. Meshkujt duket se nuk bëjnë dallim, më shfrytezoni. Por shoferi i trenit nuk është i kënaqur me ne. « Çfarë është ai rrëmujë e kabllove? » thotë ai kur shikon në rimorkio ku është vendosur shtylla, e cila u çmontua në asnjë moment. Pra, le të fillojmë përsëri: Çdo kabllo është mbështjellë mirë.

Përfundim: surprizë pozitive
Pastaj kthehet në Thun. Aty më pret një shqiponjë, një lloj tanku. Ne kalërojmë mbi kodër dhe dele dhe përmes pellgjeve të thella, uji spërkat me metra lartësi. Känzig po shkëlqen nga veshi në vesh dhe është shumë argëtuese edhe për mua.

Më pas e ndërroj uniformën me xhinset e mia. Pres me padurim një shtrat të vërtetë dhe një dush të nxehtë, por jam befasuar këndshëm nga aventura ushtarake. Më bëri përshtypje natyraliteti me të cilin punojnë krah për krah burrat dhe gratë.Peut être une image de 4 personnes et texte qui dit ’Blick THOMASMEIER THOMAS Blick-Reporterin Luisa Ita (27) wagt den Selbstversuch als Frau in der Armee’

Derniers articles