4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Cfare po ndodhë në Davos të Zvicrës?! Hotelet nuk pranojne klientët nga Izraeli. Ose i detyrojnë hebrenjët të bëjnë dush para se të hyjnë në pisina!..

Davos, 12 shkrut -Por çfarë po ndodh në Graubünden?  Rastet e antisemitizmit vazhdojnë në Davos. Një resort në Davos ka shkaktuar zemërim: Nuk u jep më me qera sajë klientëve hebrenj, kane shrkuar sot mediat zvcierane, transmeto gazeta Le Canton27.ch

Pushuesit hebrenj ortodoksë dhe Graubünden nuk përzihen mirë. Konflikti midis kantonit dhe udhëtarëve hebrenj ka zgjatur prej vitesh.

“Po zien”, përmblodhi CEO i firmës turistike Davos Klosters Reto Branschi për situatën në Davos (GR), gjatë një interviste dhënë vjeshtën e kaluar për “Davoser Zeitung”. Sot, qyteti është sërish në krye të lajmeve. Dhe për arsye të mirë: vendpushimi malor i Pischa, në qytetin e trazirave, nuk u jep më me qera sajë dhe ski hebrenjve.

Një poster i postuar në X të dielën nga këshilltari i qytetit të Cyrihut, Jehuda Spielman, i vuri flakën gjërat. Arsyeja e kësaj mase? “Incidente të ndryshme të pakëndshme.” Përballë këtij zbulimi, Federata Zvicerane e Komuniteteve Hebraike (FSCI) është mënjanë: “Që një poster i tillë shfaqet publikisht në një mal zviceran është e frikshme”, deklaroi sekretari i përgjithshëm Jonathan Kreutner për “20 Minuten”.

Dhe incidenti aktual nuk është i pari i këtij lloji në Graubünden. Një pasqyrë e shpejtë e situatës. Hoteli i detyron mysafirët hebrenj të bëjnë dush përpara se të notojnë Në vitin 2017, një poster në ndërtesën e apartamenteve Paradies në Arosa shkaktoi zemërim. Aty shkruhej: « Për mysafirët tanë hebrenj: ju lutemi bëni dush para dhe pas notit në pishinën tonë, përndryshe ne do të detyrohemi t’ju bllokojmë hyrjen në pishinë ». Edhe mediat izraelite e transmetuan këtë poster në atë kohë, për të cilin thanë se ngjallte kujtime të tmerrshme të Luftës së Dytë Botërore.

Gjatë epokës naziste, gjashtë milionë hebrenj u vranë në dushe gazi. Davos proteston kundër një festimi të Thora Në gusht 2019, 2,000 hebrenj morën pjesë në një festë të Torahut në Davos. Gjatë ceremonisë, një rrugë kryesore në qytet mbeti e bllokuar, duke shkaktuar pakënaqësi tek disa banorë. Deputeti i UDC Conrad Stiffler postoi imazhe të procesionit në Facebook, duke shkruar: “Ja ku jemi. E mahnitshme. » Nën postim u shumuan komentet keqdashëse: “Nuk jemi në Izrael. Jemi në Zvicër”, apo edhe “Atdheu ynë ka humbur”.

Federata Zvicerane e Komuniteteve Hebraike i quajti komentet « nën brez, të lënduar dhe me shije të keqe ». Vetë autori i postimit nuk ka dashur më të shprehet në postimin e tij në Facebook pas gjithë këtyre reagimeve. « Kjo tashmë ka krijuar shumë bujë, » thotë ai për Blick. Shtëpitë e pushimit refuzojnë hebrenjtë Një pushues hebre donte të organizonte një bashkim familjar në Graubünden verën e kaluar.

Pas kërkesës së saj të rezervimit për një shtëpi grupore në Parpan (GR), Channah Feldinger mori emailin e mëposhtëm: “Për fat të keq, shtëpitë tona nuk plotësojnë kërkesat e grupeve të rrepta hebreje ortodokse dhe udhëtimeve në fund të studimit. Meqenëse nuk duam të pengojmë askënd që të praktikojë besimin e tij dhe për shkak të përvojës sonë me shtëpitë tona (dëmtime dhe ankesa), për fat të keq nuk mund t’ju bëjmë një ofertë qiraje. Kompania në fjalë e ka konfirmuar rastin për Blick.

Ajo e justifikon pozicionin e saj me përvojat negative në të kaluarën. “Dëmi është shpesh aq i madh sa nuk mund ta riparojmë për grupin tjetër. Prandaj, ne nuk mund të garantojmë cilësinë e premtuar për grupin e mëposhtëm.” Familja Feldinger u trondit nga kjo padrejtësi dhe e përshkroi këtë refuzim si « racist ».

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...