0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Lufta Izrael-Hamas: Antonio Guterres bën thirrje për respektimin e ligjet ndërkombëtar si per okupatoret ashtu edhe per Hamasin

Brrne, 10 tetor -Ai kërkoi trajtim të balancuar të të dyja palëve dhe për t’i sjellë të gjithë në arsye: kreu i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, dënoi edhe një herë sulmet e Hamasit të hënën më 9 tetor. Në të njëjtën kohë, ai tha se ishte i mërzitur nga njoftimi i rrethimit të Gazës nga Izraeli. Një akt i vështirë balancues për Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së.

Ky është një ushtrim që vetë Këshilli i Sigurimit nuk ishte në gjendje ta bënte: ai nuk donte të rrezikonte që mesazhi i tij të keqkuptohej nga njëra apo tjetra palë. Por nuk ka asnjë pyetje që Antonio Guterres të mos reagojë dhe të mos protestojë kundër përshkallëzimit.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së së pari përsëriti dënimet e tij për sulmet dhe pengmarrjen nga Hamasi si dhe organizatat e tjera të përfshira. Ai bëri thirrje për t’i dhënë fund luftimeve dhe lirimin e pengjeve.

“Unë i njoh ankesat legjitime të popullit palestinez. Por asgjë nuk mund të justifikojë këto akte terroriste, vrasjet, gjymtimet dhe rrëmbimet e civilëve”, tha ai.

Respektoni « të drejtën ndërkombëtare humanitare »

Njoftimi i bllokadës së Gazës nga autoritetet izraelite shënon më tej përshkallëzimin e frikshëm. Ndërsa sapo ishte takuar me autoritetet kryesore të OKB-së për këtë « situatë të paprecedentë », Antonio Guterres u përpoq t’i kujtonte Izraelit të ushtronte përmbajtje.

“Jam thellësisht i shqetësuar nga njoftimi i Izraelit sot për një rrethim të plotë të Rripit të Gazës. Asgjë nuk do të mund të hyjë, pa energji elektrike, as ushqim apo karburant. Duke njohur shqetësimet legjitime të Izraelit për sigurinë e tij, i kujtoj gjithashtu Izraelit se operacionet ushtarake duhet të kryhen në përputhje me të drejtën ndërkombëtare humanitare”, theksoi shefi i OKB-së.

Para se të riafirmojmë se zgjidhja e vetme e kësaj krize do të jetë politike, me një « paqe të negociuar » dhe « zgjidhje me dy shtete » të vërtetuara nga komuniteti ndërkombëtar.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...