0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Gjenevë, Droga e re vdekjeprurëse Crack shkakton viktimen e parë

Gjenevë, 10 tetor -Droga me re re ne Gjenvë, qe njihet me merin  « srack » si nje lloj droge me e sert pka shktruar shetesim ne Zvicer sidmos tek prinderit e te rinjve. Kjo ka perfhsire edhe Gjenvën. Keshut drama e fundit ndodhji në rajonin e Liqenit të Gjenevës k droga Crack mori viktimen e parë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

 « Është vërtet m…kjo lloj e drgoges » thotë një konsumues i saj. Kjo drogë shumë e varur mbërriti dy vjet më parë në fund të liqenit të Gjenevës. Konsumatorët tani kanë vdekur, konfifrmon një shoqatë për parandalimin e rreziqeve të lidhura me drogën, fillimishjt konsumatorë e ne fund viktimë..

Linja e parë, shoqata që menaxhon ambientet e injektimit Quai 9, në fund të liqenit të Gjenevës, e konfirmoi këtë të dielën. Crack vepron si « një pikë shumë » për përdoruesit që kanë « disa vite, madje edhe dekada » varësi nga droga të ndryshme pas tyre. Zemrat ose veshkat e tyre po dështojnë, shpjegon Thomas Herquel, kreu i Première Ligne.

Këshilli Shtetëror i Gjenevës nis një plan veprimi për crack Reduktimi i rrezikut Këshilli Shtetëror i Gjenevës nis një plan veprimi për crack Crack mbyt tregtarët dhe terrorizon banorët e rrethit Grottes të Gjenevës

Është ferr ditë e natë Crack mbyt lagjen Les Grottes të Gjenevës Gjithçka që duhet të dini për crack-in, ilaçin që po mundon Zvicrën Varësia, efektet, historia Gjithçka që duhet të dini për crack-in, ilaçin që po mundon Zvicrën. Por është shumë e vështirë të përcaktohet sasia e numrit të vdekjeve të shkaktuara nga marrja e krak, pasi kjo substancë nuk vret drejtpërdrejt. Sidomos shkakton sulme në zemër. Ec pa u lodhur Tymosja e kristaleve të çarjes e lodh trupin, duke çuar në humbje mbresëlënëse në peshë, deri në 20 kilogramë në 15 ditë, dëshmon shoqata për parandalimin e rreziqeve të lidhura me drogën.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...